Zahrada

1. září 2022 12:00

Simona Sedláčková

Pachysandra: Dokonalá náhrada trávníku do stinného koutu zahrady

Pachysandra má i český název tlustonitník, ale vzhledem k tomu, že je to spíše jazykolam než jméno, většinou ji známe pod jménem latinským. Je to vynikající rostlina, kterou používáme jako náhradu trávníku do míst, kde bychom se pěkného zeleného pažitu dočkali jen stěží.

Pokud máme na zahradě vzrostlé listnaté, hustě nasázené stromy, pak na tomto místě nikdy nedocílíme kvalitního trávníku. Mnohem lepší bude, poohlédnout se po půdopokryvných rostlinách, kterým podobné stinné prostředí bude vyhovovat.

Pachysandra, tlustonitník (Pachysandra terminalis)

Nízká půdopokryvná a stálezelená rostlina, která pochází z Japonska. Nenáročná trvalka s široce oválnými pilovitými listy. Vytváří oddenky, které prorůstají půdou a na dalších místech vytvářejí stále nové skupinky listů. Vykvétá koncem dubna, drobnými bílými květy, ale mnohem zdobnější jsou samotné listy.

Je to vynikající náhrada trávníku do stínu i polostínu, jako podrost listnatých stromů nebo keřů. Dá se využít i pro místa na slunci, ale musíme počítat s tím, že listy budou na podzim žloutnout. Pachysandra je plně mrazuvzdorná až do −34 °C a i v zimě si udržuje krásně svěží, zelenou barvu.

Výsadba pachysandry

Pachysandra se vysazuje na jaře nebo na podzim a vyžaduje pro výsadbu kyprou a dobře odplevelenou půdu s kyselejší až neutrální půdní reakcí. Dobře roste v půdě propustné a vlhčí, ale ne mokré, nebo naopak příliš suché. Mladé rostlinky rostou relativně velmi pomalu, proto se vysazuje vždy více sazenic najednou. Na jeden metr čtvereční budeme potřebovat asi 6-8 rostlin, které však časem vytvoří dokonale nepropustný koberec, který ochrání prostor před plevelem.

Pro dobrý růst ji můžeme přihnojovat od jara až do začátku srpna vícesložkovým hnojivem. Pachysandra má ještě jednu výhodu, netrpí téměř žádnými škůdci.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Pachysandra; https://search.seznam.cz/?q=pachysandra&oq=pachysandra&aq=-1&sourceid=szn-HP&ks=11&ms=4235&sgId=MC44NzY5NjgzODYxOTI1ODU4IDE2NjE3ODYzNjIuNjk4&hpplaceholder=%22Kurz+kuny%22


Přečtěte si také