Dutojazýček je netradiční orchidej, která se snadno pěstuje a vykvétá už od ledna
Mezi milovníky orchidejí nepatří mezi běžně pěstované druhy, ale je to veliká škoda, protože je velmi skromná a péči o tuto rostlinu zvládnou i úplní začátečníci.
Dutojazýček (Coelogyne)
Nejčastěji pěstované dutojazýčky, Coelogyne cristata, pocházejí z Himálaje, kde rostou v nadmořských výškách 1 600 až 2 500 m n. m. epifyticky na stromech a na skalách.
Dutojazýček (Coelogyne) Zdroj: iStock
Dutojazýček poznáte mezi ostatními druhy orchidejí na první pohled, podle zelených kulovitých hlízek, které mají tvar i velikost asi jako holubí vejce. Z každé hlízky vyrůstají dva dlouhé listy. Od ledna do března dutojazýček vykvétá řídkým hroznem bílých květů se žlutou skvrnou.
Hlízky dutojazýčku Zdroj: iStock
Jak pečovat o dutojazýček
Má rád umístění na světlém okně v dosahu přímých slunečních paprsků a nevadí mu většinou ani ostré polední slunce. Během léta potřebuje vydatnou zálivku, včetně pravidelného rosení listů a můžete ho i jednou týdně ponořit do mísy s vodou, nejlépe do vody vlažné a měkké. Na podzim je třeba zálivku omezit, v tu chvíli rostlina začne pomalu vytvářet květní pupeny. Zimu by měla strávit na světlém místě s teplotou asi 8–12 °C. Jakmile se květní pupeny objeví, rostlinu přeneste zpět do teplejší místnosti, kde vykvete. Při zalévání dejte pozor, na květy nesmí dopadnout voda, proto kvetoucí rostliny nikdy neroste.
Dutojazýček (Coelogyne) Zdroj: iStock
Dutojazýček se většinou pěstuje v širokých květináčích nebo v košíčcích zavěšených na okně. Vysazuje se do směsi rašeliníku, vřesovky, listovky a písku a hnojit ho můžete organickým hnojivem, nejlépe výluhem z kravince.
Dutojazýček (Coelogyne) Zdroj: iStock
Dutozazýček nemá rád každoroční přesazování, raději ho nechte v klidu a přesazujte jednou za tři roky. Při přesazování odstraňte staré hlízky bez listů.
Zdroj: https://www.ceskestavby.cz/rostliny/celogyne-coelogyne-dutojazycek.html; https://www.rostliny.net/rostlina/Coelogyne#.Y9kmE3bMJD8