11 nejkrásnějších letniček, které mohou zaplnit prázdná místa na skalce
Oblíbenou skalku najdete na mnoha zahrádkách či předzahrádkách pravděpodobně proto, že do poměrně malého prostoru dokáže vměstnat velké množství květin, drobných keříků i zakrslých jehličnanů. Skalka je krásná po celý rok, ale většina trvalkových skalniček vykvétá brzy zjara, drobné cibuloviny zatahují a vytvářejí se holá místa. Ta mohou spolehlivě zaplnit letničky, které dokonce kvetou mnohem déle než vytrvalé druhy.
Výhody pěstování letniček na skalce
Pokud si přejete skalku, která bude rozkvetlá po celou sezonu, doplňte vytrvalé druhy květin, listnatých,poléhavých keříků a zakrslých jehličnanů letničkami, které svým vzrůstem a drobnými květy do skalky dokonale zapadnou. Nepřehlédnutelnou výhodou letniček je jejich opravdu výrazně delší doba květu. Letničky vnaprosté většině kvetou po celou dobu svého dospělého života. Výhodou jsou také podobné nároky na pěstování. Většina letniček vyžaduje dobře propustnou půdu se spíše alkalickou reakcí a slunečné stanoviště. Tyto podmínky bývají na skalkách většinou zajištěny. Letničky se naopak nehodí kpěstování ve vřesovištích.
Které druhy letniček pěstovat na skalce
Některé letničky vhodné do skalky můžete vysévat rovnou na záhon, bez předpěstování (tařicovka, svazenka zvonkovitá, sluncovka), a mají dokonce i tu výhodu, že se vpříštích letech budou množit samovýsevem, tedy bez vašeho přičinění. Jiné druhy vyžadují předpěstování (vitálka, všelicha, gazánie).
Pokud netrváte na přírodním vzhledu skalky a nevadí vám na první pohled patrné lidské zásahy, pak můžete vysadit i verbeny či surfinie, které vmnožství drobných květů překoná jen málokterá jiná květina.
Všelicha iberkolistá (Brachycome iberidifolia)
Drobnokvětá, 20–30 cm vysoká keřovitá letnička sčárkovitými listy. Má ráda slunná a sušší stanoviště, naopak nesnáší dlouhodobé přemokření. Miluje horké a slunečné léto, při chladném a vlhkém počasí roste i kvete jen slabě. Můžete ji předpěstovat i vysévat přímo na záhon. Začíná kvést asi 10 týdnů po výsevu.
11 nejkrásnějších letniček, které mohou zaplnit prázdná místa na skalce 1 Zdroj: istockphoto.com
Ostruhatka (Diascia barberae)
Bohatě rozvětvená keřovitá letnička, která dorůstá do výšky asi 30 cm. Ostruhatka má velmi dlouhé období květu, od počátku června do konce srpna. Nejčastěji se kupuje již předpěstovaná. Má ráda slunná a teplá místa a lehkou, hlinitopísčitou půdu.
11 nejkrásnějších letniček, které mohou zaplnit prázdná místa na skalce 2 Zdroj: istockphoto.com
Kosmatec sedmikráskovitý (Dorotheanthus bellidiformis)
Velmi nízká letnička se zářivými květy do skalky naprosto skvěle zapadá, má jen jednu nevýhodu. Květy se otevírají pouze za plného slunce. Na noc a také při podmračených a deštivých dnech se květy zavírají. Předpěstované rostlinky se vysazují na záhony až koncem května. Kvete od poloviny června do srpna. Kosmatec dává přednost suché písčité půdě a teplému a slunnému stanovišti.
11 nejkrásnějších letniček, které mohou zaplnit prázdná místa na skalce 3 Zdroj: istockphoto.com
Sluncovka kalifornská (Eschscholtzia californica)
Sluncovku můžete znát i pod starším názvem, kalifornský máček. Je to asi 30–40 cm vysoká letnička, která se vysévá přímo na stanoviště. Má kůlovitý kořen, kvůli kterému nesnáší přesazování. Sluncovka vyžaduje sušší, písčitou půdu a slunné stanoviště. Patří opět ke květinám, které své květy otevírají pouze za plného slunce.
