reklama

Tupoušek: Exotická květina s nelichotivým jménem, ale o to krásnějšími květy

Simona Sedláčková
15. února 2019
Tupoušek, nebo snad raději medinila, je atraktivní exotická rostlina, která se nepěstuje zrovna snadno. Za velkou péči se však umí odvděčit květy tak nádhernými, až vám bude přecházet zrak!
reklama

Tupoušek sloní (Medinilla magnifica)

Pokud tuhle nádhernou rostlinu zahlédnete vkvětinářství, zaujme vás na první pohled. Veliká růžová květenství se opravdu nedají přehlédnout. Tupoušek se pyšní nádhernou barvou a nezvyklým tvarem i velikostí květů. Je to rostlina, která patří spíše do zimních zahrad nebo starších vlhkých domů. Do panelákových bytů určitě ne, suché a teplé prostředí by dlouho nepřežila.

Tupoušek sloní, který můžete vliteratuře najít i pod názvem malajský orchidejový strom, pochází ztropické oblasti Filipín, kde roste ve světlejších částech pralesa. Ve své domovině dorůstá jako keř či strom do výšky1,5–3 m.

Kde pěstovat

Tupouška můžete objevit vnabídce větších květinářství i hobby marketů a jeho pořizovací cena nebývá zpravidla zrovna zanedbatelná. Je to tím, že rostlinu není snadné množit a vbytech se málokdy daří i její pěstování. Spíše než do bytu se hodí do zimních zahrad svysokou vzdušnou vlhkostí. Rostlina vyžaduje časté rosení a sprchování žilnatých, srdčitých listů, které jsou velmi dekorativní.

Nádherné květy

Na rostlině každého na první pohled upoutá obrovské růžové latovité květenství. Vykvétá většinou od února do srpna a květy se postupně rozvíjejí a dosahují do délky až 20 cm. Plodem tupouška jsoufialové bobule.

Jak pěstovat vletním období

Vlétě vyžaduje tupoušek umístění spíše vpolostínu, můžete ho za velmi teplých dní i letnit pod korunami vzrostlých stromů. Ideálně může být umístěn po celý rok vzimní zahradě. Potřebuje vydatnou zálivku, zemina nesmí nikdy vyschnout, ale na druhou stranu musíte dát pozor na přemokření. Tupoušek ocení substrát pro pokojové rostliny spřídavkem rašeliny a přihnojení jednou za 14 dní.

Jak pěstovat vzimním období

Vzimě potřebuje tupoušek umístění vpolostínu, mírnou zálivku, teplotu okolo 16 °C a přestávku vhnojení. Vzdušnou vlhkost vyžaduje i vzimním období vysokou. Abychom se vyhnuli napadení rostlin sviluškami, je potřeba dodržet nižší teplotu.

Obtížné rozmnožování

Tupoušek se dá množit vrcholovými řízky, nejlépe vjarním období, ale není to nic snadného.

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama