Jak pěstovat okurky a udělat si domácí okurkovou zmrzlinu
Okurky bezesporu patří mezi nejoblíbenější českou zeleninu. Jsou zdravé, dobré a osvěžující, a proto se právem staly nekorunovanými královnami letní zeleninové zahrady. Základní rozdělení je na menší nakládačky, které se hlavně zavařují a větší salátovky, ideální do salátů i teplé kuchyně. Okurka má minimum kalorií a díky obsahu draslíku skvěle odvodňuje, což ocení každý, kdo chce zhubnout. Prozradíme, jak vlastní okurky pěstovat.
Okurka setá (Cucumis sativus) u nás patří k vůbec nejoblíbenější zelenině. Okurku tvoří zpřevážné části voda (až 96 %), najdeme vní také vitaminy skupiny B, vitaminy A, C a K, z minerálů a stopových prvků draslík, hořčík, mangan, křemík, měď, železo a síru.
Snižuje hladinu kyseliny močové, tím zabraňuje zánětům a pomáhá při onemocnění dnou a artritidou. Okurka máminimum kaloriía díky obsahu draslíku skvěleodvodňuje, což ocení každý, kdo chce zhubnout. Dále snižuje otoky, pomáhá léčit záněty močových cest a ledvinové kameny, čistí střeva, reguluje krevní tlak, pomáhá trávení a má příznivý vliv na stav kostí, kloubů, šlach a svalů.
Zevně zlepšuje stav pokožky, nehtů a vlasů, stahuje póry, zmírňuje svědění a otoky očí. Je vhodná i pro atopickou pokožku a pokožku postiženou dermatitidou.. Okurkové slupky i dužina najdou uplatnění také přivýrobě domácí kosmetiky.
Okurky 2 Zdroj: istock.com
11 pravidel pěstování okurek
- Na venkovních záhonech se okurkámnejlépe daří na slunných, teplých a před větrem chráněných místech súrodnou, ne příliš těžkou půdou s dostatkem vápníku. Okurky patří mezi plodiny velmi náročné na živiny, vyžadují bohaté hnojení uleželým chlévským hnojem. Mokré a těžképůdy jsou pro ně nevhodné, protože kořeny rostlin pak trpí houbovými chorobami a uhnívají, což má negativní vliv i na tvorbu květů.
- Pro okurky nejsou jako předplodina vhodné brambory, které trpí podobnými chorobami. Také po jahodách okurky raději nedáváme. V jejich blízkosti by neměly být vysazeny rajčata, ředkvičky, brambory a zelí. Okurkám naopak svědčí sousedství hrachu, fazolí, hlávkového salátu, celeru, mrkve, červené řepy a cibule.
- Okurky jsou původně tropické a subtropické liány, které jsou zvyklé na vyšší teploty. Svýsevem i výsadbou okurek proto počkáme až se půda dostatečně prohřeje, počáteční růst okurek bude rychlejší. Okurka zasetá do teplé a vlhké půdy a přikrytá kvalitním kompostem vzejde za týden, a často pak předběhne vrůstu i vývoji okurky předpěstované. Rozhodně se nevyplatí spěchat!
- Pokud si chceme sami předpěstovat sadbu, výsev se provádí do truhlíků svýsevním substrátem nebo lépe inertním agroperlitem. Za 7-10 dní mají rostliny rozložené děložní lístky a přesazují se do sadbovačů nebo květináčů. Optimální je použití sadbovačů o průměru 6-8 cm. Po dvou až čtyřech týdnech má sadba 1-3 pravé listy a je připravena kvýsadbě. Optimální teplota pro předpěstování je 15-20 °C.
- Dříve k urychlení růstu okurek využívalo naklíčení semínek ve vlhku na kousku hadříku, vatě či buničině. Dnes se ale už nedoporučuje, protože mnohá semena jsou ošetřena vrstvičkou fungicidu nanesenou na povrchu, která ho chrání před chorobami vprvní fázi vývoje. Tato vrstvička se při nakličování většinou smyje, a tak ztrácí účinek. Druhým úskalím nakličování je to, že naklíčená semínka jsou silně náchylná k zaschnutí - půdu po jejich výsevu musíte udržovat neustále vlhkou.
- Semena okurek vyséváme po dvou do hloubky 2–4 cm do sponu 120–150×20- 25 cm. Po výsevu je vhodné zem na povrchu uválet. Termíny i spony výsevu a výsadby jsou však variabilní dle konkrétní odrůdy, proto je dobré držet se doporučení na obalu sosivem. Optimální velikost předpěstované sadby je zcela vyvinutý první pravý list.
- Při výsevu semen i vysazování sazenic se vyplatí pokrytí záhonu pásem netkané textilie, která udržuje stabilní teplotu, zabraňuje prorůstání plevelů, propouští vodu, plody díky ní ani po deštích neleží na zemi a neznečistí je tedy rozbahněná zemina.
