Podzim je ideální pro výsadbu živých plotů. Pěstujte jehličnaté i listnaté druhy

Živý plot tvarovaný nebo volně rostoucí, nízký nebo neproniknutelně vysoký, a především stálezelený jehličnatý nebo listnatý, a tedy většinou opadavý. Nabídka dřevin pro výsadbu živých plotů je obrovská, tak si vyberte typ rostlin podle svých představ a potřeb.

Skupina rostlin pro výsadbu živých plotů nabízí nepřeberné množství dřevin, a každá má své výhody, ale občas i nevýhody. Doba, kdy se většina majitelů zahrad rozhodla pro stálezelené túje, protože jsou relativně levné a poskytují dostatečnou ochranu proti pohledům zvenčí za pár let, je naštěstí pryč. Dnes jsou voblibě ploty jedlé, tedy sestavené zrostlin, které plodí chutné plody, nebo ploty kvetoucí. Tak jak se rozhodnete?

Živé ploty jehličnaté

Pod názvem jehličnaté dřeviny si většinou vybavíme nejprve smrk nebo borovici, ale zrovna tyhle dvě rostliny nejsou pro živé ploty příliš vhodné. Špatně snášejí tvarování střihem a časem vnitřní část plotu osychá. Tím se nejen snižuje schopnost plotu clonit, ale působí i velmi nevzhledně.

Lepší variantou jsou:

  • cypřišky (Chamaecyparis)
  • cypřiše (Cupressus)
  • nebo tolik diskutované túje (Thuja)

Stříhané živé ploty ze stálezelenýchlistnáčů

Stále nejoblíbenější je vtéto skupině buxus neboli zimostráz vždyzelený (Buxus sempervirens). Velmi dobře snáší tvarování, ovšem má dvě nesporné nevýhody. Velmi pomalu roste, a tak svůj účel plní až za několik let, a také je vposledních letech poměrně často napadán housenkami zavíječe. Na druhou stranu pokud se rádi věnujete i vyrábění nejrůznějších dekorací z živých rostlin, buxus je prostě nepostradatelný.

Další oblíbenou stálezelenou dřevinou je bobkovišeň neboli střemcha vavřínová (Prunus laurocerasus). Za ideálních podmínek působí velmi pěkně, ale vnašich zeměpisných šířkách poměrně často namrzá. To se dá řešit jarním řezem, bobkovišeň většinou bez problémů obrazí, ale my se musíme smířit svýrazným snížením výšky plotu.

Ideální stálezenou, listnatou dřevinou pro živé ploty může být ptačí zob (Ligustrum). Rychle roste, velmi snadno se tvaruje, a navíc se na podzim obalí drobnými černými plody, které chutnají hladovému ptactvu.

Stříhané živé ploty zopadavých listnatých dřevin

Na první pohled by se mohlo zdát, že opadavé dřeviny na podzim ztratí svůj účel a plot bude zcela průhledný. Pravda je to jenom částečně. Pokud budeme plot pravidelně stříhat a udržovat, větve časem vytvoří hustou síť, která bude jen málo okem proniknutelná. Vhodnou listnatou dřevinou pro stříhaný živý plot je habr (Carpinus) nebo buk (Fagus).

Pokud se chcete dočkat i stříhaného plotu rozkvetlého, pak vysaďte:

  • dřišťál (Berberis)
  • zlatici (Forsythia)
  • dřín (Cornus)

Volně rostoucí živé ploty zlistnatých dřevin

Vposledních letech se kvolně rostoucímu živému plotu uchyluje stále více a více majitelů zahrad. Většina rostlin vtomto sortimentu krásně kvete a na podzim nabídne i plody, které se stanou vítanou potravou ptáků, některé však jsou jedlé a chutné i pro lidi. Stačí jen zvolit správné dřeviny.

I volně rostoucí živé ploty můžeme většinou vpřípadě potřeby tvarovat střihem, ale pokud máme dostatek prostoru, není to nutné.

Pro výsadbu volně rostoucích živých plotů můžeme využít například druhy, jejichž plody jsou oblíbené ptáky:

  • dřín (Cornus mas)
  • hloh obecný (Crataegus laevigata)
  • ptačí zob obecný (Ligustrum vulgare)
  • pámelník bílý (Symphoricarpos albus)

Jiné poskytnou chutné plodypro lidi, například:

  • muchovník (Amelanchier)
  • aronie neboli temnoplodec černoplodý (Aronia melanocarpa)
  • rakytník řešetlákový(Hippophae rhamnoides)
  • zimolez kamčatský neboli kamčatská borůvka (Lonicera camtschatica)

Pokud se chceme radovat především znádherných květů, pak je tu stále oblíbenější hortenzie latnatá (Hydrangea paniculata), naprosto nenáročná tavola kalinolistá (Physocarpus opulifolius) nebo zlatice (Forsythia), na jaře kvetoucí šeřík (Syringa) nebo kdoulovec (Chaenomeles), který vám potěší nejen nádhernými květy, ale na podzim i voňavými plody.

Výběr keřů pro výsadbu živých plotů je obrovský, máme pro vás několik tipů:


Přečtěte si také