Zahrada

1. května 2020 14:00

Simona Sedláčková

Tavola kalinolistá je nenáročný keř s krásnými květy i plody

Možná už jste si jí všimli, jen jste jí nemohli přijít na jméno. Tavola kalinolistá bývá na jaře obsypána něžnými bílými květy, ať už roste na plném slunci, nebo ve stínu, a na podzim je zase obalena zajímavými plody, které určitě využijete do svých květinových aranžmá.

Tavola kalinolistá (Physocarpus opulifolius)

Tavoly pocházejí ze Severní Ameriky, ale potkáte je snad vkaždém městském parku, kam se vysazují pro svoji dokonalou nenáročnost a velmi dobrou snášenlivost znečištěného prostředí. Dobře se jimdaří jak při umístění na plném slunci, tak vpolostínu, či dokonce vúplném stínu, klidně i pod korunami listnatých stromů. Tavola kalinolistá snesedlouhotrvající sucha i deště a je plně mrazuvzdorná, dokonce až do –42 °C. Ani na půdu není tavola nijak náročná, ale nejvíce jí bude vyhovovat propustná půda plná živin.

Tavola vykvétá na jaře během května bílými květy, které se na podzim promění vdekorativní měchýřky. Ty na keři zůstávají po celou zimu, ale dají se také výborně využít jako doplněk do podzimních i vánočních aranžmá.

Tavola dorůstá do výšky dvou až tří metrů, ale můžete ji snadno usměrnit řezem. Hodí se tak pro volnou výsadbu stejně jako do stříhaných živých plotů. Pokud tavole dopřejete dostatečný prostor, stříhat ji nemusíte.

Tavola je vyšlechtěna do mnoha kultivarů se zelenými, nažloutlými i červenými listy, které na podzim opadávají. Na své zahradě můžete kombinovat několik různých kultivarů tavoly, a získat tak krásně barevný živý plot i v období, kdy keře nekvetou.

Červenolistý kultivarPhysocarpus opulifolius 'Diabolo'

Žlutolistý kultivarPhysocarpus opulifolius 'Luteus'

Hledáte i další zajímavé keře, které by se ve vaší zahradě krásně vyjímaly? Máme pro vás několik tipů:


Přečtěte si také