- Optimální noční teploty pro nasazování plodů jsou nad 15 °C. Při poklesu pod tuto hranici rostlina omezuje nasazování plodů, pod 10 °C dokonce přestane nasazovat plody úplně. Jestli pěstujeme okurky volně na záhonu, vpřípadě avizovaného poklesu nočních teplot záhon přikryjte fólií nebo rostlinky obložte slámou či mulčem.
- Protože okurka je popínavá liána, svědčí jí vertikální pěstování. Když se pne po síti, velmi dobře prospívá. Podstatou tzv. vertiko systému je opěrná konstrukce pro rostliny a natažení sítí, po kterých se budou okurky pnout. Na síti můžeme okurky úspěšně pěstovat na záhonu i ve skleníku. I když je vertiko systém časově náročnější a nákladnější, má oproti běžnému pěstování okurek v rovině nesporné výhody - lepší zdravotní stav rostlin, protože porost je vzdušný a listy rychleji osychají, snadnější je i ochrana proti chorobám a škůdcům. Okurky nejsou znečištěné od zeminy a jsou i lépe vybarvené a kvalitnější, sklizeň je snadnější a přehlednější. A v neposlední řadě znamená úsporu místa na záhoně či ve skleníku.
- Během vegetace musíme záhon udržovat bez plevelů a kolem rostlin půdu kypříme. Zaléváme pravidelně každý den, nejlépe ráno ke kořenům, abychom zabránili pokropení listů. Až rostlinky vzrostou, zaštipujeme je za pátým listem, později také postranní výhonky, tím urychlíme sklizeň. Okurky pravidelně sklízíme probírkou, aby nepřezrály. Včasnější sklizeň vede k násadě dalších květů a plodů.
- Partenokarpické odrůdy okurek nepotřebují ke zdárnému vývoji plodů opylení, proto jsou vhodné i pro pěstování při nedostatku opylovačů ve fóliových krytech a sklenících. Moderní odrůdy typumultifruit nasadí za každým listem 3 - 5 samičích květů. Záleží pak jen na vhodných podmínkách, především zajištění dostatku vláhy a výživy, aby nám všechny mladé plody dorostly do sklizňové velikosti.
Okurky 3 Zdroj: Jan Prášil
Co asi děláme špatně, že nám okurka chřadne
Na listech se objeví žlutozelené skvrny, rostliny hynou
Takhle se projevuje zákeřná plíseň okurková(Pseudoperenospora cubensis). Při vlhkém počasí se na spodní straně listů může objevit šedočerný povlak, listy usychají a rostliny hynou. Onemocnění se velmi rychle šíří za vlhka a teplotě 20 až 25 ºC. Preventivně lze aplikovat chemický postřik, vhodný přípravek nám poradní ve specializovaných obchodech. Vyzkoušet můžeme také mléčný postřik, který si připravíme 1 dílu čerstvého, neupraveného mléka se 2 dílů převařené studené vody. Rostliny tímto roztokem postříkáme, nesmíme zapomenout na spodní stranu listů. Účinný je také postřik křenový: 60 g čerstvě nastrouhaného křenu zalijeme 5 l studené vody a necháme 24 - 30 hodin macerovat, pak slijeme. Existují i přírodní přípravky obsahujícífytopatogenní houby Pythium oligandrum. Jako prevence proti plísni okurkové je velmi účinné pěstování okurek na opěrné síti, tzv. vertiko systém. Při výběru odrůd se zaměříme na k plísni odolné druhy.
Okurky 4 Zdroj: Jan Prášil
Okurky v kuchyni
Okurky jsou vhodné kpřímé konzumaci za syrova i k tepelným úpravám, menší nakládačky se sterilují vrůzných sladkokyselých nálevech, větší se využívají kmléčnému kvašení a výrobě tzv. rychlokvašek.
Čerstvé salátové okurky najdou nejširší uplatněnív zeleninových salátech a přílohách k masu,z čerstvých okurek se připravují dipy a pomazánky, vyzkoušet můžeme také osvěžující studenou okurkovou polévku. S plátky okurek jsou výborné sendviče a toasty, kolečka salátovky poslouží jako základ jednohubek místo rohlíku. Dobře se uplatní ive smoothies, letních nápojích, domácích limonádách a dokonce i zmrzlině. Špalíky okurek můžete také přihodit do džbánu svodou, skvěle ji provoní.
Při tepelné úpravě se okurky nejvíce dusí, pečou a restují. Okurka se může podobně jako cuketa vydlabat, naplnit například mletým masem a zapékat. Naložené okurky se hodí krůzným masům, stačí připomenout znojemskou pečeni, španělské ptáčky a nejrůznější rolády, jejichž náplň by se bez nich snad neobešla.
Okurky 5 Zdroj: istock. com
Osvěžujícídomácí okurková zmrzlina
Ingedience
- 500 g okurek
- 300 až 400 ml vody
- 3 lžíce cukru
- čerstvě vymačkaná šťáva z 1 až 2 limetek (podle chuti)
- 2 až 3 snítky čerstvé máty peprné
Příprava
Okurky oloupeme, nakrájíme na kousky a rozmixujeme s asi 300 ml vody a nasekanými lístky máty, přidáme cukr, limetkovou šťávu a podle potřeby ještě vodu. Ponorným mixérem mixujeme dohladka. Pro dospěláky můžeme přidat malé štamprle vodky. Dáme do mrazáku – buď směs nalijeme do formiček nebo větší nádoby a během mražení každou půlhodinu důkladně promícháme.
Doporučené odrůdy pro pěstování okurek
Hustoostná nakládačka Sonada F1
Partenokarpická nakládačka typu multifruit se štíhlými a vyrovnanými plody. Vyniká raností a vysokým výnosem. Má velmi dobrý zdravotní stav, včetně vysoké tolerance kplísni okurkové.
Okurky 6 Zdroj: Jan Prášil
Hustoostná nakládačka Harriet F1
Velmi raná, výkonná, hybridní, partenokarpická odrůda typu multifruit stupými, geneticky nehořkými plody sbílými ostny. Vkategorii partenokarpických odrůd má opravdu velmi vysokou odolnost kplísni okurkové, což umožňuje výrazně prodloužit její sklizeň.
Okurky 7 Zdroj: Jan Prášil
Hustoostná nakládačka Charlotte F1
Velmi raná odrůda nakládačka spřevážně samičím kvetením. Plody jsou štíhlé, tvarově vyrovnané, sjemnou a hustou bradavičnatostí, geneticky nehořké. Vyznačuje se odolností kdeformacím a vysokou tolerancí kplísni okurkové.
Okurky 8 Zdroj: Jan Prášil
Hruboostná nakládačka Gracie F1
Nová hybridní, partenokarpická, geneticky nehořká, raná okurka pro polní pěstování a pěstování ve folnících, velmi vhodná i pro vertiko pěstování. Plody jsou středně dlouhé až dlouhé, štíhlé, tupě zakončené. Barva plodu je vtržní zralosti tmavozelená sbílými hrubými ostny. Rostlina je středně vzrůstná, kvete čistě samičími květy. Vyniká především vysokou tolerancí kplísni okurkové a je poměrně odolná kteplotním výkyvům. Odrůdu je možno také doporučit na cílenou produkci „přerostlých“ plodů nad 10 cmjako chutnější náhradu salátových okurek.
Okurky 10 Zdroj: archiv Semo
Hruboostná nakládačka Dafne F1
Velmi raná partenokarpická odrůda je vhodná pro polní pěstování i fóliovníky. Má bílý hrubý osten, geneticky nehořký, vyrovnaný tupý plod. Má velmi vysokou toleranci kplísni okurkové, je rezistentní kCMV (Virová mozaika okurek) a kčerni okurkové (Cladosporium). Okurky jsou vhodné pro nakládání do sladkokyselých nálevů i na výrobu kvašáků.
Okurky 11 Zdroj: Jan Prášil
Hruboostná nakládačka Anya F1
Partenokarpická odrůda shrubou bradavičnatostí. Je velmi výnosná, typu multifruit, vhodná pro intenzivní způsob pěstování. Je vhodná i pro vertikopěstování. Má velmi vysokou toleranci kplísni okurkové, je rezistentní kCMV (Virová mozaika okurek) a kčerni okurkové (Cladosporium). Plody začínají růst již za prvním listem, jsou atraktivní a vyrovnané, středně zelené, velmi vyrovnané, geneticky nehořké.
Okurky 12 Zdroj: Jan Prášil
Polní salátová okurka Marlen F1
Nová, velmi raná, nepartenokarpická polní salátová okurka. Rostlina je velmi vzrůstná spřevážně samičími květy. Je geneticky nehořká, nepřerůstající barevně vyrovnané plody jsou velké 18-20 cm. Velmi raná a výnosná odrůda sdobrým zdravotním stavem, kterou můžeme pěstovat i zpozdní výsadby. Je určena pro pěstování na záhoně i fóliovnících.
Okurky 13 Zdroj: archiv Semo
Polní salátová okurka Markyza F1
Odrůda vynikávysokou vyrovnaností plodů, raností i odolností kplísni okurkové. Plody jsou krásně tmavě vybarvené a nesvětlají ani na spodní straně. Výborný zdravotní stav je podtržen i tolerancí k padlí, což je významné, pokud budete tuto odrůdu pěstovat zpozdní výsadby. Je raná a kpozdní výsadbě se hodí. Můžeme ji přirychlovat vpařeništi, fóliovníku či skleníku a můžeme ji vysévat přímo na záhon.
Okurky 14 Zdroj: sortiment Semo