11 nejkrásnějších letniček, které mohou zaplnit prázdná místa na skalce 4 Zdroj: istockphoto.com
Gazánie zářivá (Gazania rigens)
Oblíbená letnička vytváří přízemní růžici listů, ze které vyrůstají květní úbory na delším stonku. I gazánie otevírá své květy pouze za slunečných dní, nehodí se ani křezu, vmístnosti se květ uzavře. Vysazuje se předpěstovaná od poloviny května. Kvete od června až do prvních mrazíků. Má ráda humózní, propustnou půdu a slunné stanoviště.
11 nejkrásnějších letniček, které mohou zaplnit prázdná místa na skalce 5 Zdroj: istockphoto.com
Kopretina mnoholodyžná (Chrysanthemum multicaule)
Nenáročná, polštářovitá letnička sdlouhou dobou kvetení. Může se pěstovat zpřímého výsevu i zpředpěstovaných sazenic. Dobře snáší i mírné jarní mrazíky. Kvete od konce června do září. Jedná se o poměrně nenáročnou rostlinku.
11 nejkrásnějších letniček, které mohou zaplnit prázdná místa na skalce 6 Zdroj: istockphoto.com
Kopretina kalužní (Leucanthemum paludosum)
Vytváří nízké, kulovité a bohatě kvetoucí keříky, vysoké asi 20–30 cm. Patří mezi velmi rané letničky, vrchol kvetení má včervnu a včervenci již odkvétá. Množí se samovýsevem. Kopretina kalužní je velmi nenáročná na půdu, má ráda přiměřenou zálivku a slunečné umístění.
11 nejkrásnějších letniček, které mohou zaplnit prázdná místa na skalce 8 Zdroj: istockphoto.com
Tařicovka přímořská (Lobularia maritima)
Nízká, kobercová letnička, vysoká asi 15 cm. Kvete vytrvale po celé léto, má ráda slunné a teplé stanoviště a chudší půdu. Díky tomu, že se ve své domovině, ve Středomoří, pěstuje jako trvalka, zvládá vzdorovat chladnému počasí dlouho do podzimu. Tařicovku bohužel velmi často napadají dřepčíci, kteří dokážou zničit celou rostlinu. Pomáhá postřik dostupnými prostředky.
11 nejkrásnějších letniček, které mohou zaplnit prázdná místa na skalce 9 Zdroj: istockphoto.com
Svazenka zvonkovitá (Phacelia campanularia)
Medonosná letnička, která potěší včelky zširokého okolí. Vyrůstá do výšky 25 cm. Jedná se o velmi nenáročnou, ale krátkověkou letničku. Můžete ji však postupně dosévat a prodloužit tak její kvetení na skalce. Vysévá se přímo na záhon. Má ráda chudší půdy a velmi dobře snáší sucho.
11 nejkrásnějších letniček, které mohou zaplnit prázdná místa na skalce 10 Zdroj: istockphoto.com
Plamenka Drummondova (Phlox drummondii)
Jednoletý, nízký druh plamenky skeřovitým vzrůstem. Předpěstované sazenice se mohou vysazovat už vpolovině dubna na záhon, snesou i menší jarní mrazíky. Tato plamenka je nenáročné a daří se jí vkaždé půdě. Suché období jí většinou vadí méně než období deštivé.
11 nejkrásnějších letniček, které mohou zaplnit prázdná místa na skalce 11 Zdroj: istockphoto.com
Vitálka položená (Sanvitalia procumbens)
Velmi nízká, polštářovitá letnička vysoká pouze 15–20 cm. Předpěstovaná sadba vitálky se vysazuje až koncem května, je velmi choulostivá i na slabé mrazíky. Pak však kvete neúnavně po celé léto. Má ráda lehčí, písčité půdy a teplé a slunečné stanoviště.
11 nejkrásnějších letniček, které mohou zaplnit prázdná místa na skalce 12 Zdroj: istockphoto.com
Text: Simona Bauer