Trvalky do stinné zahrady: Vytvořte si záhon v pastelově růžových barvách

Máte zahradu ve stínu či polostínu a myslíte si, že bez slunce zůstane jen tmavým koutem? A vy přitom sníte o romantické zahradě plné květů v růžových barvách? Poradíme vám, které trvalky můžete vysázet. Většinu z nich možná ani neznáte, ale uvidíte, že se vám budou líbit.

Vlastníte zahradu plnou vzrostlých stromů, kterých se samozřejmě nechcete vzdát, ale na druhou stranu si chcete dopřát i záhony plné rozkvetlých trvalek? Žádný problém! Stačí si vybrat ty správné květiny a uvidíte, že i stinná zahrada dokáže mít své kouzlo.

Zahrada vhlubokém stínu

Vprvé řadě musíte vyhodnotit, jaký typ stínu na své zahradě máte. Některé rostliny zvládnou i hluboký, vlhký kout, ale není jich mnoho. Nejvhodnější budou nejrůznější druhy kapradin, bohyšky, kopytníky, udatny nebo zběhovce.

Zahrada v polostínu

Pokud je však vaše zahrada spíše vpolostínu, pak máte vyhráno. Taková zahrada nebývá tolik ohrožena letními vedry a květinám se vní většinou báječně daří. Ve světlejším stínu výborně prospívají i některé dřeviny. Ochrana vzrostlých stromů vyhovuje pěnišníkům i azalkám a vřesovištním rostlinám se bude dařit i v kyselejší půdě, která vzniká pod stromy přirozeným rozpadem spadaného listí a jehličí.

Medovník meduňkolistý (Melittis melissophyllum)

Vytrvalá bylina, vysoká asi 20-60 cm, rozšířená vzápadní, střední a jižní Evropě. I u nás ji občas potkáte vpodrostu stromů na Křivoklátsku nebo vČeském krasu, ale pozor, jedná se o chráněnou rostlinu. Květy připomínají svým tvarem orchidej a mívají bílou, růžovou nebo fialovou barvu.

Medovníku se daří vpolostínu svýživnou humózní a dobře propustnou půdou. Vhorkých dnech vyžaduje zálivku.

Mitrovnička (Tiarella)

Půdopokryvná trvalka sdrobnými bílými květy ve vzdušných květenstvích, na až 80 cm dlouhých stvolech. Daří se jí pod korunami stromů, vpolostínu a vykvétá od června do září. Na podzim se její listy barví do bronzové a červené.

Mitrovnička ocení propustnou a humózní půdu, mírně vlhkou. Vdobě kvetu vyžaduje občasnou zálivku.

Liliovka (Tricyrtis hirta)

Bývá někdy označována jako hadí lilie a pochází zJaponska. Vykvétají až na podzim a jsou sice odolné vůči chladu, ale vyžadují zimní ochranu přikrytím.

Liliovky dávají přednost polostínu až úplnému stínu a vlhkým půdám, bohatým na živiny.

Žluťucha orlíčkolistá (Thalictrum)

Okrasná trvalka skrátkým, žlutým oddenkem. Vyskytuje se spíše ve vyšších polohách, vnížinách jen málo. Dorůstá do výšky až 120 cm a vykvétá od května do června drobnými, světle zelenými, fialovými nebo bílými květy.

Žluťucha má ráda stín až polostín a vlhčí, výživnou půdu. Je plně mrazuvzdorná.

Čechrava (Astilbe)

Trvalka, která vkvětu dorůstá do výšky asi 60-90 cm. Vykvétá od července do srpna, bílými, růžovými až vínovými květními soubory. Řezané květy vydrží ve váze poměrně dlouhou dobu.

Čechrava upřednostňuje polostín sdostatečně vlhkou, humózní půdou ssneutrální nebo mírně kyselou reakcí.

Text: Simona Bauer


Přečtěte si také