Sasanka hajní ohlašuje příchod jara. Je jedovatá, ale používala se v lidovém léčitelství

Sasanky se nezaleknou zbytků sněhu ani mrazu a začínají kvést velice brzy zjara. Na jejich květy se slétávají včelky hned po probuzení ze zimního spánku.

Sasanka hajní (Anemone nemorosa)

Běžná trvalka vlhkých, listnatých nebo smíšených lesů roste nejen po celé Evropě svýjimkou nejteplejších oblastí na jihu kontinentu, ale také vAsii a vSeverní Americe od Kalifornie až po Aljašku.

Lužní les, oblíbené stanoviště sasanky

U nás ji najdete téměř všude od nížin až do podhůří, ale někde, například voblastech Hrubého Jeseníku, se jí daří i ve vyšších polohách. Roste na lesních loukách a pasekách, ale i vměstských parcích, kde sasanky vytvářejí husté, kobercovité porosty. Nejlépe se sasankám daří ve vlhké půdě sdostatkem humusu a světla. Vzhledem kčasnosti kvetení, kdy stromy ještě nemají listy, mají sasanky dostatek světla právě i vlesích, mezi listnatými stromy.

Kdy kvetesasanka hajní?

Brzy na jaře, většinou už vbřeznu, vyrůstá zpodzemního oddenku přízemní, dlouze řapíkatý list a stonek vysoký až 20 cm. Koncem března nebo začátkem dubna se objevují i květní stonky, jemně ochlupené a vdobě květu vzpřímené. Bílé květy se 6 okvětními lístky bývají 1,5–4 cm velké, oboupohlavní, svýrazně žlutými tyčinkami. Na pyl sasanky se slétají včely ze širokého okolí, ale nejen včely, potěší i například mravence.

Po opylení květu hmyzem se vytváří chlupatá, nekřídlatá nažka. Jakmile nažky dozrají a uvolní se semena, nadzemní část sasanky odumře a nové výhony se objeví zase až další rok na jaře.

Sasanky se množí semeny, ale vývoj nové rostlinky je poměrně zdlouhavý. Mnohem rychleji se šíří podzemními oddenky.

Je sasanka hajní chráněna zákonem?

Sasanky hajní jsou natolik běžné a rychle se množící lesní květiny, že nevyžadují žádnou ochranu, ale i tak bychom neměli na jaře jejich květy ve velkém trhat, protože představují potřebnou první potravu pro užitečný hmyz.

Sasanka hajní je jedovatá

Sasanka je jedovatá jako čerstvě utržená, po usušení se míra její jedovatosti sice snižuje, ale i tak patří mezi jedovaté, a tedy pro zdraví lidí i zvířat nebezpečné rostliny.

Jak se projevuje otrava sasankou hajní?

Otrava sasankou hajní se projevuje bolestí břicha, průjmem, zvracením, a dokonce i selháním ledvin. Po potřísnění pokožky šťávou sasanky může dojít ke vzniku puchýřů a zánětu pokožky, která se pak dlouho hojí.

Může dojít i kotravě pasoucího se dobytka, nebo dokonce hrabavé drůbeže.

Zajímavost: dříve se sasanka používala v léčitelství

Vsoučasné době už se sasanka hajní jako léčivá rostlina nevyužívá. Použití přinášelo velké množství nebezpečných vedlejších účinků. Dříve se sasanka hajní využívala pro její antibakteriální a fungicidní účinky.


Přečtěte si také