Dutojazýček je netradiční orchidej, která se snadno pěstuje a vykvétá už od ledna

Mezi milovníky orchidejí nepatří mezi běžně pěstované druhy, ale je to veliká škoda, protože je velmi skromná a péči o tuto rostlinu zvládnou i úplní začátečníci.

Dutojazýček (Coelogyne)

Nejčastěji pěstované dutojazýčky, Coelogyne cristata, pocházejí z Himálaje, kde rostou v nadmořských výškách 1 600 až 2 500 m n. m. epifyticky na stromech a na skalách.

Dutojazýček poznáte mezi ostatními druhy orchidejí na první pohled, podle zelených kulovitých hlízek, které mají tvar i velikost asi jako holubí vejce. Z každé hlízky vyrůstají dva dlouhé listy. Od ledna do března dutojazýček vykvétá řídkým hroznem bílých květů se žlutou skvrnou.

Jak pečovat o dutojazýček

Má rád umístění na světlém okně v dosahu přímých slunečních paprsků a nevadí mu většinou ani ostré polední slunce. Během léta potřebuje vydatnou zálivku, včetně pravidelného rosení listů a můžete ho i jednou týdně ponořit do mísy s vodou, nejlépe do vody vlažné a měkké. Na podzim je třeba zálivku omezit, v tu chvíli rostlina začne pomalu vytvářet květní pupeny. Zimu by měla strávit na světlém místě s teplotou asi 8–12 °C. Jakmile se květní pupeny objeví, rostlinu přeneste zpět do teplejší místnosti, kde vykvete. Při zalévání dejte pozor, na květy nesmí dopadnout voda, proto kvetoucí rostliny nikdy neroste.

Dutojazýček se většinou pěstuje v širokých květináčích nebo v košíčcích zavěšených na okně. Vysazuje se do směsi rašeliníku, vřesovky, listovky a písku a hnojit ho můžete organickým hnojivem, nejlépe výluhem z kravince.

Dutozazýček nemá rád každoroční přesazování, raději ho nechte v klidu a přesazujte jednou za tři roky. Při přesazování odstraňte staré hlízky bez listů.

Zdroj: https://www.ceskestavby.cz/rostliny/celogyne-coelogyne-dutojazycek.html; https://www.rostliny.net/rostlina/Coelogyne#.Y9kmE3bMJD8


Přečtěte si také