návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Jak přinutit orchideje, aby znovu kvetly

zidkovm , Vydáno: 21.10.2016
Řada orchidejí kvete znovu a znovu
Autor: Thinkstock Řada orchidejí kvete znovu a znovu
Naučte se orchideje kupovat: zdravé rostliny, které právě nekvetou, pořídíte v zahrádkářstvích zlevněné a ke květu je následně přimějete doma. Stačí k tomu znát několik následujících triků.

reklama

Orchidea Phalaenopsis označení „okrasná rostlina“ jistě nic dlužna nezůstává. I pokud ji ale koupíte za plnou cenu v plném květu, bývá s ní ta potíž, že květy, kterými oplývala na pultu obchodu, během několika týdnů opadají a nové už se jaksi neukazují.

Pokud máte stejnou zkušenost, možná se ptáte, co byste mohli udělat lépe, aby domácí rostlina kvetla častěji. To očekávání je namístě, vždyť orchideje kvetou v průměru 3 měsíce, a to dva až třikrát do roka. Jen čekat ale v domácích podmínkách nestačí.

Orchidejí existuje řada druhů, každá potřebuje poněkud jiné podmínky, vždy je to ale o ideálním:
světle
teplotě
zálivce
vlhkosti
substrátu.

Je to banální, ale základem úspěšného pěstování tedy je zjistit si, jaký druh orchideje máte. Tady jsou další triky, jak si s s podmínkami orchidejí hrát, aby dobře kvetly.

Orchideje vyžadují jen nepatrné zavlažování. Kromě půdy v květináči zvlhčujte i vzduch v místnosti
Autor: casapratica.it Orchideje vyžadují jen nepatrné zavlažování. Kromě půdy v květináči zvlhčujte i vzduch v místnosti

6 rad, aby orchideje doma opět kvetly:

1. Vystavte rostlinu rozdílným teplotám
2. Dejte květináč s rostlinou na noc do chladnější místnosti s teplotou kolem 15 °C.
3. Pokud jste ji hnojili dusíkatým hnojivem, hnojte výrazně méně. Dusík nahraďte fosforem, který podporuje kvetení. Kromě toho zvlhčujte vzduch v místnosti.
4. Dopřejte jí dostatek světla – ale ne příliš! Například Phalaenopsis přestávají kvést často v důsledku nedostatku světla. Ale pozor, ani přímé slunce nesnášejí. Nejlepší je pro ně vnitřní parapet okna orientovaného buď na východ nebo na západ. Nemáte-li okna ani na jednu z těchto stran, pořiďte širokospektrální světelný zdroj, který přirozené světlo pro potřebu rostliny nahradí.
5. Stejně tak můžete na 5 dní či na týden umístit orchideu do tmy. Nejvýše za tři týdny poté by na ní měly vypučet květy. To je ovšem drastická metoda, kterou ustojí jen silné rostliny.
6. Namísto zálivky pokládejte do květináče několik kostek ledu.
7. Pokud zpozorujete, že namísto květů rostlina investuje energii do listů a vzdušných kořenů, nezbývá než chvíli počkat. Prochází nezbytnou vegetační fází, po níž se naděje na květy opět zvyšuje.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

 

Přirozené světlo slunce lze nahradit

Inspirujte se pěstiteli konopí a rozsviťte i běžným pokojovým rostlinám

Rostliny v květináčích mají jen omezenou možnost čerpat živiny.

15 stylových vychytávek pro milovníky pokojových rostlin

Anturie je díky své nenáročnosti oblíbenou rostlinou

Jak správně vybrat substrát pro pokojové rostliny

reklama

Článek je zařazen v: pěstování , cena , pěstování orchidejí , aby orchideje kvetly , druhy orchidejí

reklama

Přečtěte si také