Užitková zahrada

21. října 2016 05:33

Markéta Zídková

Jak přinutit orchideje, aby znovu kvetly

Naučte se orchideje kupovat: zdravé rostliny, které právě nekvetou, pořídíte v zahrádkářstvích zlevněné a ke květu je následně přimějete doma. Stačí k tomu znát několik následujících triků.

Orchidea Phalaenopsis označení „okrasná rostlina“ jistě nic dlužna nezůstává. I pokud ji ale koupíte za plnou cenu v plném květu, bývá s ní ta potíž, že květy, kterými oplývala na pultu obchodu, během několika týdnů opadají a nové už se jaksi neukazují.

Pokud máte stejnou zkušenost, možná se ptáte, co byste mohli udělat lépe, aby domácí rostlina kvetla častěji. To očekávání je namístě, vždyť orchideje kvetou v průměru 3 měsíce, a to dva až třikrát do roka. Jen čekat ale v domácích podmínkách nestačí.

Orchidejí existuje řada druhů, každá potřebuje poněkud jiné podmínky, vždy je to ale o ideálním: světle teplotě zálivce vlhkosti substrátu.

Je to banální, ale základem úspěšného pěstování tedy je zjistit si, jaký druh orchideje máte. Tady jsou další triky, jak si s s podmínkami orchidejí hrát, aby dobře kvetly.

6 rad, aby orchideje doma opět kvetly:

1. Vystavte rostlinu rozdílným teplotám 2. Dejte květináč s rostlinou na noc do chladnější místnosti s teplotou kolem 15 °C. 3. Pokud jste ji hnojili dusíkatým hnojivem, hnojte výrazně méně. Dusík nahraďte fosforem, který podporuje kvetení. Kromě toho zvlhčujte vzduch v místnosti. 4. Dopřejte jí dostatek světla – ale ne příliš! Například Phalaenopsis přestávají kvést často v důsledku nedostatku světla. Ale pozor, ani přímé slunce nesnášejí. Nejlepší je pro ně vnitřní parapet okna orientovaného buď na východ nebo na západ. Nemáte-li okna ani na jednu z těchto stran, pořiďte širokospektrální světelný zdroj, který přirozené světlo pro potřebu rostliny nahradí. 5. Stejně tak můžete na 5 dní či na týden umístit orchideu do tmy. Nejvýše za tři týdny poté by na ní měly vypučet květy. To je ovšem drastická metoda, kterou ustojí jen silné rostliny. 6. Namísto zálivky pokládejte do květináče několik kostek ledu. 7. Pokud zpozorujete, že namísto květů rostlina investuje energii do listů a vzdušných kořenů, nezbývá než chvíli počkat. Prochází nezbytnou vegetační fází, po níž se naděje na květy opět zvyšuje.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také