Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Beru na vědomí
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Ořechoplodec nebo také modrovous, vykvétá až v pozdním létě

Pokud si při vyslovení jména ořechoplodec představujete rostlinu, která vám přinese zajímavou úrodu nějakých ořechů, budete asi zklamáni. Ořechoplodec se ve skutečnosti množí drobnými semeny, ale zato vás dokáže potěšit záplavou fialovomodrých květů v době, kdy většina rostlin má už téměř, nebo dokonce úplně po sezoně.
Vydáno: 10.09.2019
Ořechoplodec (Caryopteris)
Autor: istockphoto.com Ořechoplodec (Caryopteris)

Ořechoplodec, ořechokřídlec, modrovous (Caryopteris)

Menší listnatý opadavý keř z čeledi hluchavkovitých, který pochází z Mongolska a severní Číny. Zatím není v našich zahradách příliš rozšířený, ale vzhledem k době jeho kvetení bychom si ho měli více všímat. Vykvétá od srpna do října kouzelnými něžnými kvítky v modrofialové barvě. Keř jimi bývá doslova obsypán.

Ořechoplodec klandonský (Caryopteris clandonensis)
Autor: istockphoto.com Ořechoplodec klandonský (Caryopteris clandonensis)

Zahradníky bylo vyšlechtěno velké množství kultivarů, které se liší především intenzitou odstínu modré barvy a vzrůstem. Na zahradách se nejčastěji pěstuje ořechoplodec klandonský (Caryopteris clandonensis) nebo ořechoplodec šedivý (Caryopteris incana).

Ořechoplodec šedivý (Caryopteris incana)
Autor: istockphoto.com Ořechoplodec šedivý (Caryopteris incana)

Oblíbeným kultivarem je ořechoplodec klandonský ´Blue Baloon´, který dorůstá do výšky asi 120 cm a bohatě kvete. Naproti tomu kultivar ´Heavenly Blue´ dorůstá do výšky pouhých 60 cm.

Medonosné květy ořechoplodce přitahují velké množství včel, čmeláků i nádherných motýlů, pro které jsou v této době vítaným zdrojem nektaru. Zajímavé jsou i listy, které po rozemnutí vydávají příjemnou citronovou vůni.

Ořechoplodec (Caryopteris)
Autor: istockphoto.com Ořechoplodec (Caryopteris)

Jak pěstovat ořechoplodec

Ořechoplodec se pěstuje v záhonech trvalek, samostatně v trávníku i jako balkonová nádobová rostlina. Vyžaduje teplé, chráněné a slunečné umístění. Zvládá dokonce i sucho a polední úpal. Přednost dává dobře propustné, klidně i na živiny chudé půdě. Nemá rád půdy kyselé.

Ořechoplodec (Caryopteris)
Autor: istockphoto.com Ořechoplodec (Caryopteris)

V březnu potřebuje důkladné seříznutí, asi 10–25 cm nad zemí, podle velikosti keříku.

Text: Simona Bauer

Článek je zařazen v: ořechokřídlec , ořechoplodec , Modrovous , Caryopteris , fialové květy , ořechoplodec klandonský , Caryopteris clandonensis
Speciály: Sucho v Česku , Zahrada a pěstování ve městě , Zahrada a pěstování ve městě , Nejkrásnější trvalky

reklama