návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Podzimní a zimní péče o trvalky: Co je třeba udělat?

klára beščecová , Vydáno: 09.10.2015
Připravte trvalky na zimu
Autor: Thinkstockphotos Připravte trvalky na zimu
Když trvalkám věnujete na podzim a v zimě dostatek péče, na jaře se vám odmění.

reklama

V pozdním podzimu a během zimních měsíců je možné postupně odstraňovat odumřelou nadzemní hmotu vytrvalých zahradních květin. A to zejména u těch druhů, jejichž nadzemní část koncem vegetace zcela odumírá a rostliny přežívají zimu např. v podobě přízemních listových růžic (např. zápleváky), zkrácených přízemních výhonků (např. zavinutky) či pupenů, rašících na jaře z kořenové hlavy (např. záhonové plamenky – Phlox paniculata).

odstraňováním odumřelé nadzemní části ale není třeba nijak spěchat a je možné jej odložit až na konec zimy. Odumřelé nadzemní části totiž do značné míry chrání přezimující listové růžice před poškozením mrazy (a to zejména delšími holomrazy). Poskytují také úkryt pro mnohé živočichy, především ptáky, a přináší jim rovněž i vítané zimní zpestření stravy v podobě semen, které na rostlinách mohou nalézt.

V pozdním podzimu a během zimních měsíců je možné postupně odstraňovat odumřelou nadzemní hmotu vytrvalých zahradních květin
Autor: Thinkstockphotos V pozdním podzimu a během zimních měsíců je možné postupně odstraňovat odumřelou nadzemní hmotu vytrvalých zahradních květin

Ochrana stálezelených vytrvalých květin

Příkladem stálezelených, vytrvalých zahradních květin jsou třeba dlužichy (Heuchera), mitrovničky (Tiarella), čemeřice (Helleborus) a vytrvalé juky (Yucca filamentosa). Těmto rostlinám hrozí poškození zejména při déle trvajících holomrazech. Vhodnou ochranou je zakrytí rostlin listím nebo vrstvou chvojí, které rostliny přistíní. Na jaře pak stačí listí kolem rostlin rozhrnout, není nutné jej ze záhonů odstraňovat. Při déletrvajícím období bez deště či sněhu prospěje i stálezeleným trvalkám občasná zimní zálivka (v bezmrazých dnech).

Připraveno ve spolupráci s trojskou Botanickou zahradou hlavního města Prahy.

Mohlo by vás zajímat:

Led by se rostlin neměl dotýkat

Místo vody zalévejte květiny kostkou ledu aneb 15 rad, jak doma šetřit s vodou

Čajovník je pěstován v tropických a subtropických oblastech prakticky po celém světě

Z plantáže do květináče: I doma můžete pěstovat čajovník

Udělejte si osevní plán

Při pěstování zeleniny musíte střídat její druhy. Už teď je čas na to myslet


reklama

reklama

Přečtěte si také