Balkon orientovaný na sever: Chladivý stín oceníte nejen v létě a dařit se tu bude i těmto květinám

Patří k vašemu bytu severní balkon? V první chvíli se možná budete cítit trochu ošizeni, ale uvidíte, že se najdou i rostliny, kterým stín nevadí, a pokud se bude počasí vyvíjet stále stejným směrem, pak oceníte po celé léto i možnost klidného posezení ve stínu v jinak sluncem rozpáleném městě.

Za slunečními paprsky se vydejte na plovárnu a doma na balkoně si užívejte odpočinek v příjemném stínu. Pořiďte si nábytek v pestrých barvách nebo vpřírodních tónech, ve stínu se vám nestane, že by své barvy časem ztratil. Vtomto směru je severní balkon ohleduplný i k textilním polštářům a sedákům. I materiál nábytku je jen na vašem výběru, jen si dejte pozor na nábytek dřevěný, který může ve stínu a při déletrvajícím vlhkém počasí, začít obrůstat mechem.

Severní balkon: bylinková zahrádka

Zaměřte se na bylinky, které nevyžadují přímé sluneční paprsky, jako je kadeřavá i hladkolistá petrželka nebo pažitka. Také oblíbený libeček můžete pěstovat ve velkém květináči a budete překvapeni, jaká zněho může vyrůst parádní dekorace. Dorůstá i vnádobách do značné výšky a během léta i krásně vykvete. Hned po odkvětu libeček pořádně sestřihněte, rychle obrazí čerstvými listy. Dobrou volbou bude i medvědí česnek, který přirozeně roste ve stínu stromů a severní balkon je tak pro něj jako stvořený. Vyzkoušejte i pěstování polníčku nebo špenátu. Speciálně pro balkony je určený listový salát odrůdy Baby Leaf, vhodný pro pěstování vnádobách, který má rád polostín, ale zvládne i zastíněný severní balkon.

Severní balkon: květiny do stínu

Nejznámější květiny, kterým se bude dobře dařit na stinném balkoně, jsou begonie a fuchsie, ale stejně vhodné jsou i netýkavky, jejichž pěstování je velmi snadné, jenom nesmí nikdy stát ve vodě. A mají tu skvělou vlastnost, že jim nemusíte odstraňovat odkvetlé květy. Netýkavky jsou samočisticí. Můžete pěstovat i odolné afrikány nebo macešky.

Severní balkon: najdou se i vhodné trvalky

Na severním balkoně můžete pěstovat i květiny, které nepotřebují každoroční obměnu. Vytvořte si mini zahrádku zbohyšek, dlužich, zvonků, můžete využít některé kakosty, například kakost hnědočervený, skvrnitý nebo kakost oddenkatý. Do stínu je vhodný i popínavý břečťan nebo barvínek. Snad nejkrásnější rostlinou pro severní balkony budou hortenzie.

Severní balkon: letnění pokojových rostlin

Některé pokojovky vlétě nepohrdnou pobytem na čerstvém vzduchu, ale nesnášejí přímé sluneční paprsky. Severně orientovaný balkon jim bude velmi vyhovovat. Jsou to například různé druhy kapradin či obyčejný, ale stále velmi oblíbený zelenec nebo bramboříky.

Text: Simona Bauer


Přečtěte si také