Tip pro romantickou zahradu: Pěstujte trvalky s květy jako nadýchané obláčky

Znáte žluťuchu, čechravu nebo udatnu? Tyto květiny spojuje podobný druh květenství, lata. Při troše fantazie připomínají lehké obláčky na obloze. Čechravy a žluťuchy červánky a udatna letní beránky. V romanticky laděné zahradě jim to bude zaručeně slušet.

Všem třem trvalkám vyhovuje především umístění v polostínu a vlhčí, ale dobře propustná půda. Můžete je proto kombinovat na jednom záhonu. Výborně se hodí jako doplněk k zahradnímu jezírku nebo rybníčku i jako podrost pod vysoké stromy.

Žluťucha (Thalictrum)

Vytrvalá rostlina z čeledi pryskyřníkovitých pochází z Japonska, ale v Evropě už je dávno jako doma. má ráda polostín, ale zvládne i světlejší stín.

Daří se jí v mírně vlhké, až vlhké zahradní půdě, na kterou nemá žádné zvláštní nároky. Jen vytrvalé zamokření jí nevyhovuje, půda musí být dobře propustná. Je plně mrazuvzdorná pouze do −17 °C.

Žluťucha vykvétá od července do září bohatým květenstvím růžovofialové barvy a dorůstá do výšky až 150 cm.

Čechrava (Astilbe)

Čechravy jsou nádherné květiny z čeledi lomikamenovité, které mají svůj původ ve východní Asii a Severní Americe. Rod zahrnuje více než 30 druhů, které dorůstají od 15 do 100 cm. Velká většina z nich si libuje v polostínu, až ve světlém stínu a ve vlhčí, humózní půdě. Na jednom místě vydrží mnoho let, ale vyžadují jarní dávku kompostu a rašeliny.

Krása čechrav snad nejlépe vynikne na březích potůčků a zahradních jezírek, kde vykvétají v plném létě, během července a srpna, nejčastěji v bílé, světle růžové, až tmavě červánkové barvě. Množí se velmi snadno jarním dělením trsů.

Udatna (Aruncus)

Udatna je rozšířena ve volné přírodě v celém mírném pásu, tedy i u nás. Můžete ji potkat na horách i v nížinách, kde vyhledává vlhčí a přistíněná stanoviště, ale dobře poroste i na slunci. Není náročná na půdu ani umístění.

Udatna vykvétá dříve než čechrava a žluťucha, už v červnu až červenci. Na jednom záhoně se tedy mohou dobře vystřídat. Udatna však může růst i jako solitér uprostřed trávníku, kde vytvoří nepřehlédnutelnou, až 150 cm vysokou dominantu.

Pokud hledáte vzhledově podobnou rostlinu, která také vyžaduje vlhčí půdu, ale je mnohem nižší a nezabere tolik prostoru, vyberte si tužebník.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Udatna; https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/nacechrana-cechrava; https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/nacechrana-cechrava


Přečtěte si také