reklama

Vilín: Rozložitý keř svými květy prozáří i zimní zahradu

Simona Sedláčková
25. ledna 2020
Většina lidí považuje zimní období na zahradě za smutné a bez květů. To je ale omyl. Některé keře, například vilíny, dokážou vykvést na větvích bez listů i v mrazech. A je to veliká krása!
reklama

Vilíny jsou keře a menší stromy pocházející zvýchodní Asie a zvýchodních oblastí Severní Ameriky. Rod vilínovitých (Hamamelidaceae) zahrnuje čtyři druhy. Vilín jarní a vilín virginský, původem ze Severní Ameriky, a vilín měkký a vilín japonský, původem zAsie. U nás se nejčastěji pěstuje kříženec vilínu měkkého a japonského, vilín prostřední.

Vilín virginský (Hamamelis virginia)

Nejčasněji kvetoucí druh vilínu, menší opadavý strom či rozložitý keř, který velmi často rozkvétá už se začátkem podzimu, a pokud je příznivé počasí, vplném květu vydrží až do Vánoc. Vilín virginský vykvétá na holých větvích sice drobným, nenápadným květem, ale okvětní lístky vbarvě žluté, oranžové nebo vínové jsou naprosto nepřehlédnutelné.

Vilín virginský, jako jediný zvilínů se využívá i vléčitelství, jako léčivou rostlinu ho využívali již severoameričtí Indiáni. Obsahuje třísloviny, organické kyseliny, flavonoidy i silice, využívá se sušená kůra a listy. Některé homeopatické školy využívají i čerstvou kůru zvětví a kořenů.

Vilín má léčivé účinky

Vilín virginský se používá ke zmírnění menstruačních bolestí, při žilních problémech a hemeroidech, je protizánětlivý a slabě antibakteriální. Využívá se i vkosmetice jako součást vod po holení a vyhlazujících krémů a pleťových tonik. Vilín se prodává jako éterický olej. Účinně bojuje proti akné, lupénce, ekzémům a odstraňuje přebytečný maz zpokožky, urychluje uklidnění a uzdravení pokožky.

Vilín měkký (Hamamelis mollis)

Opadavý keř, vysoký 3–5 m, dorůstá ve své domovině, vČíně, však až do osmi metrů. Od ostatních vilínů se odlišuje především plstnatými listy se srdčitou bází a také nezvlněnými okraji korunních lístků u květů. U nás ho najdete především vbotanických zahradách.

Vilín japonský (Hamamelis japonica)

Opadavý, vzpřímený keř, dorůstající do výšky asi čtyř metrů. Na jeho holých větvích najdete květy se zvlněnými korunními lístky od poloviny zimy.

Vilín prostřední (Hamamelis x intermedia)

Keř širokého a nepravidelného tvaru, vysoký asi 1–4 m, sopadavými listy. Listy jsou během léta pěkně zelené, na podzim se vybarvují do červena, později opadávají. Vykvétá vlednu až březnu na holých větvích žlutými, oranžovými až červenými květy. Květy jsou větší a ve větším množství než u původních druhů.

Jak pěstovat vilín

Poměrně nenáročným vilínům se daří vhumózní, mírně vlhké, dobře propustné půdě skyselejším Ph, nesnášejí vápník (vápenitou půdu snáší pouze Hamamelis virginiana). Vyžadují umístění na plném slunci až vmírném polostínu. Ve větším stínu špatně kvetou a na podzim se jim jen málo vybarvují listy, které jsou jinak výrazně vínové. Řez keře není nutný, rostliny ho někdy špatně zvládají, provádí se pouze jarní řez poničených větví. Je proto potřeba počítat stím, že vilíny bývají velmi rozložité a ani přesazování nezvládají úplně snadno.

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
Štítky: květpřesazováníSeverní AmerikazimapodzimVánoceVilín (Hamamelis)vilínzimní zahradakeřkvete v ziměVilín virginský (Hamamelis virginia)vilín japonskývilín virginskývilín měkký
reklama