14. června 2018 06:00
Iva Kropáčková12 nebezpečných pokojovek a venkovních rostlin, které děti často ochutnávají
Máme pro vás přehled rostlin, na které byste si měli dávat pozor, máte-li malé dítě. Zejména batolata velmi ráda zkoumají svět, aniž by si uvědomovala nebezpečí. Poradíme vám také, co dělat, pokud nevhodné rostliny sní...
Otrav, respektive hlášených „ochutnávek“ nebezpečných rostlin na Toxikologické informační středisko (které prostřednictvím non-stop telefonní linky radí laikům i lékařům, jak se v případě různých otrav zachovat) není během celého roku vůbec málo. Pokojovky se řeší neustále, venkovní rostliny pak v závislosti na ročním období. Na jaře je to například konvalinka, z bobulí lýkovec jedovatý. „Další velmi závažné rostliny jsou například rulík zlomocný nebo tis, na konci léta období hub, v zimě zase jmelí, vánoční hvězda a nebo sušené houby,“ vypočítává nejčastější případy lékařka Lucie Lischková z Toxikologického informačního střediska (TIS). Prevence je přitom jednoduchá – v případě pokojových rostlin je vhodné květináče s nimi umístit mimo dosah dítěte nebo uvedené květiny domů zatím ani nepořizovat. Venku je nutné mít zvídavé potomky prostě neustále na očích.
Univerzální první pomoc
Pro případ otrav je vhodné udělat dvě věci: Mít v telefonu uloženo číslo na Toxikologické informační středisko (TIS), kde můžete jakékoliv požití nevhodné látky konzultovat(224 919 293 nebo 229 915 402) a v lékárničce aktivní černé uhlí, zejména jde-li právě o otravy rostlinami. Tzv. živočišné uhlí je považováno za univerzální protijed. „Váže velmi dobře toxiny z rostlin, hub, je účinné při lékových otravách, ale vždy záleží na konkrétní situaci. Pokud se jedná o léky s nízkou toxicitou, pár bobulek ne příliš závažné rostliny, postačí jen několik tablet živočišného uhlí. V závažných případech je lékařem podávána vysoká dávka sondou,“ vysvětluje doktorka Lischková. Při otravách rostlinami lze podat také vodu, čaj nebo mléko. Ne vždy je také třeba hned „panikařit“, některé rostliny s neblahou pověstí zase nepředstavují příliš velké riziko. A opravdu velmi jedovatých venkovních rostlin v našich podmínkách podle odborníků moc neroste.
Diefenbachie (mramornatka)
Diefenbachie/Dieffenbachia camilla Zdroj: Jindřich Votýpka
Častá pokojová rostlina. Nadzemní části rostliny obsahují jehličky šťavelanu vápenatého, které mechanicky poškozují sliznice. Neobjeví-li se příznaky pálení v ústech a bolestí při polykání (někdy i dechové obtíže) do půl hodiny po požití části rostliny, dá se předpokládat, že následky budou velmi mírné nebo žádné (málo toxický kultivar). Pokud potíže vzniknou, čím mladší je postižené dítě, tím více je ohroženo dechovými potížemi.
První pomoc: Po požití diefenbachie okamžitě odstraňtezbytky rostliny z úst, ústa pečlivě vymyjte studenou vodou, dejtepít studený nápoj, cucat led nebo zmrzlinu. V případě potíží, jako je bolest a pálení v ústech, vyhledejte lékařskou pomoc!
Zamiokulkas
Zamiokulus/Zamioculcas zamiifolia Zdroj: Jindřich Votýpka
Zamiokulkas, tato krásná dekorativní pokojovka je stále více oblíbená pro nenáročnost pěstování. Stejně jako diefenbachie obsahuje krystaly šťavelanu vápenatého, takže hrozí poškození sliznic.
První pomoc: Dejte dítěti vypít velmi chladné tekutiny, větší dítě může cucat led nebo zmrzlinu. Při potížích vyhledejte lékaře.
Lopatkovec (Spatiphyllum)
Lopatkovec patří mezi krásné, ale pro děti rizikové květiny do interiéru... Zdroj: iStock
Po rozžvýkání může lopatkovec působit podobně jako dieffenbachie, ale vždy mírněji. Dráždivé látky jsou z větší části nebo zcela odbourány.
První pomoc: Po požití okamžitě dítěti odstraňte zbytky rostliny z úst, ústa pečlivě vymyjte studenou vodou, dejte pít studený nápoj. V případě potíží kontaktoujte TIS nebo lékaře.
Vánoční hvězda
Ve svých tkáních obsahuje mléko s dráždivým latexem. Nebezpečná ale moc není. Dráždivé látky jsou většinou z velké části nebo zcela odbourané. Divoce rostoucí rostliny jsou jedovaté, u pokojových rostlin lze stěží počítat se závažnějšími potížemi, nanejvýš podráždění zažívacího traktu po snědení 1–2 listů.
První pomoc: Po požití odstraňte dítěti zbytky rostliny z úst, ústa vypláchněte vodou, dejte mu napít. Omyjte kůži, která přišla do styku se šťávou. V případě potíží kontaktujte TIS nebo lékaře.
Konvalinka vonná
Konvalinka vonná Zdroj: Jindřich Votýpka
Známá vytrvalá bylina, která kvete v květnu až červnu jednostranným bílým hroznem. Plody konvalinky jsou kulaté, červené bobule s bledě žlutými semeny. Nejsou vůbec chutné, proto zřejmě nehrozí velké riziko otravy – dítě větší množství nesní. A pokud ano, pravděpodobně dojde ke spontánnímu zvracení, které zabrání větší otravě.
