Hlavoš západní má neobvyklé kulovité květy. Miluje vlhkost a láká užitečný hmyz
Máte na své zahradě mokrou, nebo dokonce podmáčenou půdu, a hledáte keř, kterému by se i v takových podmínkách dobře dařilo? Poohlédněte se po hlavoši západním, který vykvétá od konce července do září netradičním květenstvím ve tvaru dokonalé pravidelné kuličky.
Hlavoš západní (Cephalanthus occidentalis)
Opadavý, listnatý keř pochází zvýchodní části Severní Ameriky, zMexika, Spojených států a zKanady. Vzhledem ke svým netradičním květům je však oblíbený po celém světě. Ke svému zdárnému růstu vyžaduje především dostatek vody. Pokud tedy pro hlavoše máte příhodné podmínky, určitě jeho pořízení stojí za úvahu.
Netradiční krása květů hlavoše
Hlavoš západní roste jako široce větvený, opadavý keř vysoký jen 2–3 m, se vstřícnými, světle zelenými listy sčervenou žilnatinou. Je zajímavé, že před podzimním opadem listů hlavoš nemění jejich barvu.
Nejkrásnější na hlavoších jsou jejich bílá květenství, tedy kulovité strbouly. Jednotlivé kvítky jsou drobné, ale vyrůstají sdružené do asi 3 cm velkých kouliček. Květenství má nasládlou, výraznou vůni a objevuje se na keřích vdruhé polovině léta, od konce července až do září. Květy obsahují hodně nektaru a bývají proto doslova obsypané hmyzem. Pozdější kulatéplody zase chutnají vodnímu ptactvu, husám i kachnám.
Jak pěstovat hlavoš západní
Nejvhodnějším umístěním pro hlavoše bývá břeh jezírka nebo zahradního rybníčku, protože tento keř potřebuje velké množství vláhy, ale také slunce. Vyhovuje mu těžší až jílovitá půda sdostatkem humusu, smírně kyselou až neutrální půdní reakcí. Nesnáší půdu vápenitou. Nevadí mu ani místoobčasně zaplavované vodou, tedy sezonní bažiny a močály.
Hlavoš západní je plně mrazuvzdorný až do –26 °C.
Jak na řez hlavoše západního
Hlavoš vykvétá na nových výhonech, proto pokud potřebujete keř regulovat řezem, udělejte to brzy zjara, ještě před rašením. Můžete seříznout až 2/3 starých větví pro obnovu keře nebo jenom konečky větví pro lepší tvar rostliny.