Hyacinty: Jak napravit nejčastější chyby, které děláme při domácím pěstování
Hyacinty mají atraktivní květy s podmanivou vůní. Doma jsou rozkvetlé hyacinty nejvíc vítané v pošmourných zimních měsících, protože dokážou vykouzlit jaro. Oblíbené a vyhledávané jarní cibuloviny se poměrně snadno pěstují v bytě i venku na balkoně a na zahradě. Jako všechny hrnkové rostliny i hyacint si žádá své, a když péči o něj buď zanedbáme, nebo naopak přeženeme, mohou mu třeba začít žloutnout listy.
Květy hyacintů (Hyacinthus) mohou být bílé, smetanové, růžové, fialové, oranžové, červené, modré nebo žluté. Podle cibulky hyacintu lze poznat barvu květu i u zeleného poupěte, tak z bílé cibulky vyroste květ bílý, z načervenalé červený a z namodralé modrý. Z bohaté palety barev si určitě vybere každý. Veselou náladu do domu vnese kombinace bílé, modré a žluté, pastelové odstíny růžové a fialové spolu s bílou zase nádech romantiky.
- V bytě při teplotě 16–20 °C vydrží květ svěží až 3 týdny, při vyšších teplotách kvetou jen 1 až 2 týdny.
Květy hyacintů (Hyacinthus) mohou být bílé, smetanové, růžové, fialové, oranžové, červené, modré nebo žluté Zdroj: iStock
Jak napravit nejčastější chyby při domácím pěstování hyacintů
Žloutnutí listů hyacintu
Příčin žloutnutí listů může být hned několik, ale nejčastěji za žloutnutím listů bývá průvan a nedostatek rozptýleného světla, proto se rozhodně vyplatí umístit květináče s hyacinty na světlé chráněné místo, kde průvan nehrozí. Žloutnutí listů hyacintu také způsobuje nesprávná, v tomto případě nadměrná zálivka.
Poupata se neotevírají nebo jsou zdeformovaná
Za tímhle problémem většinou stojí neopatrné zalévání, kdy poupata omylem polijeme vodu. Proto také hyacinty nikdy nerosíme! Neotevřená poupata bohužel vždy odumírají. Že jsou poupata deformovaná, způsobuje příliš tmavé místo.
Nestejnoměrné kvetení hyacintu
To mohou způsobovat nestejně velké nebo nestejně životaschopné cibule v jedné nádobě. Pokud příčinou není rozdílnost cibulí, pravděpodobně jsme zapomněli květináčem s hyacinty pravidelně otáčejte ke světlu.
Květy hyacintu zahnívají
Za zahníváním květů ve většině případů bývá nadbytečná zálivka. Nejprve musíme zkontrolovat, jestli jsou na dně květináče otvory, kterými přebytečná voda může odtékat, jinak se zemina snadno přemokří, zvláště při nižší teplotě než 16 °C. Pokud v nádobě otvory nejsou, hned cibuli přesaďte do vhodnějšího květináče. Přebytečnou vodu z podmisky po každém zalévání po 20 minutách opatrně odstraníme. Vždy necháme substrát dobře proschnout, než nalijeme další dávku vody.
Hyacinty v květináči: v bytě při teplotě 16až 20 stupňů Celsia vydrží květ svěží až 3 týdny, při vyšších teplotách kvetou jen 1 až 2 týdny. Zdroj: iStock
Co dělat s hyacinty po odkvětu
- Po odkvětu hyacinty přestaneme zalévat. Postupně jim sesychají a odumírají nadzemní části.
- Dokud hyacinty zcela neseschnou, neodstřiháváme listy, rostlina si z nich stahuje živiny do cibulky, a vytváří tak zásobní látky pro příští rok.
- Zaschlé cibulky pak vyjmeme ze substrátu, očistíme a necháme při pokojové teplotě v suché rašelině až do podzimu, kdy je můžeme zasadit buď na zahradu, nebo do nádobdo hloubky 10 až 15 cm.
Zdroj: Květiny moje záliba (M. Martišová a kol.)