reklama

Jak pěstovat africkou fialku? Pochází z daleké Tanzánie, ale pokvete i u vás doma

zidkovm
31. ledna 2016
I v zimních měsících vás potěší barevnými kvítky, přitom je docela nenáročná, takže péči o ní zvládne i úplný začátečník. Řeč je o jedné z nejoblíbenějších pokojovek, o africké fialce.
reklama

Africká fialka (Saintpaulia) by sama o sobě byla vcelku nezajímavá rostlinka, ale díky bohaté růžici nádherně barevných květů, které ji s krátkými přestávkami zdobí po celý rok, si získala mezi pěstiteli hlavně v Evropě a ve Spojených státech velkou oblibu. Dokonce takovou, že na mnoha místech fungují kluby jejích obdivovatelů a milovníků.

Objevena byla v roce 1892 na svazích africké Tanzanie a za více než sto let bylo vyšlechtěnou tisíce jejích odrůd. Najdete ji doslova v každém květinářství, vybírat můžete podle barvy, tvaru a plnosti květů.

Bílá, růžová, fialová, modrá…africká fialka má spoustu podob

Kvetoucí fialkou můžete ozdobit stůl, okenní parapet nebo třeba komodu. Pohrajte si sbarvami a odstíny, zkuste seskupit několik rostlinek do širší mělké nádoby nebo košíku.

Jak pěstovat africkou fialku

Květině dopřejte dostatek světla, ale vlétě ji chraňte před přímým slunečním zářením.Fialku zalévejte smírou jednou nebo dvakrát týdně odstátou vodou nejlépe zespoda do misky, tak totiž budete mít jistotu, že nenamočíte listy, které by pak mohla napadnout hniloba. Povadlé kvítky a listy průběžně odštipujte a zhruba jednou za dva týdny fialku přihnojte. Tato pokojovka bude prospívat i vsuchém vzduchu panelákového bytu.

Jak množit fialku

Dokonce si ji můžete velice jednoduše namnožit listovými řízky. Řapík listu seřízněte žiletkou a nechte zakořenit ve vodě nebo vsubstrátu. Brzy se vám odmění i prvními kvítky a pak už ji nic nezastaví a pokvete téměř celý rok.

(bras)

Mohlo by vás zajímat:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
Štítky: TanzanieUSAafrická fialka
reklama