návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Tip pro romantickou zahradu: Pěstujte trvalky s květy jako nadýchané obláčky

Simona Sedláčková , Vydáno: 21.07.2021
Znáte žluťuchu, čechravu nebo udatnu? Tyto květiny spojuje podobný druh květenství, lata. Při troše fantazie připomínají lehké obláčky na obloze. Čechravy a žluťuchy červánky a udatna letní beránky. V romanticky laděné zahradě jim to bude zaručeně slušet.

reklama

Všem třem trvalkám vyhovuje především umístění v polostínu a vlhčí, ale dobře propustná půda. Můžete je proto kombinovat na jednom záhonu. Výborně se hodí jako doplněk k zahradnímu jezírku nebo rybníčku i jako podrost pod vysoké stromy.

Žluťucha (Thalictrum)

Vytrvalá rostlina z čeledi pryskyřníkovitých pochází z Japonska, ale v Evropě už je dávno jako doma. má ráda polostín, ale zvládne i světlejší stín.

Žluťucha (Thalictrum)
Autor: iStock Žluťucha (Thalictrum)

Daří se jí v mírně vlhké až vlhké zahradní půdě, na kterou nemá žádné zvláštní nároky. Jen vytrvalé zamokření jí nevyhovuje, půda musí být dobře propustná. Je plně mrazuvzdorná pouze do –17 °C.

Žluťucha vykvétá od července do září bohatým květenstvím růžovofialové barvy a dorůstá do výšky až 150 cm.

Žluťucha (Thalictrum)
Autor: iStock Žluťucha (Thalictrum)

Čechrava (Astilbe)

Čechravy jsou nádherné květiny z čeledi lomikamenovité, které mají svůj původ ve východní Asii a Severní Americe. Rod zahrnuje více než 30 druhů, které dorůstají od 15 do 100 cm. Velká většina z nich si libuje v polostínu až ve světlém stínu a ve vlhčí, humózní půdě. Na jednom místě vydrží mnoho let, ale vyžadují jarní dávku kompostu a rašeliny.

Krása čechrav snad nejlépe vynikne na březích potůčků a zahradních jezírek, kde vykvétají v plném létě, během července a srpna, nejčastěji v bílé, světle růžové až tmavě červánkové barvě. Množí se velmi snadno, jarním dělením trsů.

Čechrava (Astilbe)
Autor: iStock Čechrava (Astilbe)

Udatna (Aruncus)

Udatna je rozšířena ve volné přírodě v celém mírném pásu, tedy i u nás. Můžete ji potkat na horách i v nížinách, kde vyhledává vlhčí a přistíněná stanoviště, ale dobře poroste i na slunci. Není náročná na půdu ani umístění.

Udatna vykvétá dříve než čechrava a žluťucha, už v červnu až červenci. Na jednom záhoně se tedy mohou dobře vystřídat. Udatna však může růst i jako solitér uprostřed trávníku, kde vytvoří nepřehlédnutelnou, až 150 cm vysokou dominantu.

Pokud hledáte vzhledově podobnou rostlinu, která také vyžaduje vlhčí půdu, ale je mnohem nižší a nezabere tolik prostoru, vyberte si tužebník.

Udatna (Aruncus)
Autor: iStock Udatna (Aruncus)

Ve stínu stromů se trávníku moc nedaří. Jaké rostliny tam vysadit?

půdokryvné rostliny

Co dělat, když se trávníku nedaří: Vysaďte místo trávy půdopokryvné rostliny

Pachysandra, tlustonitník (Pachysandra terminalis)

Pachysandra: Dokonalá náhrada trávníku do stinného koutu zahrady

reklama

Článek je zařazen v: Udatna (Aruncus) , Žluťucha (Thalictrum) , Čechrava (Astilbe) , trvalka , vlhko , polostín

reklama

Přečtěte si také