Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Trvalky do stinné zahrady: Vytvořte si záhon v pastelově růžových barvách

Máte zahradu ve stínu či polostínu a myslíte si, že bez slunce zůstane jen tmavým koutem? A vy přitom sníte o romantické zahradě plné květů v růžových barvách? Poradíme vám, které trvalky můžete vysázet. Většinu z nich možná ani neznáte, ale uvidíte, že se vám budou líbit.
Vydáno: 15.07.2019
Trvalky do stinné zahrady
Autor: istockphoto.com Trvalky do stinné zahrady
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Vlastníte zahradu plnou vzrostlých stromů, kterých se samozřejmě nechcete vzdát, ale na druhou stranu si chcete dopřát i záhony plné rozkvetlých trvalek? Žádný problém! Stačí si vybrat ty správné květiny a uvidíte, že i stinná zahrada dokáže mít své kouzlo.

Zahrada v hlubokém stínu

V prvé řadě musíte vyhodnotit, jaký typ stínu na své zahradě máte. Některé rostliny zvládnou i hluboký, vlhký kout, ale není jich mnoho. Nejvhodnější budou nejrůznější druhy kapradin, bohyšky, kopytníky, udatny nebo zběhovce.

Trvalky do stínu
Autor: istockphoto.com Trvalky do stínu

Zahrada v polostínu

Pokud je však vaše zahrada spíše v polostínu, pak máte vyhráno. Taková zahrada nebývá tolik ohrožena letními vedry a květinám se v ní většinou báječně daří. Ve světlejším stínu výborně prospívají i některé dřeviny. Ochrana vzrostlých stromů vyhovuje pěnišníkům i azalkám a vřesovištním rostlinám se bude dařit i v kyselejší půdě, která vzniká pod stromy přirozeným rozpadem spadaného listí a jehličí.

Trvalky do polostínu
Autor: istockphoto.com Trvalky do polostínu

Medovník meduňkolistý (Melittis melissophyllum)

Vytrvalá bylina, vysoká asi 20-60 cm, rozšířená v západní, střední a jižní Evropě. I u nás ji občas potkáte v podrostu stromů na Křivoklátsku nebo v Českém krasu, ale pozor, jedná se o chráněnou rostlinu. Květy připomínají svým tvarem orchidej a mívají bílou, růžovou nebo fialovou barvu.

Medovník meduňkolistý (Melittis melissophyllum)
Autor: istockphoto.com Medovník meduňkolistý (Melittis melissophyllum)

Medovníku se daří v polostínu s výživnou humózní a dobře propustnou půdou. V horkých dnech vyžaduje zálivku.

Mitrovnička (Tiarella)

Půdopokryvná trvalka s drobnými bílými květy ve vzdušných květenstvích, na až 80 cm dlouhých stvolech. Daří se jí pod korunami stromů, v polostínu a vykvétá od června do září. Na podzim se její listy barví do bronzové a červené.

Mitrovnička (Tiarella)
Autor: istockphoto.com Mitrovnička (Tiarella)

Mitrovnička ocení propustnou a humózní půdu, mírně vlhkou. V době kvetu vyžaduje občasnou zálivku.

Liliovka (Tricyrtis hirta)

Bývá někdy označována jako hadí lilie a pochází z Japonska. Vykvétají až na podzim a jsou sice odolné vůči chladu, ale vyžadují zimní ochranu přikrytím.

Liliovka (Tricyrtis hirta)
Autor: istockphoto.com Liliovka (Tricyrtis hirta)

Liliovky dávají přednost polostínu až úplnému stínu a vlhkým půdám, bohatým na živiny.

Žluťucha orlíčkolistá (Thalictrum)

Okrasná trvalka s krátkým, žlutým oddenkem. Vyskytuje se spíše ve vyšších polohách, v nížinách jen málo. Dorůstá do výšky až 120 cm a vykvétá od května do června drobnými, světle zelenými, fialovými nebo bílými květy.

Žluťucha orlíčkolistá (Thalictrum)
Autor: istockphoto.com Žluťucha orlíčkolistá (Thalictrum)

Žluťucha má ráda stín až polostín a vlhčí, výživnou půdu. Je plně mrazuvzdorná.

Čechrava (Astilbe)

Trvalka, která v květu dorůstá do výšky asi 60-90 cm. Vykvétá od července do srpna, bílými, růžovými až vínovými květními soubory. Řezané květy vydrží ve váze poměrně dlouhou dobu.

Čechrava (Astilbe)
Autor: istockphoto.com Čechrava (Astilbe)

Čechrava upřednostňuje polostín s dostatečně vlhkou, humózní půdou s s neutrální nebo mírně kyselou reakcí.

Text: Simona Bauer

Článek je zařazen v: stín , polostín , pod stromy , Medovník meduňkolistý (Melittis melissophyllum) , Mitrovnička (Tiarella) , Liliovka (Tricyrtis hirta) , Žluťucha orlíčkolistá (Thalictrum) , Čechrava (Astilbe)
Reklama