reklama

Tip pro romantickou zahradu: Pěstujte trvalky s květy jako nadýchané obláčky

Simona Sedláčková
21. července 2021
Znáte žluťuchu, čechravu nebo udatnu? Tyto květiny spojuje podobný druh květenství, lata. Při troše fantazie připomínají lehké obláčky na obloze. Čechravy a žluťuchy červánky a udatna letní beránky. V romanticky laděné zahradě jim to bude zaručeně slušet.
reklama

Všem třem trvalkám vyhovuje především umístění vpolostínu a vlhčí, ale dobře propustná půda. Můžete je proto kombinovat na jednom záhonu. Výborně se hodíjako doplněk kzahradnímu jezírku nebo rybníčku i jako podrost pod vysoké stromy.

Žluťucha (Thalictrum)

Vytrvalá rostlina zčeledi pryskyřníkovitých pochází zJaponska, ale vEvropě už je dávno jako doma. má ráda polostín, ale zvládne i světlejší stín.

Daří se jí vmírně vlhké až vlhké zahradní půdě, na kterou nemá žádné zvláštní nároky. Jen vytrvalé zamokření jí nevyhovuje, půda musí být dobře propustná. Je plně mrazuvzdorná pouze do –17 °C.

Žluťucha vykvétá od července do záříbohatým květenstvím růžovofialové barvy a dorůstá do výšky až 150 cm.

Čechrava (Astilbe)

Čechravy jsou nádherné květiny zčeledi lomikamenovité, které mají svůj původ ve východní Asii a Severní Americe. Rod zahrnuje více než 30 druhů, které dorůstají od 15 do 100 cm. Velká většina znich si libuje vpolostínu až ve světlém stínu a ve vlhčí, humózní půdě. Na jednom místě vydrží mnoho let, ale vyžadují jarní dávku kompostu a rašeliny.

Krása čechrav snad nejlépe vynikne na březích potůčků a zahradních jezírek, kde vykvétají vplném létě, během července a srpna, nejčastěji vbílé, světle růžové až tmavě červánkové barvě. Množí se velmi snadno, jarním dělením trsů.

Udatna (Aruncus)

Udatna je rozšířena ve volné přírodě vcelém mírném pásu, tedy i u nás. Můžete ji potkat na horách i vnížinách, kde vyhledává vlhčí a přistíněná stanoviště, ale dobře poroste i na slunci. Není náročná na půdu ani umístění.

Udatna vykvétá dřívenež čechrava a žluťucha, už včervnu až červenci. Na jednom záhoně se tedy mohou dobře vystřídat. Udatna však může růst i jako solitér uprostřed trávníku, kde vytvoří nepřehlédnutelnou, až 150 cm vysokou dominantu.

Pokud hledáte vzhledově podobnou rostlinu, která také vyžaduje vlhčí půdu, ale je mnohem nižší a nezabere tolik prostoru, vyberte si tužebník.

Ve stínu stromů se trávníku moc nedaří. Jaké rostliny tam vysadit?

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama