21. listopadu 2016 11:46
Markéta ZídkováPes domů zavleče spoustu bakterií. Jak moc jsou nebezpečné?
Vědecká studie potvrzuje, že domácnosti se psy mají „větší bakteriální rozmanitost“ než domovy bez nich. Psy zavlečené bakterie se koncentrují většinou na určitých místech.
Vědecká studie potvrzuje, že domácnosti se psy mají „větší bakteriální rozmanitost“ než domovy bez nich. Psy zavlečené bakterie se pak ve zvláště velkých koncentracích vyskytují na povrchu televizních obrazovek nebo na povlacích polštářů.
„Když si domů přivedete psa, nepřivádíte si jen toho psa, ale do prostředí domova uvedete i celou sbírku mikrobů příznačných právě pro psy. Některé z těchto mikrobů pak přímo anebo nepřímo ovlivňují lidské zdraví,“ uvedli vědci ve své studii v časopisu Plos One.
Psí bakterie - Obrázek 4 Zdroj: Thinkstock
Mikrobi kolem nás
Mikrobiolog Rob Dunn ze Státní univerzity v Severní Karolíně spolu se svými kolegy dali 40 rodinám sadu pro zhotovení stěrů a požádali je, aby provedli stěry z 9 míst ve svých domovech – z kuchyňského prkénka, kuchyňské linky, police v chladničce, sedátka na WC, potahu polštáře, obrazovky televizoru, koule na vstupních dveřích a vrchní části futra jak venkovních dveří, tak interiérových. Vědci následně zkoumali mikrobiologické DNA daných vzorků, podle něhož určili různé kolonie mikroskopických nájemníků žijících na uvedených površích.
Psí bakterie - Obrázek 1 Zdroj: Mdk572/Wikimedia Commons
Testy ukázaly, že každá ze zúčastněných domácností byla domovem 7726 různých typů bakterií. Nejhojněji byla zastoupená Proteobacteria, Firmicutes a Actinobacteria, přičemž v každém z těchto kmenů bakterií je zastoupena široká škála druhů. Ty se lišily podle oblasti. V prostředí kuchyně (prkénko na krájení, linka a police v chladničce) byly napříč domácnostmi podobné kolonie jako na površích, jichž se lidé často dotýkají (WC sedátka, polštáře, kliky) nebo na zřídkakdy čištěných površích (rámy dveří a obrazovky).
Psí bakterie - Obrázek 2 Zdroj: Mickey Bohnacker
„Dává to smysl,“ uvedl Dunn v souhrnu studie. „Lidé žijí v domech už tisíce let, což je dostatečně dlouhá doba na to, aby se mikroorganismy adaptovaly na život v různých částech domů. Víme například, že existuje druh, který žije pouze v ohřívačích vody. Umisťujeme tyto bakterie různými způsoby na různá místa a sledujeme, že v závislosti na svých schopnostech přizpůsobovat se buď přežijí, nebo uhynou,“ popisuje biolog.
Bakterie vyskytující se na lidské kůži se nejčastěji objevovaly na potazích polštářů a sedátkách na WC. Jednalo se o podobné bakterie, jako jsou ty ve výměšcích. Bakterie, které jsou biologům známé především z listů, nacházeli nejčastěji na klikách stejně jako na kuchyňských površích. Bakterie z hlíny pak nacházeli po celé domácnosti, zejména však na venkovní části futra vstupních dveří.
Psí příspěvek k diverzitě
Dunn se svým týmem hledal okolnosti, které mají v domácnostech vliv na přítomnost různých kolonií bakterií, jako např. přítomnost koček, dětí, koberců apod. A jak zjistili, jediným faktorem, který hrál roli, byla přítomnost psa.
Na potazích polštářů a televizních obrazovkách u rodin vlastnících psy se vyskytovalo o 42 resp. 52 procent více skupin mikrobů než na stejných věcech u rodin, které psa nemají. O tuto rozšířenou bohatost druhů se – nikterak překvapivě – zasloužily velkou měrou bakterie, o nichž je známo, že se vyskytují v psích kožiších.
Pejskaři se ale kvůli strachu z bakterií svých zvířat zbavovat nemusejí. Pes totiž ve skutečnosti často jejich zdraví naopak utužuje. Několik vědeckých studií prokazuje, že těhotné ženy, které žijí v domácnostech se psy, s velkou pravděpodobností porodí děti bez alergií. Vědci to vysvětlují tím, že vystavení zvýšenému množství mikrobů stabilizuje imunitní systém. „Naše studie tuto teorii silně podporuje,“ dušuje se Dunn.
(dah)
Mohlo by vás zajímat: