návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Trvalky do stinné zahrady: Vytvořte si záhon v pastelově růžových barvách

Vydáno: 15.07.2019
Trvalky do stinné zahrady
Autor: istockphoto.com Trvalky do stinné zahrady
Máte zahradu ve stínu či polostínu a myslíte si, že bez slunce zůstane jen tmavým koutem? A vy přitom sníte o romantické zahradě plné květů v růžových barvách? Poradíme vám, které trvalky můžete vysázet. Většinu z nich možná ani neznáte, ale uvidíte, že se vám budou líbit.

reklama

Vlastníte zahradu plnou vzrostlých stromů, kterých se samozřejmě nechcete vzdát, ale na druhou stranu si chcete dopřát i záhony plné rozkvetlých trvalek? Žádný problém! Stačí si vybrat ty správné květiny a uvidíte, že i stinná zahrada dokáže mít své kouzlo.

Zahrada v hlubokém stínu

V prvé řadě musíte vyhodnotit, jaký typ stínu na své zahradě máte. Některé rostliny zvládnou i hluboký, vlhký kout, ale není jich mnoho. Nejvhodnější budou nejrůznější druhy kapradin, bohyšky, kopytníky, udatny nebo zběhovce.

Trvalky do stínu
Autor: istockphoto.com Trvalky do stínu

Zahrada v polostínu

Pokud je však vaše zahrada spíše v polostínu, pak máte vyhráno. Taková zahrada nebývá tolik ohrožena letními vedry a květinám se v ní většinou báječně daří. Ve světlejším stínu výborně prospívají i některé dřeviny. Ochrana vzrostlých stromů vyhovuje pěnišníkům i azalkám a vřesovištním rostlinám se bude dařit i v kyselejší půdě, která vzniká pod stromy přirozeným rozpadem spadaného listí a jehličí.

Trvalky do polostínu
Autor: istockphoto.com Trvalky do polostínu

Medovník meduňkolistý (Melittis melissophyllum)

Vytrvalá bylina, vysoká asi 20-60 cm, rozšířená v západní, střední a jižní Evropě. I u nás ji občas potkáte v podrostu stromů na Křivoklátsku nebo v Českém krasu, ale pozor, jedná se o chráněnou rostlinu. Květy připomínají svým tvarem orchidej a mívají bílou, růžovou nebo fialovou barvu.

Medovník meduňkolistý (Melittis melissophyllum)
Autor: istockphoto.com Medovník meduňkolistý (Melittis melissophyllum)

Medovníku se daří v polostínu s výživnou humózní a dobře propustnou půdou. V horkých dnech vyžaduje zálivku.

Mitrovnička (Tiarella)

Půdopokryvná trvalka s drobnými bílými květy ve vzdušných květenstvích, na až 80 cm dlouhých stvolech. Daří se jí pod korunami stromů, v polostínu a vykvétá od června do září. Na podzim se její listy barví do bronzové a červené.

Mitrovnička (Tiarella)
Autor: istockphoto.com Mitrovnička (Tiarella)

Mitrovnička ocení propustnou a humózní půdu, mírně vlhkou. V době kvetu vyžaduje občasnou zálivku.

Liliovka (Tricyrtis hirta)

Bývá někdy označována jako hadí lilie a pochází z Japonska. Vykvétají až na podzim a jsou sice odolné vůči chladu, ale vyžadují zimní ochranu přikrytím.

Liliovka (Tricyrtis hirta)
Autor: istockphoto.com Liliovka (Tricyrtis hirta)

Liliovky dávají přednost polostínu až úplnému stínu a vlhkým půdám, bohatým na živiny.

Žluťucha orlíčkolistá (Thalictrum)

Okrasná trvalka s krátkým, žlutým oddenkem. Vyskytuje se spíše ve vyšších polohách, v nížinách jen málo. Dorůstá do výšky až 120 cm a vykvétá od května do června drobnými, světle zelenými, fialovými nebo bílými květy.

Žluťucha orlíčkolistá (Thalictrum)
Autor: istockphoto.com Žluťucha orlíčkolistá (Thalictrum)

Žluťucha má ráda stín až polostín a vlhčí, výživnou půdu. Je plně mrazuvzdorná.

Čechrava (Astilbe)

Trvalka, která v květu dorůstá do výšky asi 60-90 cm. Vykvétá od července do srpna, bílými, růžovými až vínovými květními soubory. Řezané květy vydrží ve váze poměrně dlouhou dobu.

Čechrava (Astilbe)
Autor: istockphoto.com Čechrava (Astilbe)

Čechrava upřednostňuje polostín s dostatečně vlhkou, humózní půdou s s neutrální nebo mírně kyselou reakcí.

Text: Simona Bauer

reklama

Článek je zařazen v: stín , polostín , pod stromy , Medovník meduňkolistý (Melittis melissophyllum) , Mitrovnička (Tiarella) , Liliovka (Tricyrtis hirta) , Žluťucha orlíčkolistá (Thalictrum) , Čechrava (Astilbe)

reklama

Přečtěte si také