Botanické tulipány nemusíte po odkvětu vytahovat ze země. Jsou nenáročné a mají mnoho barev

Nádherné tulipány by chtěl mít na své zahradě téměř každý, ale ne každému se chce cibulky tulipánů na podzim vysazovat a po odkvětu zase vytahovat ze země. Někdo nemá vhodný prostor na jejich přechodné uložení a druhý jednoduše jenom nemá na zahradu tolik času, kolik každoroční výsadba tulipánů vyžaduje.

Tulipány (rod Tulipa)

Pocházejí především ze stepních a podhorských oblastí Střední Asie. Planě rostoucí můžete najít hlavně vTurecku, ale i vČíně a Japonsku nebo také na severu Afriky. Dokonce i vjižní Itálii nebo Francii a na Balkáně. Rozlišují se dvě základní skupiny tulipánů. Jednak jsou tu ty velkokvěté, vysoké a nádherné tulipány zahradní, vyšlechtěné do obrovského množství odrůd, a pak je tu mnohem skromnější skupina, tulipány botanické.

Botanické tulipány nejsou tak náročné

Možná nejsou na první pohled tak oslnivé, ale vyvažují to svou praktičností. Především dříve kvetou, tedy vdobě, kdy je ještě výběr kvetoucích rostlin velmi malý, a pak je tu jejich naprosto neoddiskutovatelná přednost, tedy že se jejich cibulky každoročně nevysazují a později zase nevytahují ze země. Naopak. Čím déle na jednom místě rostou, tím jsou krásnější, protože vytvářejí stále bohatší trsy květů. (Po odkvětu a zatažení tulipánů mohou prázdná místa obsadit letničky. Čtěte ZDE)

Botanické tulipány jsou menší i méně výrazné než tulipány zahradní, ale tím spíše se hodí do skalek i do popředí trvalkových záhonů.

Které tulipány patří mezi botanické

Do skupiny botanických tulipánů se řadí nejen původní druhy, ale také jejich zahradní kříženci, kterých je velké množství. Jsou nízké, dorůstají jen asi 20 cm do výšky a mají i poměrně malé květy. Ale i tak jsou krásné a především otužilé a nenáročné. Vyniknou hlavně ve větším množství, vplošné výsadbě. Nepotřebují žádnou zvláštní péči, dokonce ani pravidelné přihnojování. Jenom křezu se příliš nehodí a jejich květy se otevírají pouze za slunečných dní.

Kam vysazovat botanické tulipány

Vzhledem ktomu, že jsou opravdu jen nízké, hodí se nejlépe do skalky nebo na obrubu trvalkových záhonů. Můžete je také celoročně pěstovat vnádobách. Botanickým tulipánům vyhovuje umístění na slunci nebo vmírném polostínu, ve středně vlhké až vlhčí hlinitopísčité půdě, kde kvetou od února do května.

Botanické tulipány se vysazují na podzim, od září do října, aby stihly do příchodu zimy dobře zakořenit.

Nejkrásnější botanické tulipány:

Tulipa acuminata – Žlutý tulipán svýrazným červeným žilkováním, který vykvétá během dubna. Patří mezi nejvyšší botanické tulipány, dorůstá do výšky až 50 cm.

Tulipa batalinii – Drobné, světle žluté tulipánky, vysoké jen asi 15 cm, které vykvétají během dubna.

Tulipa biflora – Tulipánek sbarevně nevýraznými, krémovo zelenými květy srůžovým nádechem. Vyrůstá do výšky až 25 am a kvete od konce března do dubna.

Tulipa hageri – Maličký, jenom 15 cm vysoký tulipánek vykvétá červenou barvou, ale uvnitř květu je vybarvený netradičně, modrofialově. Vykvétá vdubnu.

Tulipa liniflora – Další jenom 15 cm vysoký tulipánek, který kvete žlutě nebo červeně a kvete od dubna do května.

Tulipa praestans – červený, až 25 cm vysoký tulipán, který kvete vdubnu.

Tulipa pulchella – Velmi časný druh botanického tulipánu, který umí vykvést už vprůběhu února. Květy má tmavě růžové a střed květu bílý stmavě fialovým žíháním. Bývá jen 10 cm vysoký. Tulipány se nejen díky tomuto kultivaru řadí mezi květiny, které kvetou růžově.

Pokud jste se do tulipánů zamilovali, pěstujte i nádherné zahradní druhy:


Přečtěte si také