návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Jak pěstovat okurky a udělat si domácí okurkovou zmrzlinu

Lenka Valjentová , Aktualizováno: 09.07.2021
OKURKY: Jak vypěstovat královny letní zahrady a udělat si domácí zmrzlinu
Autor: istock.com OKURKY: Jak vypěstovat královny letní zahrady a udělat si domácí zmrzlinu
Okurky bezesporu patří mezi nejoblíbenější českou zeleninu. Jsou zdravé, dobré a osvěžující, a proto se právem staly nekorunovanými královnami letní zeleninové zahrady. Základní rozdělení je na menší nakládačky, které se hlavně zavařují a větší salátovky, ideální do salátů i teplé kuchyně. Okurka má minimum kalorií a díky obsahu draslíku skvěle odvodňuje, což ocení každý, kdo chce zhubnout. Prozradíme, jak vlastní okurky pěstovat, na jaké odrůdy vsadit i osvědčené recepty, jak je zpracovat – co takhle dát si domácí okurkovou zmrzlinu?

reklama

Okurka setá (Cucumis sativus) u nás patří k vůbec nejoblíbenější zelenině. Okurku tvoří z převážné části voda (až 96 %), najdeme v ní také vitaminy skupiny B, vitaminy A, C a K, z minerálů a stopových prvků draslík, hořčík, mangan, křemík, měď, železo a síru.

Snižuje hladinu kyseliny močové, tím zabraňuje zánětům a pomáhá při onemocnění dnou a artritidou. Okurka má minimum kalorií a díky obsahu draslíku skvěle odvodňuje, což ocení každý, kdo chce zhubnout. Dále snižuje otoky, pomáhá léčit záněty močových cest a ledvinové kameny, čistí střeva, reguluje krevní tlak, pomáhá trávení a má příznivý vliv na stav kostí, kloubů, šlach a svalů.

Zevně zlepšuje stav pokožky, nehtů a vlasů, stahuje póry, zmírňuje svědění a otoky očí. Je vhodná i pro atopickou pokožku a pokožku postiženou dermatitidou.. Okurkové slupky i dužina najdou uplatnění také při výrobě domácí kosmetiky. 

OKURKY: základní rozdělení je na menší nakládačky, které se hlavně zavařují a větší salátovky, ideální do salátů teplé kuchyně
Autor: istock.com OKURKY: základní rozdělení je na menší nakládačky, které se hlavně zavařují a větší salátovky, ideální do salátů teplé kuchyně

11 pravidel pěstování okurek

 1. Na venkovních záhonech se okurkám nejlépe daří na slunných, teplých a před větrem chráněných místech s úrodnou, ne příliš těžkou půdou s dostatkem vápníku. Okurky patří mezi plodiny velmi náročné na živiny, vyžadují bohaté hnojení uleželým chlévským hnojem. Mokré a těžké půdy jsou pro ně nevhodné, protože kořeny rostlin pak trpí houbovými chorobami a uhnívají, což má negativní vliv i na tvorbu květů.
 2. Pro okurky nejsou jako předplodina vhodné brambory, které trpí podobnými chorobami. Také po jahodách okurky raději nedáváme. V jejich blízkosti by neměly být vysazeny rajčata, ředkvičky, brambory a zelí. Okurkám naopak svědčí sousedství hrachu, fazolí, hlávkového salátu, celeru, mrkve, červené řepy a cibule.
 3. Okurky jsou původně tropické a subtropické liány, které jsou zvyklé na vyšší teploty. S výsevem i výsadbou okurek proto počkáme až se půda dostatečně prohřeje, počáteční růst okurek bude rychlejší. Okurka zasetá do teplé a vlhké půdy a přikrytá kvalitním kompostem vzejde za týden, a často pak předběhne v růstu i vývoji okurky předpěstované. Rozhodně se nevyplatí spěchat!
 4. Pokud si chceme sami předpěstovat sadbu, výsev se provádí do truhlíků s výsevním substrátem nebo lépe inertním agroperlitem. Za 7-10 dní mají rostliny rozložené děložní lístky a přesazují se do sadbovačů nebo květináčů. Optimální je použití sadbovačů o průměru 6-8 cm. Po dvou až čtyřech týdnech má sadba 1-3 pravé listy a je připravena k výsadbě. Optimální teplota pro předpěstování je 15-20 °C.
 5. Dříve k urychlení růstu okurek využívalo naklíčení semínek ve vlhku na kousku hadříku, vatě či buničině. Dnes se ale už nedoporučuje, protože mnohá semena jsou ošetřena vrstvičkou fungicidu nanesenou na povrchu, která ho chrání před chorobami v první fázi vývoje. Tato vrstvička se při nakličování většinou smyje, a tak ztrácí účinek. Druhým úskalím nakličování je to, že naklíčená semínka jsou silně náchylná k zaschnutí - půdu po jejich výsevu musíte udržovat neustále vlhkou.
 6. Semena okurek vyséváme po dvou do hloubky 2–4 cm do sponu 120–150×20- 25 cm. Po výsevu je vhodné zem na povrchu uválet. Termíny i spony výsevu a výsadby jsou však variabilní dle konkrétní odrůdy, proto je dobré držet se doporučení na obalu s osivem. Optimální velikost předpěstované sadby je zcela vyvinutý první pravý list.
 7. Při výsevu semen i vysazování sazenic se vyplatí pokrytí záhonu pásem netkané textilie, která udržuje stabilní teplotu, zabraňuje prorůstání plevelů, propouští vodu, plody díky ní ani po deštích neleží na zemi a neznečistí je tedy rozbahněná zemina. 
 8. Optimální noční teploty pro nasazování plodů jsou nad 15 °C. Při poklesu pod tuto hranici rostlina omezuje nasazování plodů, pod 10 °C dokonce přestane nasazovat plody úplně. Jestli pěstujeme okurky volně na záhonu, v případě avizovaného poklesu nočních teplot záhon přikryjte fólií nebo rostlinky obložte slámou či mulčem.
 9. Protože okurka je popínavá liána, svědčí jí vertikální pěstování. Když se pne po síti, velmi dobře prospívá. Podstatou tzv. vertiko systému je opěrná konstrukce pro rostliny a natažení sítí, po kterých se budou okurky pnout. Na síti můžeme okurky úspěšně pěstovat na záhonu i ve skleníku. I když je vertiko systém časově náročnější a nákladnější, má oproti běžnému pěstování okurek v rovině nesporné výhody - lepší zdravotní stav rostlin, protože porost je vzdušný a listy rychleji osychají, snadnější je i ochrana proti chorobám a škůdcům. Okurky nejsou znečištěné od zeminy a jsou i lépe vybarvené a kvalitnější, sklizeň je snadnější a přehlednější. A v neposlední řadě znamená úsporu místa na záhoně či ve skleníku.
 10. Během vegetace musíme záhon udržovat bez plevelů a kolem rostlin půdu kypříme. Zaléváme pravidelně každý den, nejlépe ráno ke kořenům, abychom zabránili pokropení listů. Až rostlinky vzrostou, zaštipujeme je za pátým listem, později také postranní výhonky, tím urychlíme sklizeň. Okurky pravidelně sklízíme probírkou, aby nepřezrály. Včasnější sklizeň vede k násadě dalších květů a plodů.
 11. Partenokarpické odrůdy okurek nepotřebují ke zdárnému vývoji plodů opylení, proto jsou vhodné i pro pěstování při nedostatku opylovačů ve fóliových krytech a sklenících. Moderní odrůdy typu multifruit nasadí za každým listem 3 - 5 samičích květů. Záleží pak jen na vhodných podmínkách, především zajištění dostatku vláhy a výživy, aby nám všechny mladé plody dorostly do sklizňové velikosti.
OKURKY: moderní odrůdy typu multifruit nasadí za každým listem 3 - 5 samičích květů
Autor: Jan Prášil OKURKY: moderní odrůdy typu multifruit nasadí za každým listem 3 - 5 samičích květů

Co asi děláme špatně, že nám okurka chřadne

Na listech se objeví žlutozelené skvrny, rostliny hynou

Takhle se projevuje zákeřná plíseň okurková (Pseudoperenospora cubensis). Při vlhkém počasí se na spodní straně listů může objevit šedočerný povlak, listy usychají a rostliny hynou. Onemocnění se velmi rychle šíří za vlhka a teplotě 20 až 25 ºC. Preventivně lze aplikovat chemický postřik, vhodný přípravek nám poradní ve specializovaných obchodech. Vyzkoušet můžeme také mléčný postřik, který si připravíme 1 dílu čerstvého, neupraveného mléka se 2 dílů převařené studené vody. Rostliny tímto roztokem postříkáme, nesmíme zapomenout na spodní stranu listů. Účinný je také postřik křenový: 60 g čerstvě nastrouhaného křenu zalijeme 5 l studené vody a necháme 24 - 30 hodin macerovat, pak slijeme. Existují i přírodní přípravky obsahující fytopatogenní houby Pythium oligandrum. Jako prevence proti plísni okurkové je velmi účinné pěstování okurek na opěrné síti, tzv. vertiko systém. Při výběru odrůd se zaměříme na k plísni odolné druhy.

