návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Okrasné jabloně: Mají nádherné květy, barevné listy a drobné plody vhodné na dekorace

Simona Sedláčková , Vydáno: 17.09.2021
Jednu věc si musíme ujasnit hned na začátku. Okrasné jabloně mají stejně jedlé plody, jako všechny ostatní druhy jabloní, ale chuť většinou není nic moc. Nedostatek chuti však dokážou nahradit krásou, od jara až do podzimu.

reklama

Okrasné jabloně vykvétají ve stejnou dobu jako všechny ostatní druhy jabloní a jejich květy se liší jen větší pestrostí, protože vykvétají od bílé přes všechny odstíny růžové, červené, fialové až po skoro vínovou barvu, ale jejich květy mohou být i plnokvěté. Stromky bývají na jaře nádhernými květy doslova obaleny.

Jabloň purpurová (Malus x purpurea)
Autor: iStock Jabloň purpurová (Malus x purpurea)

Stejně tak listy mohou být jen klasicky zelené, ale také červené až vínové, někdy s nádechem do bronzova, a i na podzim se barví do bohaté škály barev. Proto se okrasné jabloně často vysazují i v městských parcích a podél chodníků. Nádherné však budou i jako součást zahrad soukromých. Stačí si jen vybrat ten pravý tvar stromku, protože v nabídce jsou okrasné jabloně s korunkou ve tvaru deštníku, s větvemi převislými i naopak okrasné jabloně sloupovité.

Co všechny okrasné jabloně spojuje, je záplava více či méně drobných plodů, které zdobí podzimní zahrady i předzahrádky, ale můžete si z nich vytvořit i nádherné přírodní dekorace. Jablíčka jsou většinou velmi pevná a ve výborné kondici vydrží klidně až do Vánoc. Můžete je uskladnit spolu s ostatními jablky do sklepa.

Adventní věnec s ořechy a jablíčky

Adventní věnec s ořechy a jablíčky, ze kterého vám nebude opadávat žádné jehličí

Věnec z darů podzimní přírody

Věnec z darů podzimní přírody: Využijte poslední květy růží i barevné plody

Podzimní věnec z drobných planých jablíček

Podzimní věnec z drobných planých jablíček. Jednoduchá dekorace zpříjemní chladnější dny

Věnec v přírodním stylu

Věnec v přírodním stylu: Přivítejte podzim dekorací na dveře

Okrasných jabloní byla vyšlechtěna celá řada, ty nejkrásnější pro svou zahradu můžete vybírat dokonce z několika různých druhů a jejich odrůd.

Jak pěstovat okrasné jabloně

Všechny druhy okrasných jabloní jsou světlomilné, mají rády umístění na plném slunci, v polostínu se pak hůře vybarvují plody.

Okrasné jabloně mají rády středně těžkou, hlubší půdu s dostatkem živin a vláhy.

Jabloň purpurová (Malus x purpurea)

Nejrozšířenější druh okrasných jabloní. Dorůstá většinou do výšky 5–8 m, a mívá široce rozložitou korunu.

Červené barvivo obsahuje dřevo, květy i plody. Proto má jabloň purpurová načervenalou kůru, vykvétá červeně a červené jsou i plody. Jablíčka bývají velmi malá, jen ve velikosti třešně, na dlouhých stopkách.

Jabloň purpurová (Malus x purpurea)
Autor: iStock Jabloň purpurová (Malus x purpurea)

Jabloň třešňolistá (Malus prunifolia)

Tento druh, kterému se někdy říká i jabloň čínská, má svůj původ právě v Číně, ale jako okrasný strom se pěstuje téměř po celém světě. Často se využívá také jako podnož, při roubování okrasných jabloní.

Jabloň třešňolistá dorůstá do výšky 3–8 m, v mládí má lehce chlupaté větve, později však již lysé. Vykvétá 1,5–3 cm velkými kvítky, které jsou většinou ve stadiu poupěte růžové, později bílé. Plody bývají vejčitého tvaru, 3 cm dlouhé a asi 2 cm široké.

Jabloň třešňolistá (Malus prunifolia)
Autor: iStock Jabloň třešňolistá (Malus prunifolia)

Jabloň mnohokvětá (Malus floribunda)

Jedna z nejkrásnějších okrasných jabloní, jabloň mnohokvětá, je dlouhověká. Nezřídka se dožívá i 100 let a pochází patrně z Japonska. Dorůstá do velikosti jen asi 2 m, výjimečně až 5 m. Nádherná je už na jaře, v květu, protože se celý strom obalí růžovými nebo červenými květy. Na podzim zase zdobí žlutými plody s červeným líčkem.

Je zajímavé, že červené barvivo této jabloně většinou prostupuje i do dřeva a listů. Je plně mrazuvzdorná.

Jabloň mnohokvětá (Malus floribunda)
Autor: iStock Jabloň mnohokvětá (Malus floribunda)

Jabloň drobnoplodá (Malus baccata)

Pochází z Asie, pěstuje se jako okrasná dřevina, která se občas samovolně šíří i do naší volné přírody, kde ale domácí druhy nijak neohrožuje. Pěstuje se téměř po celém světě, protože je velmi odolná, plně mrazuvzdorná. Někdy se využívá i jako podnož při množení okrasných jabloní.

Stromy jsou vysoké do 5 m, vykvétají brzy na jaře a na podzim bývají obaleny drobnými plody. Jablíčka bývají nejčastěji žlutooranžová až červená, kulovitá, malvice bývá 1–2 cm velká, bez zbytků kalichu.

Jabloň drobnoplodá (Malus baccata)
Autor: iStock Jabloň drobnoplodá (Malus baccata)

Jedlé či nejedlé plody okrasných jabloní

Jedlá jsou jablíčka všech druhů jabloní, ať jsou to druhy okrasné, botanické, tedy původní, či užitkové. Liší se jenom velikostí a chutí plodů. Okrasné jabloně jsou drobnoplodé a jejich jablíčka mívají velmi trpkou chuť.  

reklama

Článek je zařazen v: jablko , jabloň , okrasná , dekor , Malus

reklama

Přečtěte si také