23. října 2016 09:06
Markéta ZídkováPršelo a lesy jsou pořád plné hub. Kde nejvíc?
Tento týden vydatně pršelo – po vydatných deštích by byl hřích nevyrazit na houby.
23. října 2016Slabší začátek letošního září, kdy nepršelo a bylo pěkné vedro, si teď můžeme vynahradit. Tento týden pršelo v podstatě každý den, a i když se ochladilo, houbám to nevadí. Teplota neklesla natolik, aby houby přestaly růst.
Růstu hub nahrává, že prší mírně, ale vytrvale, takže půda zůstává stále jemně vlhká. Do lesa se nemusíte bát vyrazit, i pokud sbíráte jen ty nejznámější hřibovité houby. Nerostou totiž jen méně známé houby, ale pořád ještě i ty nejoblíbenější: "Našly se i hřibovité druhy, například hřib strakoš, smrkový, kovář, hnědý a jiné. Vyskytly se i méně běžné druhy hub, jako je trsnatec lupenitý, patyčka rosolovitá, tmavobělka krátkonohá a pečárka Bohušova," popisují výlet do lesa členové České mykologické společnosti."
Na horách tedy na houby už zapomeňte, tam je na ně příliš zima. Více hub najdete také v oblastech s jílovitým podložím, které udrží vodu na povrchu. Ale pokud u vás tento týden pršelo, s velkou pravděpodobností houby u vás v lese najdete. Už není takové vedro, aby vláha vyschla.
Nejdůležitějšími faktory, které růst hub ovlivňují, jsou vlhkost, teplota a dostatek živin. Proto se vyplatí sledovat stránky Českého hydrometeorologického ústavu, kde najdete mapu srážek (ve sloupci vpravo si po dnech můžete měnit mapu, až vyberete den, zvolte políčko "Nahraj výběr".) Pokud se tedy chystáte třeba na chalupu, mrkněte se na tuto mapu, kde můžete zabrouzdat i v historii a na základě toho si můžete odvodit, na kolik hub se můžete v dané oblasti těšit. Růst hub v podstatě kopíruje mapu srážek České republiky.
Jaké bude počasí dál? Přeháňky by měly vydržet až do úterka. Takže košík ještě letos neuklízejte.
Pro deštivé večery by se mohlo hodit:
(web)
Mohlo by vás zajímat: