reklama

Ořechoplodec nebo také modrovous, vykvétá až v pozdním létě

redakce Prima Zoom
10. září 2019
Pokud si při vyslovení jména ořechoplodec představujete rostlinu, která vám přinese zajímavou úrodu nějakých ořechů, budete asi zklamáni. Ořechoplodec se ve skutečnosti množí drobnými semeny, ale zato vás dokáže potěšit záplavou fialovomodrých květů v době, kdy většina rostlin má už téměř, nebo dokonce úplně po sezoně.
reklama

Ořechoplodec, ořechokřídlec, modrovous (Caryopteris)

Menší listnatý opadavý keř zčeledi hluchavkovitých, který pochází zMongolska a severní Číny. Zatím není vnašich zahradách příliš rozšířený, ale vzhledem kdobě jeho kvetení bychom si ho měli více všímat. Vykvétá od srpna do října kouzelnými něžnými kvítky vmodrofialové barvě. Keř jimi bývá doslova obsypán.

Zahradníky bylo vyšlechtěno velké množství kultivarů, které se liší především intenzitou odstínu modré barvy a vzrůstem. Na zahradách se nejčastěji pěstuje ořechoplodec klandonský (Caryopterisclandonensis) nebo ořechoplodec šedivý (Caryopteris incana).

Oblíbeným kultivarem je ořechoplodec klandonský ´Blue Baloon´, který dorůstá do výšky asi 120 cm a bohatě kvete. Naproti tomu kultivar ´Heavenly Blue´ dorůstá do výšky pouhých 60 cm.

Medonosné květy ořechoplodce přitahují velké množství včel, čmeláků i nádherných motýlů, pro které jsou vtéto době vítaným zdrojem nektaru. Zajímavé jsou i listy, které po rozemnutí vydávají příjemnou citronovou vůni.

Jak pěstovat ořechoplodec

Ořechoplodec se pěstuje vzáhonech trvalek, samostatně vtrávníku i jako balkonová nádobová rostlina. Vyžaduje teplé, chráněné a slunečné umístění. Zvládá dokonce i sucho a polední úpal. Přednost dává dobře propustné, klidně i na živiny chudé půdě. Nemá rád půdy kyselé.

Vbřeznu potřebuje důkladné seříznutí, asi 10–25 cm nad zemí, podle velikosti keříku.

Text: Simona Bauer

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama