Co dělat s vánočním kaktusem po Vánocích? Průvodce péčí pro bohaté kvetení

Vánoční kaktus nám v bytě o Vánocích svými krásnými květy nadělal spoustu parády. Nyní dokvétá nebo už je po odkvětu. Co teď s ním dělat? Prozradíme, jak se o něj přes jaro a léto postarat, aby zdravě rostl a příští rok o svátcích zase bohatě rozkvetl.

Vánoční kaktus (Schlumbergera, starší název Zygocactus) pochází z brazilských tropických deštných pralesů. Podle toho bychom se o něho měli starat a dopřát mu alespoň trochu podobné podmínky. Kvete spoustou zvonkovitých květů v době vánočních svátků. Odtud i jeho český název.

Postupným křížením vznikly kultivary nejrůznějších barev květů. Kromě tradiční červenofialové kvete různými odstíny červené, růžové, oranžové, fialové, žluté nebo bílé.

PŘEČTĚTE SI: Jak se starat o vánoční květiny, aby krásně kvetly. Poinsettie nesnáší průvan, brambořík teplo, azalka sucho

Vánoční kaktus po odkvětu

Nyní je většina vánočních kaktusů už po odkvětu, ztrácí svůj charakteristický lesk a výhony se začnou scvrkávat. To je známka, že rostlina vstupuje do klidového stavu. V tomto období rostlinu  nehnojíme a zaléváme velmi střídmě.

Jak zalévat vánoční kaktus po odkvětu

Nyní je většina vánočních kaktusů už po odkvětu, proto zálivku omezíme. Zaléváme je jen přiměřeně, aby mohly růst - horní vrstva substrátu mezi každou zálivkou musí stihnout proschnout. Až do konce jara zaléváme kaktus minimálně. A nehnojíme.

  • Zhruba po osmi až deseti týdnech, když se objeví nové výhonky, je třeba zvýšit zálivku.

Jaké je ideální místo pro kaktus

Až vánoční kaktusúplně odkvete, přendáme ho do chladnější místnosti, kde se teplota pohybuje do 20 stupňů Celsia, neměla by nikdy klesnout pod 12 °C.

Vánoční kaktus lze umístit na okno s nepřímým světlem, nejlépe severní nebo severovýchodní. Je nutné ho ochránit před přímým slunečním zářením.

INSPIRUJTE SE: Brambořík kvete od podzimu až do jara. Jak se o půvabnou pokojovou květinu správně starat

Vánoční kaktus v létě

  • Vánočnímu kaktusu prospívá letnění. V druhé polovině května po ledových mužích, když už nehrozí přízemní mrazy, jej dáme ven. Podpoříme tak zesílení dužnatých stonků i bohaté kvetení příští Vánoce.
  • V zahradě mu vyberte místo v polostínu (třeba pod stromem nebo keřem), kde na něj nebude svítit přímé slunce. Na balkoně mu přistíníte slunečníkem nebo košatou rostlinou.
  • Když prší, pravidelně kontrolujeme podmisku, aby vánoční kaktus nestál ve vodě a nezahnívaly mu kořínky.
  • Od konce jara až do konce srpna už rostlinu zaléváme vydatněji. Substrát udržujeme mírně vlhký.
  • V létě vánočnímu kaktusu dopřejeme také občasné rosení.
  • Přes léto (do konce srpna) rostlinu hnojíme zhruba každé dva týdny. Pozor na obsah hnojiva, protože by v něm neměl být vápník, ten vánoční kaktusy nesnesou.

Kdy a jak kaktus přesadit

Vánoční kaktus přesazujeme jednou za dva až čtyři roky. Nejvhodnějším obdobím je přelom února a března.

Všechnu starou zeminu z kořenů neodstraňujeme, jen rostlinu opatrně přendáme do většího květináče. Zasypeme novým substrátem, ideálně speciálním na kaktusy a bromélie.

INSPIRUJTE SE: Brambořík kvete od podzimu až do jara. Jak se o půvabnou pokojovou květinu správně starat

Jak rozmnožit vánoční kaktus

Vánoční kaktus snadno rozmnožíme řízky ze starších rostlin.

  • Po odkvětu (během února a března) uštípneme stonek s 4–5 články.
  • Necháme ho zakořenit ve vodě anebo rovnou vložíme do malého květináčku se směsí písku a rašeliny a zalijeme.
  • Dáme na polostinné až světlé místo o teplotě 20 až 25 °C a zaléváme, jen když zemina začíná vysychat.

Zdroje: Encyklopedie pokojových rostlin (Nino Vermuelen), Květiny moje záliba (M. Martišová a kol.), Pokojové rostliny (Karel Heike), cs.wikipedia.orgceskestavby.cz


Přečtěte si také