OKURKY: jako prevence proti plísni okurkové je velmi účinné pěstování okurek na opěrné síti, tzv. vertiko systém
Autor: Jan Prášil OKURKY: jako prevence proti plísni okurkové je velmi účinné pěstování okurek na opěrné síti, tzv. vertiko systém

Okurky v kuchyni

Okurky jsou vhodné k přímé konzumaci za syrova i k tepelným úpravám, menší nakládačky se sterilují v různých sladkokyselých nálevech, větší se využívají k mléčnému kvašení a výrobě tzv. rychlokvašek.

Čerstvé salátové okurky najdou nejširší uplatnění v zeleninových salátech a přílohách k masu,  z čerstvých okurek se připravují dipy a pomazánky, vyzkoušet můžeme také osvěžující studenou okurkovou polévku. S plátky okurek jsou výborné sendviče a toasty, kolečka salátovky poslouží jako základ jednohubek místo rohlíku. Dobře se uplatní i ve smoothies, letních nápojích, domácích limonádách a dokonce i zmrzlině. Špalíky okurek můžete také přihodit do džbánu s vodou, skvěle ji provoní.

Při tepelné úpravě se okurky nejvíce dusí, pečou a restují. Okurka se může podobně jako cuketa vydlabat, naplnit například mletým masem a zapékat. Naložené okurky se hodí k různým masům, stačí připomenout znojemskou pečeni, španělské ptáčky a nejrůznější rolády, jejichž náplň by se bez nich snad neobešla.

OKURKY najdou nejširší uplatnění v zeleninových salátech a přílohách k masu
Autor: istock. com OKURKY najdou nejširší uplatnění v zeleninových salátech a přílohách k masu

Osvěžující domácí okurková zmrzlina

Ingedience

 • 500 g okurek
 • 300 až 400 ml vody
 • 3 lžíce cukru
 • čerstvě vymačkaná šťáva z 1 až 2 limetek (podle chuti)
 • 2 až 3 snítky čerstvé máty peprné

Příprava

Okurky oloupeme, nakrájíme na kousky a rozmixujeme s asi 300 ml vody a nasekanými lístky máty, přidáme cukr, limetkovou šťávu a podle potřeby ještě vodu. Ponorným mixérem mixujeme dohladka. Pro dospěláky můžeme přidat malé štamprle vodky. Dáme do mrazáku – buď směs nalijeme do formiček nebo větší nádoby a během mražení každou půlhodinu důkladně promícháme. 

Jak pěstovat okurky nakládačky: okurka s hrubou řídkou bradavičnatostí – hruboostná Anya F1

Pěstujeme okurky nakládačky. Jak vybrat správnou odrůdu a proč se jim daří na síti?

Okurky pěstujte v truhlíku na balkoně.

Okurky pěstujte v truhlíku. Překvapí vás bohatá úroda i v období sucha

Doporučené odrůdy pro pěstování okurek

Hustoostná nakládačka Sonada F1

Partenokarpická nakládačka typu multifruit se štíhlými a vyrovnanými plody. Vyniká raností a vysokým výnosem. Má velmi dobrý zdravotní stav, včetně vysoké tolerance k plísni okurkové.

Okurky odrůdy: hustoostná nakládačka Sonada F1
Autor: Jan Prášil Okurky odrůdy: hustoostná nakládačka Sonada F1

Hustoostná nakládačka Harriet F1

Velmi raná, výkonná, hybridní, partenokarpická odrůda typu multifruit s tupými, geneticky nehořkými plody s bílými ostny. V kategorii partenokarpických odrůd má opravdu velmi vysokou odolnost k plísni okurkové, což umožňuje výrazně prodloužit její sklizeň.

Okurky odrůdy: hustoostná nakládačka Harriet F1
Autor: Jan Prášil Okurky odrůdy: hustoostná nakládačka Harriet F1

Hustoostná nakládačka Charlotte F1

Velmi raná odrůda nakládačka s převážně samičím kvetením. Plody jsou štíhlé, tvarově vyrovnané, s jemnou a hustou bradavičnatostí, geneticky nehořké. Vyznačuje se odolností k deformacím a vysokou tolerancí k plísni okurkové.

