Černuchy jsou krásné i po odkvětu. Snadno se množí a jejich semena nahradí kmín

Černuchy patří mezi oblíbené zahradní květiny, které se snadno pěstují a samovolně se množí i bez našeho přičinění. Využití najdou i po odkvětu, protože jejich dekorativní měchýřky bývají půvabnou součástí suchých kytic. Ale to zdaleka není všechno! Jejich drobnými semeny můžete dokonce okořenit pokrmy.

Černucha damašská (Nigella damascena)

Jednoletá, 20–40 cm vysoká letnička, zdobí během celého léta každou druhou zahradu, někdy i mnoho let poté, co ji vysejete. Snadno se totiž množí samovýsevem. Patří mezi velmi rychle se vyvíjející rostliny, proto ji můžete vysévat i postupně, opakovaně, naposled klidně až v červenci.

Černucha damašská má vzpřímenou lodyhu, mírně větvenou, a jemně čárkovité listy, které postupně odspodu zasychají. Květy jsou oboupohlavní s pěti kališními lístky. Barva květů bývá bílá, růžová nebo fialová až modrá. Po opylení se na rostlině začnou vyvíjet dekorativní měchýřky, které se často využívají do suchých kytic.

Květy černuchy damašské jsou jedlé a mohou se využívat na zdobení pokrmů a jedlá jsou i semena, ale nevalné chuti.

Černucha setá (Nigella sativa)

To černucha setá se může pochlubit semeny, jejichž chuť připomíná kmín. Můžete je proto použít všude tam, kde byste do vaření nasypali kmín. Vyzkoušejte semena použít jako posyp pečiva nebo salátů. Semena černuchy bývají také součástí směsí kari koření.

Černucha setá je letnička, která pochází stejně jako černucha damašská ze Středomoří. Dříve se pěstovala i jako krmivo pro zvířata, ale nejčastěji pro semena, kterým se říká černý kmín.

Černucha setá nemá tak jemné listy jako černucha damašská, je celá jakoby drsná a vykvétá nejčastěji bílými, ale i světle modrými květy. Její měchýřek se semeny není tak dekorativní.

Černucha rolní (Nigella arvensis)

Opět jednoletá rostlina, která se dříve objevovala i na našich polích jako polní plevel. Dnes patří ke kriticky ohroženým druhům. Její úbytek v krajině zavinilo nadužívání herbicidů i pěstování polních plodin v monokulturách.

Černucha rolní má také čárkovité listy, ale drobnější a méně zdobné květy, bílé nebo světle modré barvy. Plod je opět měchýřek, ale úzkého tvaru, ne tak nafouklý jako u černuchy damašské.

Černucha španělská (Nigella hispanica)

I černucha španělská patří mezi letničky, jen oproti svým příbuzným o trochu pomaleji klíčí. Semena většinou potřebují až 14–20 dní.

Rostliny dorůstají výšky 40 cm a květy mají modrou barvu s nápadně černými středy. Výborně se hodí k řezu do letních kytic. Ve váze vydrží čerstvé až 10 dní.

Zdroj: bylinkyprovsechny.cz; ireceptar.cz


Přečtěte si také