Sasanka japonská oznamuje příchod podzimu. Trvalka kvete až do prvních mrazů
Většina letních květin má vrchol své krásy už za sebou, ale to neznamená, že mnohé další rostliny se na svůj čas teprve nechystají. Sasanku japonskou právě čeká její nejkrásnější období. Vykvétá s koncem léta a její něžné květy dokážou zdobit polostinná zákoutí zahrady až do prvních mrazíků.
Sasanka japonská (Anemone hupehensis)
Sasanky, které známe znaší přírody, vykvétají brzy zjara, ale tahle kráska si skvetením dává na čas. Vnašich podmínkách vykvétá naopak na konci léta, většinou od srpna do září, ale často až doříjna, a její květy pak zdobí zahradu někdy až do prvních mrazíků, které však její vládu spolehlivě ukončí.
Sasanka japonská kupodivu vůbec zJaponska nepochází. Její původní domovinou je Čína, tedy její východní část. Sasanky tam rostou vhorských oblastech, alei v Japonsku se pěstovaly vzahradách odedávna a jsou tam považovány za domácí rostliny.
Japonské sasanky jsou trvalky, které dorůstají do výšky 50–150 cm a rostou ve tvaru hustého trsu. Mají trojčetné, řapíkaté a drsné listy, nejčastěji růžové, ale i bílé nebo červené, jednoduché i plné květy se žlutým středem. Vykvétají od srpna do října na bohatě větvených lodyhách. Kouzelné květy představují i vítaný zdroj nektarupro všechny včely i čmeláky.
Jak pěstovat sasanku japonskou
Pěstují se ve skupinách i jako solitéry na spíše polostinných, ale i slunečných záhonech. Polední úpal však snášejí špatně. Ke svému zdárnému růstu vyžadují lehčí, humózní a výživnou půdu sneutrálním až kyselejším pH a přiměřenou vlhkostí. Nově zakoupené rostliny se vysazují nejlépe na jaře, vdubnu nebo květnu, na upravený záhon. Některé nízké kultivary sasanek japonských se pěstují i jako skalničky.
Na zimu je nutné sasanku japonskou zakrýt chvojím nebo listím, protože je méně odolná našim zimám.
Sasanka japonská se množí na jaře, nejčastěji dělením trsů nebo kořenovými řízky.