Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Africká fialka pochází až z daleké Tanzánie. Víte, jak ji pěstovat?

Africká fialka – kvetoucí nádhera pro každého.
Vydáno: 31.01.2016
Bílá s fialovou, jedna z originálních variací
Autor: Thinkstock Bílá s fialovou, jedna z originálních variací
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

I v zimních měsících vás potěší barevnými kvítky, přitom je docela nenáročná, takže péči o ní zvládne i úplný začátečník. Řeč je o jedné z nejoblíbenějších pokojovek, o africké fialce.

Africká fialka (Saintpaulia) by sama o sobě byla vcelku nezajímavá rostlinka, ale díky bohaté růžici nádherně barevných květů, které ji s krátkými přestávkami zdobí po celý rok, si získala mezi pěstiteli hlavně v Evropě a ve Spojených státech velkou oblibu. Dokonce takovou, že na mnoha místech fungují kluby jejích obdivovatelů a milovníků. Objevena byla v roce 1892 na svazích africké Tanzanie a za více než sto let bylo vyšlechtěnou tisíce jejích odrůd. Najdete ji doslova v každém květinářství, vybírat můžete podle barvy, tvaru a plnosti květů.

Bílá, růžová, fialová, modrá…africká fialka má spoustu podob. Podívejte se:

Kvetoucí fialkou můžete ozdobit stůl, okenní parapet nebo třeba komodu. Pohrajte si s barvami a odstíny, zkuste seskupit několik rostlinek do širší mělké nádoby nebo košíku. Květině dopřejte dostatek světla, ale v létě ji chraňte před přímým slunečním zářením.

Máte rádi pokojové rostliny? Další užitečné rady najdete v naší Encyklopedii.Fialku zalévejte s mírou jednou nebo dvakrát týdně odstátou vodou nejlépe zespoda do misky, tak totiž budete mít jistotu, že nenamočíte listy, které by pak mohla napadnout hniloba. Povadlé kvítky a listy průběžně odštipujte a zhruba jednou za dva týdny fialku přihnojte. Tato pokojovka bude prospívat i v suchém vzduchu panelákového bytu a dokonce si ji můžete velice jednoduše namnožit listovými řízky. Řapík listu seřízněte žiletkou a nechte zakořenit ve vodě nebo v substrátu. Brzy se vám odmění i prvními kvítky a pak už ji nic nezastaví a pokvete téměř celý rok.

(bras)

Mohlo by vás zajímat:

Vánoční hvězda

Co s vánoční hvězdou po Vánocích? Rozhodně ji nevyhazujte!

Amarylis dokáže paralyzovat nervovou soustavu

Nebezpečné pokojovky: Jsou jedovaté a stejně je máte doma

Rýmovník je nenáročná rostlina.

Zázračná rostlina proti rýmě? Doma vám poroste jako z vody

Článek je zařazen v:
Reklama