Vilíny svými květy prozáří zimní zahradu a nezastaví je ani sníh a mráz
Většina lidí považuje zimní období na zahradě za smutné a bez květů. To je ale omyl. Některé keře, například vilíny, dokážou vykvést na větvích bez listů i v mrazech. A je to veliká krása!
Vilíny jsou keře a menší stromy pocházející z východní Asie a z východních oblastí Severní Ameriky. Rod vilínovitých (Hamamelidaceae) zahrnuje čtyři druhy. Vilín jarní a vilín virginský, původem ze Severní Ameriky, a vilín měkký a vilín japonský, původem z Asie. U nás se nejčastěji pěstuje kříženec vilínu měkkého a japonského, vilín prostřední.
Vilín virginský
Vilín virginský (Hamamelis virginia) je nejčasněji kvetoucí druh vilínu, menší opadavý strom či rozložitý keř, který velmi často rozkvétá už se začátkem podzimu. Pokud je příznivé počasí, v plném květu vydrží až do Vánoc. Vilín virginský vykvétá na holých větvích sice drobným, nenápadným květem, ale okvětní lístky v barvě žluté, oranžové nebo vínové jsou naprosto nepřehlédnutelné.
Vilín virginský účinky
Vilín virginský, jako jediný z vilínů se využívá i v lidovém léčitelství, jako léčivou rostlinu ho využívali již severoameričtí Indiáni. Obsahuje třísloviny, organické kyseliny, flavonoidy i silice, využívá se sušená kůra a listy. Některé homeopatické školy využívají i čerstvou kůru z větví a kořenů.
Na co je vilín dobrý
- Vilín virginský se používá ke zmírnění menstruačních bolestí, při žilních problémech a hemeroidech, je protizánětlivý a slabě antibakteriální.
- Využívá se i v kosmetice jako součást vod po holení a vyhlazujících krémů a pleťových tonik. Vilín se prodává jako éterický olej.
- Účinně bojuje proti akné, lupénce, ekzémům a odstraňuje přebytečný maz z pokožky, urychluje uklidnění a uzdravení pokožky.
Vilín měkký
Vilín měkký (Hamamelis mollis) je opadavý keř, vysoký 3–5 m, dorůstá ve své domovině, v Číně, však až do osmi metrů. Od ostatních vilínů se odlišuje především plstnatými listy se srdčitou bází a také nezvlněnými okraji korunních lístků u květů. U nás ho najdete především v botanických zahradách.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Jasmín nahokvětý. I v lednu se můžete těšit z květů na vlastní zahradě
Vilín japonský
Vilín japonský (Hamamelis japonica) je opadavý, vzpřímený keř, dorůstající do výšky asi čtyř metrů. Na jeho holých větvích najdete květy se zvlněnými korunními lístky od poloviny zimy.
Vilín prostřední
Keř širokého a nepravidelného tvaru, vysoký asi 1–4 m, s opadavými listy - to je vilín prostřední (Hamamelis x intermedia). Listy jsou během léta pěkně zelené, na podzim se vybarvují do červena, později opadávají. Vykvétá v lednu až březnu na holých větvích žlutými, oranžovými až červenými květy. Květy jsou větší a ve větším množství než u původních druhů.
NENECHTE SI UJÍT: Jak pěstovat čemeřice. Královny zimní zahrady kvetou, i když sněží
Jak pěstovat vilíny
- Poměrně nenáročným vilínům se daří v humózní, mírně vlhké, dobře propustné půdě s kyselejším Ph, nesnášejí vápník (vápenitou půdu snáší pouze Hamamelis virginiana).
- Vyžadují umístění na plném slunci až v mírném polostínu. Ve větším stínu špatně kvetou a na podzim se jim jen málo vybarvují listy, které jsou jinak výrazně vínové.
- Řez keře není nutný, rostliny ho někdy špatně zvládají, provádí se pouze jarní řez poničených větví. Je proto potřeba počítat s tím, že vilíny bývají velmi rozložité a ani přesazování nezvládají úplně snadno.
zdroje: autorský článek Simona Sedláčková, cs.wikipedia.org, zahradkarskaporadna.cz