První pomoc: Po konzumaci 1–3 bobulí stačí dát dítěti napít vodu, čaj nebo mléko, po požití více bobulí mu dejte několik tablet aktivního uhlí. Po větším množství kontaktujte TIS nebo lékaře.
Tis červený
Tis červený děti láká k ochutnání... Zdroj: pixabay.com
Tato rostlina je celá toxická, až na dužinu červeného míšku, která děti nejvíce láká. Tvrdá jedovatá semena uvnitř míšku ale batolata obvykle nerozkoušou, proto většina nehod podle lékařů proběhne příznivě. Horší následky může mít konzumace jehličí, zejména mladých výhonků.
První pomoc: Pokud dítě semena tisu vyplivne, není třeba žádné opatření. Pokud spolkne tři rozkousaná semena, dejte mu hodně napít. Při vyšším počtu semen podejte aktivní uhlí a vyhledejte lékaře. Ojediněle dochází kbolestem břicha, případně průjmu.
Lýkovec jedovatý
Lýkovec jedovatý/Daphne mezereum Zdroj: Jindřich Votýpka
Keř vysoký 30–150 cm, kvete brzy v únoru až březnu, v mírných zimách v prosinci a v lednu. Květy lýkovce jsou růžové a voní, plody pak červené, oválné, velikosti brusinky, dozrávají v srpnu. Jedovatá je celá rostlina, zvláště pak červené plody.
První pomoc: Vzhledem k jedovatosti je podle Lucie Lischkové po požití dvou a více semen už nutný výplach, podává se živočišné uhlí a následuje pozorování v nemocnici. Kontaktujte TIS nebo lékaře.
Rulík zlomocný
Plody rulíku připomínají borůvky... Zdroj: iStock
Polokeř, vysoký 50–150 cm. Listy jsou široké, květ fialově hnědý, zvonkovitý, kvete v červnu až srpnu. Plodem je kulovitá, nápadně lesklá černá bobule o něco menší než třešeň, která sedí na hvězdicovitě rozloženém kalichu. Roste v lesích a hájích. Jedovaté jsou všechny části rostlin, nejčastější jsou otravy bobulemi, které si děti obvykle spletou s borůvkami.
První pomoc: Po požití bobulí se ihned pokuste o to, aby se dítě vyzvracelo, a dejte mu několik tablet živočišného uhlí. Zjistěte požité množství a kontaktujte TIS nebo lékaře.
Bez černý (syrový)
Plody bezu černého se musí tepelně upravit... Zdroj: iStock
Bez všichni dobře znají a často sbírají pro léčivé účinky. Ale pozor, po požití nezralých plodů může dojít k velkým bolestem břicha, silnému zvracení nebo průjmu. U syrových zralých plodů dochází k těmto potížím až po požití velkého množství. Tepelně upravené plody nebo květ už toxické látky neobsahují, nejsou tedy jedovaté.
První pomoc: Po požití nezralých plodů a při potížích podat několik tablet aktivního uhlí. Zkuste zjistit, kolik toho dítě snědlo a kontaktujte TIS nebo lékaře.
Pámelník bílý
Pámelník bílý Zdroj: iStock
Keř 1–2 m vysoký, častý v parcích a zahradách jako součást živých plotů. Plody dozrávají v srpnu až listopadu, jsou bílé, šťavnaté o průměru 1 cm. Při sešlápnutí praskají, děti to baví.
První pomoc: Po požití 1–5 bobulí nejsou nutná žádná opatření, po požití více bobulí podejte tekutiny a několik tablet aktivního uhlí. Je vhodné kontaktovat TIS nebo lékaře.
Ptačí zob
Ptačí zob obecný/Ligustrum vulgare - detail Zdroj: Jindřich Votýpka
Ptačí zob je keř s kopinatými listy a bílými voňavými květy. Plody jsou černé bobule. Roste v hájích a na okrajích lesů, často je součástí živých plotů. Není příliš toxický.
První pomoc: Po požití 1–5 bobulí nejsou nutná žádná opatření, po požití více bobulí dejte dítěti napít a několik tablet aktivního uhlí. Kontaktujte TIS nebo lékaře.
Jmelí bílé
Vytrvalý, stálezelený parazitický dvoudomý keřík dosahující v průměru až okolo 1 m. Plodem je bílá nebo nažloutlá bobule, po narušení lepkavá. Patří k symbolům Vánoc.
První pomoc: Po požití 1–3 bobulí není nutné situaci řešit, po větším množství podejte tekutiny a několik tablet aktivního uhlí. Barvy (bronzová, stříbrná) používané na vánoční jmelí nejsou jedovaté.
Jaké další rostliny jsou rizikové
Uvedené rostliny jsou ty, které děti nejčastěji ochutnají a v řadě případů naštěstí nehrozí riziko závažné a život ohrožující otravy. Nebezpečí ale mohou představovat ještě další rostliny. Například durman obecný, lidově zvaný panenská okurka nebo andělské trumpety. Otrava se projevuje pocitem suchosti v ústech, rozšířenými zorničkami, zmateností, halucinacemi. Postižený bývá agresivní. Pěstujete-li doma na balkoně oleandr, zajistěte, aby ho dítě neochutnalo. Tady hrozí velké nebezpečí. Jedovatý je i čilimník obecný (lidově zlatý déšť), což je keř nebo stromek. Kvete od dubna do června, květy jsou drobné, zlatožluté v převislých hroznech. Plody jsou lusky 5–8 cm dlouhé, zelené, ve zralosti hnědé, hedvábně chlupaté, v místě semen vyboulené, pukavé, semena černá, velikosti menšího hrášku. Celá rostlina obsahuje alkaloidy, u dětí může vyvolat požití této rostliny projevy otravy.
Ivana Kropáčková, s využitím materiálu TIS –Dětské otravy: Umíte si s nimi poradit?