Užitková zahrada

14. dubna 2020 05:40

Markéta Zídková

Plevel na chodníčku či v zahradě? Zbavíte se ho díky jediné obyčejné ingredienci z vaší kuchyně

Zlikvidujte plevel prostředkem z vaší kuchyně. Namísto pesticidů použijte obyčejný ocet. Je potřeba ho naředit s vodou a aplikovat ho přímo na plevel. Zbavíte se tak plevele, který začne odumírat již druhý den.

Plevel ani trávu pučící mezi dlaždicemi na terase nemusíte nijak pracně vytrhávat. Zabere na ně totiž obyčejný ocet!

Známé dochucovadlo i lidový čisticí prostředek do domácnosti může zastoupit i agresivní zahradnickou chemii. Přelijte ocet do lahvičky s rozprašovačem a postříkejte jím veškeré obtížné býlí. Na druhý den budete možná překvapeni, jak s tímto vaším houževnatým protivníkem ocet zatočil. Kyselina octová totiž menším rostlinám nedělá ani trochu dobře. Rozkládá buněčné stěny, v důsledku čehož se velmi rychle vysouší rostlinné pletivo, a to aniž by měla vedlejší účinky průmyslových herbicidů.

Ocet je nejúčinnější při teplém počasí, kdy je plevel sušší.

Na zvlášť bující obtížné porosty jej aplikujte opakovaně, ať je jeho osud jistý. Kromě octa, který obsahuje 5 procent kyseliny octové, si můžete vyrobit silnější roztok na zvlášť odolný plevel.

Octový roztok na plevel

Budete potřebovat

  1. 1,3 litru octa
  2. 250 ml síranu hořečnatého
  3. lžíci prostředku na nádobí
  4. rozprašovač

Síran hořečnatý neboli síran hořčíku zvaný epsomská sůl nebo hořká sůl koupíte v některých drogériích, lékárnách nebo v eshopech včetně online supermarketů.

Ingredience smíchejte dohromady a roztokemnaplňte rozprašovač. Aplikujte přímo na plevel, vyhněte se rostlinám, které chcete zachovat.

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také