Co dělat, když se trávníku nedaří: Vysaďte místo trávy půdopokryvné rostliny
Těžko můžeme očekávat, že naše zahrada bude pokrytá dokonalým trávníkem v každém koutě, například pod korunami vzrostlých stromů. Především ve stínu se trávě nedaří a vznikají nevzhledná místa s řídkými zbytky travin a mechem. Nebo jsou to naopak výslunné holiny se suchou a nekvalitní půdou. Pokud však na podobná místa vysadíte některé půdopokryvné rostliny nebo dřeviny, mohou vzniknout půvabná zákoutí, krásně zelená, nebo dokonce plná květů.
Ve stínu vzrostlých stromů
Pokud chcete vysadit rostliny jako podrost vysokých stromů, musíte počítat se stínem, ale i s kořeny stromů, které budou mladým rostlinám velkou konkurencí. Také je nutné si uvědomit, že pod stromy není možná zásadní úprava terénu, aby nedošlo k poškození stromů a jejich kořenového systému. Největší problém představují jehličnany, pod kterými je nejen hluboký stín, ale také značně kyselá půda.
Mochnička (Waldsteinia)
Nízká rostlinka, která dobře snáší kořenovou konkurenci i stín. Vykvétá žlutými kvítky a není nijak náročná na živiny.
Mochnička (Waldsteinia) Zdroj: iStock
Konvalinka vonná (Convallaria majalis)
Jedna z nejznámějších lesních rostlin, která vyžaduje stín, kyselejší a kyprou půdu. Konvalinka vykvétá během května a června nádhernými a vonnými květy, které bývají v lesích bohužel téměř plošně ničeny nájezdy obchodníků s oblíbenými jarními květinami.
Konvalinka vonná (Convallaria majalis) Zdroj: iStock
Kopytník evropský (Asarum europaeum)
Velmi rozšířená lesní rostlina. Roste ve stínu či polostínu většinou listnatých lesů. Upřednostňuje humózní, vlhké a slabě zásadité půdy. Na zimu zatahuje, raší v únoru a vykvétá od března do května
Kopytník evropský (Asarum europaeum) Zdroj: iStock
Pámelník (Symphoricarpos)
Velmi nenáročný keř, který dobře roste i ve stínu stromů, ovšem i na slunci. Rychle se rozrůstá do šířky, snadno odnožuje. Vykvétá nenápadnými kvítky, až po odkvětu se stává dekorativním, díky četným, většinou bílým bobulím. Jako půdopokryvný je nejlepší pámelník Chenaultův, který dorůstá pouze do výšky 50–70 cm a má růžovofialové bobule.
Pámelník (Symphoricarpos) Zdroj: iStock
Škornice (Epimedium)
Pomocí dlouhých oddenků se rychle rozrůstá, proto se na pokrytí půdy výborně hodí. Vykvétá fialovými, většinou listy překrytými květy. Škornice má tu výbornou vlastnost, že dobře snáší suchý stín. Nepotřebuje téměř žádnou péči.
Škornice (Epimedium) Zdroj: iStock
Výslunná suchá místa
Také slunná a suchá místa se pro výsev zeleného trávníku nehodí. Trávník pak během léta žloutne a zasychá. Mnohem vhodnější variantou budou rostliny, kterým takové podmínky nevadí.
Mateřídouška úzkolistá (Thymus serpyllum)
Aromatická bylinka s plazivou lodyhou. Mateřídouška má ráda suché a výslunné stanoviště a písčitou, chudší půdu. Vykvétá od května až do srpna, kouzelnými vonnými květy fialkové barvy. Patří mezi významné medonosné rostliny.
Mateřídouška úzkolistá (Thymus serpyllum) Zdroj: iStock
Barvínek menší (Vinca minor)
Vynikající náhrada trávníku. Plazivý drobný keřík má tmavě zelené vejčité listy a vykvétá během dubna až května jasně fialovými kvítky. Barvínek roste výborně na neúrodné, spíše kyselejší půdě na plném slunci i v polostínu.
Barvínek menší (Vinca minor) Zdroj: iStock
Skalník (Cotoneaster)
Skalníkům se daří dobře i na suchých a nekvalitních půdách. Nízké druhy skalníků se k pokrytí takových míst využívají velmi často. Jsou to keříky s tmavě zelenými drobnými lístky, které vykvétají drobounkými bílými kvítky a na podzim je zdobí červené bobule, které milují ptáci.
Skalník (Cotoneaster) Zdroj: iStock
Zdroj: Simona Sedláčková, autorský článek