Zahrada

4. května 2015 05:02

Klára Beščecová

Pyl slunečnic je silný alergen. Můžete ale pěstovat i speciální hybridy pro alergiky

Slunečnice nejenže vypadají dobře, ale navíc na zahradu lákají motýly i zpěvné letce. Některé druhy pak koncem léta ještě vydají lahodná semínka.

Slunečnice mají až překvapivě mnoho podob. Rejstřík jejich zbarvení sahá podle druhu od bílé až po tmavě fialovou. Stejně tak dosahují i různé velikosti – od půlmetrových trpaslíků až po několikametrové obry. Obyvatelé Tvarožné lhoty se vroce 2012 dokonce předháněli, kdo vypěstuje vyšší slunečnici. Vyhrála paní Božena Kašná s 360 cmvysokou rostlinou. Na třetím místě zaujal František Tomeček, jehož výpěstek byl sice skromnějšího vzrůstu, zato však končil květem velikostně souměřitelným smenší pizzou.

Při nákupu semen se vyplatí zaměřit na vyšší odrůdy svelkými jedlými semeny. Ta lákají sýkorky, brhlíky, zvonce, stehlíky i drozdovité opeřence, a tak je na zahradě na co koukat.

Pyl klasické slunečnice je mocný alergen. To však neplatí o speciálních hybridech se sterilními květy bez pylu, které si mohou postavit do vázy na noční stolek i alergikové. Jsou to například kultivary 'Stella Gold F1' (S), 'Orange Hobbit F1' (S) a'Baby Bear F1' (S).

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek
Štítky slunečnice

Přečtěte si také