Okrasné jabloně: Mají nádherné květy, barevné listy a drobné plody vhodné na dekorace
Jednu věc si musíme ujasnit hned na začátku. Okrasné jabloně mají stejně jedlé plody, jako všechny ostatní druhy jabloní, ale chuť většinou není nic moc. Nedostatek chuti však dokážou nahradit krásou, od jara až do podzimu.
Okrasné jabloně vykvétají ve stejnou dobu jako všechny ostatní druhy jabloní a jejich květy se liší jen větší pestrostí, protože vykvétají od bílé přes všechny odstíny růžové, červené, fialové až po skoro vínovou barvu, ale jejich květy mohou být i plnokvěté. Stromky bývají na jaře nádhernými květy doslova obaleny.
Okrasné jabloně 2 Zdroj: iStock
Stejně tak listy mohou být jen klasicky zelené, ale také červené až vínové, někdy snádechem do bronzova, a i na podzim se barví do bohaté škály barev. Proto se okrasné jabloně často vysazují i vměstských parcích a podél chodníků. Nádherné však budou i jako součást zahrad soukromých. Stačí si jen vybrat ten pravý tvar stromku, protože vnabídce jsou okrasné jabloně skorunkou ve tvaru deštníku, světvemi převislými i naopak okrasné jabloně sloupovité.
Co všechny okrasné jabloně spojuje, je záplava více či méně drobných plodů, které zdobí podzimní zahrady i předzahrádky, ale můžete si znich vytvořit i nádherné přírodní dekorace. Jablíčka jsou většinou velmi pevná a ve výborné kondici vydrží klidně až do Vánoc. Můžete je uskladnit spolu sostatními jablky do sklepa.
Okrasných jabloní byla vyšlechtěna celá řada, ty nejkrásnější pro svou zahradu můžete vybírat dokonce zněkolika různých druhů a jejich odrůd.
Jak pěstovat okrasné jabloně
Všechny druhy okrasných jabloní jsou světlomilné, mají rády umístění na plném slunci, vpolostínu se pak hůře vybarvují plody.
Okrasné jabloně mají rády středně těžkou, hlubší půdu sdostatkem živin a vláhy.
Jabloň purpurová (Malus x purpurea)
Nejrozšířenější druh okrasných jabloní. Dorůstá většinou do výšky 5–8 m, a mívá široce rozložitou korunu.
Červené barvivo obsahuje dřevo, květy i plody. Proto má jabloň purpurová načervenalou kůru, vykvétá červeně a červené jsou i plody. Jablíčka bývají velmi malá, jen ve velikosti třešně, na dlouhých stopkách.
Okrasné jabloně 3 Zdroj: iStock
Jabloň třešňolistá (Malus prunifolia)
Tento druh, kterému se někdy říká i jabloň čínská, má svůj původ právě v Číně, ale jako okrasný strom se pěstuje téměř po celém světě. Často se využívá také jako podnož, při roubování okrasných jabloní.
Jabloň třešňolistá dorůstá do výšky 3–8 m, vmládí má lehce chlupaté větve, později však již lysé. Vykvétá 1,5–3 cm velkými kvítky, které jsou většinou ve stadiu poupěte růžové, později bílé. Plody bývají vejčitého tvaru, 3 cm dlouhé a asi 2 cm široké.
Okrasné jabloně 4 Zdroj: iStock
Jabloň mnohokvětá (Malus floribunda)
Jedna znejkrásnějších okrasných jabloní, jabloň mnohokvětá, je dlouhověká. Nezřídka se dožívá i 100 let a pochází patrně zJaponska. Dorůstá do velikosti jen asi 2 m, výjimečně až 5 m. Nádherná je už na jaře, vkvětu, protože se celý strom obalí růžovými nebo červenými květy. Na podzim zase zdobí žlutými plody sčerveným líčkem.
Je zajímavé, že červené barvivo této jabloně většinou prostupuje i do dřeva a listů. Je plně mrazuvzdorná.
Okrasné jabloně 5 Zdroj: iStock
Jabloň drobnoplodá (Malus baccata)
Pochází zAsie, pěstuje se jako okrasná dřevina, která se občas samovolně šíří i do naší volné přírody, kde ale domácí druhy nijak neohrožuje. Pěstuje se téměř po celém světě, protože je velmi odolná, plně mrazuvzdorná. Někdy se využívá i jako podnož při množení okrasných jabloní.
Stromy jsou vysoké do 5 m, vykvétají brzy na jaře a na podzim bývají obaleny drobnými plody. Jablíčka bývají nejčastěji žlutooranžová až červená, kulovitá, malvice bývá 1–2 cm velká, bez zbytků kalichu.
Okrasné jabloně 6 Zdroj: iStock
Jedlé či nejedlé plody okrasných jabloní
Jedlá jsou jablíčka všech druhů jabloní, ať jsou to druhy okrasné, botanické, tedy původní, či užitkové. Liší se jenom velikostí a chutí plodů. Okrasné jabloně jsou drobnoplodé a jejich jablíčka mívají velmi trpkou chuť.