24. května 2024 12:40
redakce Prima LivingKaždá zahrada může být romantická. Pěstujte trvalky, které kvetou v růžových barvách i ve stínu
Máte zahradu ve stínu či polostínu a myslíte si, že bez slunce zůstane jen tmavým koutem, kde nic nekvete? A vy přitom sníte o romantické zahradě plné květů v růžových barvách? Poradíme vám, které trvalky můžete vysázet. Většinu z nich možná ani neznáte, ale uvidíte, že se vám budou líbit.
Vlastníte zahradu plnou vzrostlých stromů, kterých se samozřejmě nechcete vzdát, ale na druhou stranu si chcete dopřát i záhony plné rozkvetlých trvalek? Žádný problém! Stačí si vybrat ty správné květiny a uvidíte, že i stinná zahrada dokáže mít své kouzlo. V první řadě musíte vyhodnotit, jaký typ stínu na své zahradě máte.
NENECHTE SI UJÍT: Popínavky do stinného kouta? Pěstujte něžnou akébii, nenáročnou opletku nebo břečťan
Zahrada v hlubokém stínu
Pokud na část zahrady pronikne sluneční světlo pouze na 3–4 hodiny denně, jedná se o stín. Nejproblematičtější jsou místa na severní, severozápadní nebo severovýchodní straně. Některé rostliny zvládnou i hluboký, vlhký kout, ale není jich mnoho.
- Nejvhodnější budou nejrůznější druhy kapradin, bohyšky, kopytníky nebo zběhovce.
Zahrada v polostínu
Je-li slunce na zastíněné ploše déle než 4–5 hodin, jde již o polostín. Pokud je však vaše zahrada spíše v polostínu, pak máte vyhráno. Taková zahrada nebývá tolik ohrožena letními vedry a květinám se v ní většinou báječně daří.
- Ve světlejším stínu výborně prospívají i některé dřeviny. Ochrana vzrostlých stromů vyhovuje pěnišníkům i azalkám a vřesovištním rostlinám, kterým se bude dařit i v kyselejší půdě, která vzniká pod stromy přirozeným rozpadem spadaného listí a jehličí.
Stačí si vybrat ty správné květiny a uvidíte, že i stinná zahrada dokáže mít své kouzlo. Zdroj: iStock
Stačí si vybrat ty správné květiny a uvidíte, že i stinná zahrada dokáže mít své kouzlo. Zdroj: iStock
Medovník meduňkolistý
Medovník meduňkolistý (Melittis melissophyllum) je vytrvalá bylina, vysoká 20-60 cm, rozšířená v západní, střední a jižní Evropě. I u nás ji občas potkáte v podrostu stromů na Křivoklátsku nebo v Českém krasu, ale pozor, jedná se o chráněnou rostlinu. Květy připomínají svým tvarem orchidej a mívají bílou, růžovou nebo fialovou barvu.
- Medovníku se daří v polostínu s výživnou humózní a dobře propustnou půdou. V horkých dnech vyžaduje zálivku.
Mitrovnička
Mitrovnička (Tiarella) je půdopokryvná trvalka s drobnými bílými květy ve vzdušných květenstvích, na až 80 cm dlouhých stvolech. Daří se jí pod korunami stromů, v polostínu a vykvétá od června do září. Na podzim se její listy barví do bronzové a červené.
- Mitrovnička ocení propustnou a humózní půdu, mírně vlhkouV době květu vyžaduje občasnou zálivku.
INSPIRUJTE SE: Balkon orientovaný na sever: Chladivý stín oceníte nejen v létě a dařit se tu bude i těmto květinám
Liliovka
Liliovka (Tricyrtis hirta) bývá někdy označována jako hadí lilie a pochází z Japonska. Liliovky vykvétají až na podzim a jsou sice odolné vůči chladu, ale vyžadují zimní ochranu přikrytím.
- Liliovky dávají přednost polostínu až úplnému stínu a vlhkým půdám, bohatým na živiny.
Čechrava (Astilbe) Zdroj: iStock
Žluťucha orlíčkolistá
Žluťucha orlíčkolistá (Thalictrum) je okrasná trvalka s krátkým, žlutým oddenkem. Vyskytuje se spíše ve vyšších polohách, v nížinách jen málo. Dorůstá do výšky až 120 cm a vykvétá od května do června drobnými, světle zelenými, fialovými nebo bílými květy.
- Žluťucha má ráda stín až polostín a vlhčí, výživnou půdu. Je plně mrazuvzdorná.
Čechrava
Čechrava (Astilbe) je trvalka, která v květu dorůstá do výšky 60-90 cm. Vykvétá od července do srpna, bílými, růžovými až vínovými květními soubory. Řezané květy vydrží ve váze poměrně dlouhou dobu.
- Čechrava upřednostňuje polostín s dostatečně vlhkou, humózní půdou s neutrální nebo mírně kyselou reakcí.
Zdroj: autorský text Simona Bauer, A-Z encyklopedie zahradních rostlin (Christopher Brickell)