návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Pomozte šplhounům vystoupat do výšky: Jak dát správnou oporu květinám i zelenině?

Vydáno: 07.06.2019
Pomozte šplhounům vystoupat do výšky
Autor: istockphoto.com Pomozte šplhounům vystoupat do výšky
Některé rostliny dokážou během jediné sezony narůst do neuvěřitelné výšky. Vlastně – bez opory spíše do šířky! Samy by se pouze plazily po zemi, a především u zeleniny by jen zbytečně zahnívaly plody. Pokud jim však nabídnete správnou oporu, překvapí vás květiny obrovskou násadou květů a v případě zeleniny i bohatou a zdravou úrodou.

reklama

Pevná a kvalitní opora je pro plazivé a popínavé rostliny velmi důležitá. Některé potřebují pevnou konstrukci, jiným postačí tenké provázky. Popínavky, které jsou vybaveny vlastními úponky, což jsou rostlinné orgány vzniklé přeměnou listu, stonku, nebo dokonce kořene, které slouží k přichycení rostliny k opoře, potřebují jen natažené provázky nebo drátěná oka. Pak už se o sebe postarají samy. Mezi takové rostliny patří hrách, okurky, vinná réva nebo hrachor. Jiné rostliny žádají brzy po vzejití vhodnou tyčovitou oporu, kolem které se samy ovíjejí (fazol, plamének). Jsou tu však i rostliny, které potřebují ke konstrukci přivázat, samy se přichytit nedokážou (rajčata, pnoucí růže).

Pyramidální nápad

Větve, pevně svázané do tvaru pyramidy, skvěle podpoří rajčata v jejich úsilí potěšit vás co nejvíce plody. A že taková stavba z větví dokáže i lahodit oku, není třeba dodávat. Pyramidy skvěle doplní všechny přírodní zahrady.

Pyramidální nápad
Autor: Pinterest.com a Pixabay.com Pyramidální nápad

Domeček a fazole

Pevná konstrukce domečku z dřevěných trámků se může každým rokem proměnit díky rostlinkám, které k domku vysadíte. Letos to mohou být fazole, příští rok zase hrách.

Domeček a fazole
Autor: Pinterest.com a Pixabay.com Domeček a fazole

Stan porostlý hrachorem

Na první pohled skvělý nápad, jen děti, které budou mít ve stanu schovávačku, nemohou trpět alergií na včelí žihadlo. Hrachory, ale i ostatní letničky, přitahují spoustu užitečného hmyzu, ale v tom je právě i velké nebezpečí.

Pomozte šplhounům vystoupat do výšky
Autor: Pinterest.com a Pixabay.com Pomozte šplhounům vystoupat do výšky

Okurky na síti

Sítě, natažené na bytelnou dřevěnou konstrukci a trubky, se hodí nejvíce pro okurky nebo dýně, ale i všechny popínavé letničky.

Okurky na síti
Autor: Pinterest.com a Pixabay.com Okurky na síti

Ráfky ze starého kola

Staré kolo nemusí nutně zakončit svou kariéru ve šrotu. Stačí kola zavěsit drátem na tyčku k rajčatům a zajímavý nápad, jak podpořit hrášek v růstu, je na světě!

Ráfky ze starého kola
Autor: Pinterest.com a Pixabay.com Ráfky ze starého kola

Trochu zešikma

Výborná opora pro okurky může vzniknout z pevného dřevěného šikmo postaveného rámu, do kterého natáhnete vodorovné řady provazu. Plody okurek, ale i dýní budou pěkně viset ven, kam k nim mohou sluneční paprsky, a při sklizni se k nim pak snadno dostanete.

Trochu zešikma
Autor: Pinterest.com a Pixabay.com Trochu zešikma

Pěkně po žebříku

Dřevěný nebo kovový žebřík umístěný na stěně domu dobře poslouží pnoucím růžím, plaménku i všem popínavým letničkám.

Pěkně po žebříku
Autor: Pinterest.com a Pixabay.com Pěkně po žebříku

Prázdninové týpí

To se to bude meditovat nebo v klidu, ve stínu číst knížky. Podobné týpí ocení malí i velcí, jen co ty fazolky trochu povyrostou.

Prázdninové týpí
Autor: Pinterest.com a Pixabay.com Prázdninové týpí

Náročnější treláž

Podobné treláže a dřevěné oblouky se hodí do romantické zahrady, nejvíce pro růže nebo plaménky.

Náročnější treláž
Autor: Pinterest.com a Pixabay.com Náročnější treláž

Kmeny starých stromů

Přírodně laděné zahrady zase mohou ozdobit pergoly a loubí ze surových kmenů. Růžím tedy sluší báječně, co myslíte?

Kmeny starých stromů
Autor: Pinterest.com a Pixabay.com Kmeny starých stromů

Nejlevnější a nejrychlejší řešení

Extra tip, jak podpořit mladý hrášek v růstu, se skrývá i v obyčejných větvích, které jste se původně chystali vyhodit nebo rozšrotovat. Větvičky z jarního střihu živého plotu z habrů se vám náramně hodí!

Nejlevnější a nejrychlejší řešení
Autor: Simona Bauer Nejlevnější a nejrychlejší řešení

Text: Simona Bauer

reklama

Článek je zařazen v: popínavky , popínavé rostliny , růže , plamének , hrachor , hrách , okurka , dýně , fazol , popínavé letničky , opora , konstrukce

reklama

Přečtěte si také