Dračinec neboli dracéna je skvělá pokojovka pro začátečníky. Navíc umí čistit vzduch

Dracény jsou běžné pokojové rostliny, které mají tak malé nároky na pěstování i umístění, že se o ně zvládnou postarat i úplní začátečníci. Mohou je dokonce pěstovat i zapomnětlivci, kteří svou domácí zeleň zalévají pouze občasně, ve chvílích, kdy si vzpomenou, že v bytě opravdu nebydlí úplně sami.

Dračinec vroubený, dracéna lemovaná (Dracaena marginata)

Dračinec vroubený pochází z Madagaskaru, ale běžně roste v tropických a subtropických oblastech Afriky i Asie, kde běžně dorůstá do výšky i přes 4 m. V interiéru se takové velikosti bát sice nemusíte, ale pokud o dracénu budete dobře pečovat, může se stát, že vám po několika letech přeroste přes hlavu.

Rostlina tvoří vrcholovou růžici listů. Spodní listy přirozeně zasychají a opadávají, tím se u dračince postupně tvoří holý kmínek.

Jak pěstovat dračinec vroubený a jak o něho pečovat

Dračinec vroubený patří mezi rostliny, kterým vyhovují příjemné teploty okolo 20 °C. Teploty pod 15 °C a nad 25 °C jim nedělají dobře.

Nejlépe je jim na místech s rozptýleným světlem, přímé sluneční paprsky jim doslova škodí, ale krátkodobě dracény zvládnou doslova vše.

Zálivka, hnojení i sprchování dračince

  • Ve vegetačním období dračinec zalévejte pokud možno pravidelně, jednou za 2–3 dny a zeminu v květináči udržujte stále mírně vlhkou.
  • V období vegetačního klidu, během měsíců října až února, zalévejte pouze mírně.
  • Přes léto dopřejte dračinci i pravidelné přihnojování, ale stačí jen jednou za 2–3 týdny, tekutým hnojivem pro pokojové rostliny.
  • Dračinec má rád také vyšší vzdušnou vlhkost, proto mu vyhovuje rosení listů postřikovačem i otírání listů od prachu vlhkým hadříkem.
  • Na druhou stranu je pravda, že dračinec zvládne téměř vše. Dokonce i umístění v suchém prostředí a yvládne dlouho přežívat bez přihnojování a pokud suchem svěsí listy, rychlé doplnění vody vše napraví.

Substrát a přesazování dračince

Dračinec nevyžaduje téměř nic, ale potěší ho rašelinový substrát pro pokojové rostliny s dostatkem humusu. Nepotřebuje ani každoroční přesazování, úplně postačí, když dračinec přesadíte jednou za 2–3 roky, vždy na jaře. Spokojí se však i s pouhou výměnou vrchní vrstvy zeminy v květináči.

Proč dračinci žloutnou a zasychají listy

Co však dračinci velmi škodí, je časté přenášení z místa na místo. Patří mezi velmi konzervativní jedince, kteří si na nové umístění dlouho zvykají a na změnu prostředí mohou reagovat i žloutnutím a shazováním listů. V našich běžných pokojových podmínkách většinou dorůstají do velikosti okolo 150 cm a patří mezi dlouhověké pokojové rostliny.

Jak prořezávat a množit dračinec

Dračinec většinou zvládá prořezávání velmi dobře.Pokud ho potřebujete seříznout nebo zkrátit, jednoduše odřízněte stonek a dračinec vytvoří novou korunku.

Během léta odříznutý vrcholový řízek nebo i jen kousek stonku bez vrcholových lístků můžete vysadit do zahradního kompostu nebo do směsi rašeliny a písku a nechat zakořenit.

Můžeme dračinec pěstovat venku?

Dračinec můžeme v našich klimatických podmínkách pěstovat pouze jako pokojovou rostlinu, ale vyhovuje mui pravidelné letnění, tedy pobyt na přistíněné verandě nebo na balkoně. S podzimním poklesem teplot pod 15 °C však potřebuje opět přemístit do interiéru, neboť nejen že není mrazuvzdorný, ale špatně zvládá i chlad.

Dračinec funguje jako čistička vzduchu

Některé rostliny, mezi které patří i dračinec, mají schopnost snižovat obsah formaldehydu, trichloretylenu a benzolu ve vzduchu. Pokud je tedy pěstujete v interiéru, fungují jako regulérní čistička vzduchu. Zvláště vhodné jsou v bytech zařízených novým nábytkem nebo kobercem.

Je dračinec jedovatý?

Bohužel ano, dračinec je jedovatý, ale jen v malé míře. Na druhou stranu zejména kočky dračinec rády okusují. Způsobuje jim však nadměrné slinění, nechuť k jídlu, zvracení a rozšíření zorniček.

Zdroj: Příjemný život s květinami, John Brookes (2004)


Přečtěte si také