Tupoušek: Exotická květina s nelichotivým jménem, ale o to krásnějšími květy

Tupoušek, nebo snad raději medinila, je atraktivní exotická rostlina, která se nepěstuje zrovna snadno. Za velkou péči se však umí odvděčit květy tak nádhernými, až vám bude přecházet zrak!

Tupoušek sloní, tupoušek pyšný (Medinilla magnifica)

Pokud tuhle nádhernou rostlinu zahlédnete v květinářství, zaujme vás na první pohled. Veliká růžová květenství se opravdu nedají přehlédnout. Tupoušek se pyšní nádhernou barvou a nezvyklým tvarem i velikostí květů. Je to rostlina, která patří spíše do zimních zahrad nebo starších vlhkých domů. Do panelákových bytů určitě ne, suché a teplé prostředí by dlouho nepřežila.

Tupoušek sloní, který můžete v literatuře najít i pod názvem malajský orchidejový strom, pochází z tropické oblasti Filipín, kde roste ve světlejších částech pralesa. Ve své domovině dorůstá jako keř či strom do výšky1,5–3 m. Rostlina náleží do čeledi odulovitých.

Kde pěstovat

Tupouška můžete objevit v nabídce větších květinářství i hobby marketů a jeho pořizovací cena nebývá zpravidla zrovna zanedbatelná. Je to tím, že rostlinu není snadné množit a v bytech se málokdy daří i její pěstování. Spíše než do bytu se hodí do zimních zahrad s vysokou vzdušnou vlhkostí. Rostlina vyžaduje časté rosení a sprchování žilnatých, srdčitých listů, které jsou velmi dekorativní.

Nádherné květy

Na rostlině každého na první pohled upoutá obrovské růžové latovité květenství. Vykvétá většinou od února do srpna a květy se postupně rozvíjejí, až dosahují do délky až 20 cm. Plodem tupouška jsou fialové bobule.

Jak pěstovat v letním období

V létě vyžaduje tupoušek umístění spíše v polostínu, můžete ho za velmi teplých dní i letnit pod korunami vzrostlých stromů. Ideálně může být umístěn po celý rok v zimní zahradě. Potřebuje vydatnou zálivku, zemina nesmí nikdy vyschnout, ale na druhou stranu musíte dát pozor na přemokření. Tupoušek ocení substrát pro pokojové rostliny s přídavkem rašeliny a přihnojení jednou za 14 dní.

Jak pěstovat v zimním období

V zimě potřebuje tupoušek umístění v polostínu, mírnou zálivku, teplotu okolo 16 °C a přestávku v hnojení. Vzdušnou vlhkost vyžaduje i v zimním období vysokou. Abychom se vyhnuli napadení rostlin sviluškami, je potřeba dodržet nižší teplotu.

Obtížné rozmnožování

Tupoušek se dá množit vrcholovými řízky, nejlépe v jarním období, ale není to nic snadného.

Zdroj: https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/tupousek-pysny-vznesena-pokojovka.html; https://en.wikipedia.org/wiki/Medinilla_magnifica


Přečtěte si také