Modrofialový ořechoplodec neboli modrovous vykvétá až v pozdním létě

Pokud si při vyslovení jména ořechoplodec představujete rostlinu, která vám přinese zajímavou úrodu nějakých ořechů, budete asi zklamáni. Ořechoplodec se ve skutečnosti množí drobnými semeny, ale zato vás dokáže potěšit záplavou fialovomodrých květů v době, kdy většina rostlin má už téměř, nebo dokonce úplně po sezoně.

Ořechoplodec, ořechokřídlec, modrovous (Caryopteris)

Menší listnatý opadavý keř z čeledi hluchavkovitých, který pochází z Mongolska a severní Číny. Zatím není v našich zahradách příliš rozšířený, ale vzhledem k době jeho kvetení bychom si ho měli více všímat. Vykvétá od srpna do října kouzelnými něžnými kvítky v modrofialové barvě. Keř jimi bývá doslova obsypán.

Oblíbené kultivary

Zahradníky bylo vyšlechtěno velké množství kultivarů, které se liší především intenzitou odstínu modré barvy a vzrůstem.

Na zahradách se nejčastěji pěstuje ořechoplodec klandonský (Caryopterisclandonensis) nebo ořechoplodec šedivý (Caryopteris incana). Oblíbeným kultivarem je ořechoplodec klandonský ´Blue Baloon´, který dorůstá do výšky asi 120 cm a bohatě kvete. Naproti tomu kultivar ´Heavenly Blue´ dorůstá do výšky pouhých 60 cm.

Pochoutka pro včely

Medonosné květy ořechoplodce přitahují velké množství včel, čmeláků i nádherných motýlů, pro které jsou v této roční době vítaným zdrojem nektaru.

Listy voní po citronech

Zajímavé jsou i listy, které po rozemnutí vydávají příjemnou citronovou vůni.

Jak pěstovat ořechoplodec

Ořechoplodec se pěstuje v záhonech trvalek, samostatně v trávníku i jako balkonová nádobová rostlina.

  • Vyžaduje teplé, chráněné a slunečné umístění. Zvládá dokonce sucho i polední úpal.
  • Přednost dává dobře propustné, klidně i na živiny chudé půdě. Nemá rád půdy kyselé.
  • V březnu potřebuje důkladné seříznutí, asi 10–25 cm nad zemí, podle velikosti keříku.

Zdroje: lumigreen.cz; dama.cz; ceskestavby.cz


Přečtěte si také