Dříny poutají pozornost nádhernými květy, barevnou kůrou i zdravými plody

Dříny nebo také svídy patří mezi keře či stromy, které se většinou využívají k okrasným účelům, protože vykvétají kouzelnými květy nebo dokážou zdobit zahradu i v zimním období, kdy vynikne jejich barevná kůra. Ale patří k nim i dřín obecný, který běžně roste v naší krajině a poskytuje nám neobyčejně zdravé plody, tzv. dřínky.

Rod dřínů je velmi široký a patří do něho i dříve odlišované rody svída, dřínovec, dřínovka a dříneček. Jeho dělení je poměrně složité, ale zahrnuje také několik zajímavých dřevin, které by mohly významně obohatit vaši zahradu.

Dříny se snadno pěstují, jsou velmi nenáročné a dobře se tvarují. Dokážou zkrášlit zahradu dokonce i vdobě vegetačního klidu. Seznámíme vás sněkterými zajímavými zástupci tohoto bohatého rodu. Dva zjeho zástupců jsou vČeské republice dokonce domácí, a to svída krvavá a dřín obecný.

Dřín obecný (Cornus mas)

Vysoký keř, který během března až dubna vykvétá žlutými květy, které se rozvíjejí ještě před olistěním větví.

Roste vkamenitých, sušších a výhřevných půdách, u nás nejčastěji roste ve středních Čechách a na jižní a střední Moravě.

Zajímavé jsou na něm především jedlé plody, dřínky, které mají natrpklou chuť a vysoký obsah vitaminu C.

Svída krvavá (Cornus sanquinea)

Roste ve tvaru menšího stromu nebo keře, na podzim se listy zbarvují do nádherných, červených odstínů, později opadávají. Vykvétá vkvětnu nebo během června bílými, nepříjemně vonícími květy. Po opylení se vytvářejí modročerné peckovice. Vyskytuje se vČechách i na Moravě.

Roste na výhřevných křovinatých stráních, na okrajích lesů a kolem polních cest. Má ráda bohatší, spíše zásadité půdy.

Svída bílá (Cornus alba)

Velmi oblíbený keř, především pro neobvykle zbarvenou, výrazně červenou borku. Svída bílá roste jako až 3 m vysoký keř sopadavými listy. Vykvétá vkvětnu bílým květenstvím, ze kterého se vytvářejí namodralé peckovice.

Svída bílá se vysazuje do živých plotů nebo se pěstuje jako solitér. Je nenáročná, můžete ji vysadit na plné slunce i do polostínu, je plně mrazuvzdorná a má střední nároky na vláhu.

Svída výběžkatá (Cornus stolonifera, syn. sericea)

Opadavý keř, původem ze Severní Ameriky. Vkvětnu vykvétá bílými květy, později se vytvářejí bílé plody a zahradu dokáže zdobit i vzimě holými větvemi červenavé barvy. Dobře roste na slunci i vpolostínu, má rád vlhčí, na živiny bohaté půdy.

Dřín japonský (Cornus cousa)

Dřín japonský je nenáročný okrasný strom původem zAsie, který vykvétá vkvětnu nápadným květenstvím.

Zkvětů se později vyvíjejí jedlé plody v tuhé slupce, podobné tvarem jahodě. Listy se na podzim barví do červena.

Keře a stromy jsou dominantou každé zahrady a jejich plody ocení lidé i užitečné ptactvo:


Přečtěte si také