Okurky odrůdy: hustoostná nakládačka Charlotte F1
Autor: Jan Prášil Okurky odrůdy: hustoostná nakládačka Charlotte F1

Hruboostná nakládačka Gracie F1

Nová hybridní, partenokarpická, geneticky nehořká, raná okurka pro polní pěstování a pěstování ve folnících, velmi vhodná i pro vertiko pěstování. Plody jsou středně dlouhé až dlouhé, štíhlé, tupě zakončené. Barva plodu je v tržní zralosti tmavozelená s bílými hrubými ostny. Rostlina je středně vzrůstná, kvete čistě samičími květy. Vyniká především vysokou tolerancí k plísni okurkové a je poměrně odolná k teplotním výkyvům. Odrůdu je možno také doporučit na cílenou produkci „přerostlých“ plodů nad 10 cm jako chutnější náhradu salátových okurek.

Okurky odrůdy: hruboostná nakládačka Gracie F1
Autor: archiv Semo Okurky odrůdy: hruboostná nakládačka Gracie F1

Hruboostná nakládačka Dafne F1

Velmi raná partenokarpická odrůda je vhodná pro polní pěstování i fóliovníky. Má bílý hrubý osten, geneticky nehořký, vyrovnaný tupý plod. Má velmi vysokou toleranci k plísni okurkové, je rezistentní k CMV (Virová mozaika okurek) a k černi okurkové (Cladosporium). Okurky jsou vhodné pro nakládání do sladkokyselých nálevů i na výrobu kvašáků.

Okurky odrůdy: hruboostná nakládačka Dafne F1
Autor: Jan Prášil Okurky odrůdy: hruboostná nakládačka Dafne F1

Hruboostná nakládačka Anya F1

Partenokarpická odrůda s hrubou bradavičnatostí. Je velmi výnosná, typu multifruit, vhodná pro intenzivní způsob pěstování. Je vhodná i pro vertikopěstování. Má velmi vysokou toleranci k plísni okurkové, je rezistentní k CMV (Virová mozaika okurek) a k černi okurkové (Cladosporium). Plody začínají růst již za prvním listem, jsou atraktivní a vyrovnané, středně zelené, velmi vyrovnané, geneticky nehořké.

Okurky odrůdy: hruboostná nakládačka Anya F1
Autor: Jan Prášil Okurky odrůdy: hruboostná nakládačka Anya F1

Polní salátová okurka Marlen F1

Nová, velmi raná, nepartenokarpická polní salátová okurka. Rostlina je velmi vzrůstná s převážně samičími květy. Je geneticky nehořká, nepřerůstající barevně vyrovnané plody jsou velké 18-20 cm. Velmi raná a výnosná odrůda s dobrým zdravotním stavem, kterou můžeme pěstovat i z pozdní výsadby. Je určena pro pěstování na záhoně i fóliovnících.

Okurky odrůdy: polní salátová okurka Marlen F1
Autor: archiv Semo Okurky odrůdy: polní salátová okurka Marlen F1

Polní salátová okurka Markyza F1

Odrůda vyniká vysokou vyrovnaností plodů, raností i odolností k plísni okurkové. Plody jsou krásně tmavě vybarvené a nesvětlají ani na spodní straně. Výborný zdravotní stav je podtržen i tolerancí k padlí, což je významné, pokud budete tuto odrůdu pěstovat z pozdní výsadby. Je raná a k pozdní výsadbě se hodí. Můžeme ji přirychlovat v pařeništi, fóliovníku či skleníku a můžeme ji vysévat přímo na záhon.

Okurky odrůdy: polní salátová okurka Markyza F1
Autor: sortiment Semo Okurky odrůdy: polní salátová okurka Markyza F1

Mohlo by vás taky zajímat:

Po ledových mužích je správný čas na přímý výsev okurek, cuket a dýní

Po ledových mužích je čas na přímý výsev okurek, cuket a dýní

Rajčata a papriky vysazujeme ven až po ledových mužích

Jakou zeleninu vysazujeme po ledových mužích? Papriky, rajčata a další druhy

DÝNĚ MÁSLOVÁ Jak vypěstovat tykev muškátovou a upéct super zeleninový koláč

Máslová dýně: Jak vypěstovat tykev muškátovou a upéct super slaný koláč

PATIZON: Jak vypěstovat dekorativní zeleninu ve tvaru ufo a usmažit křupavé řízky

PATIZON: Jak vypěstovat zeleninu ve tvaru UFO a usmažit křupavé řízky

Zářivě žluté květy cuket se do kuchyně hodí stejně jako jejich plody, a možná chutnají ještě lépe

Jak připravit cuketové květy? Usmažte je v trojobalu, dejte je do salátů a naplňte je nádivkou

Jak a kdy sklízet rajčata, okurky, papriky a cukety

Jak a kdy sklízet rajčata, okurky, papriky a cukety

reklama

Článek je zařazen v: Okurka setá (Cucumis sativus) , okurky pěstování , okurky odrůdy , plíseň okurková , okurky recepty

reklama

Přečtěte si také