reklama

návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Rákosníček není jen postavička z Večerníčku, ale i krásný brouček z naší přírody

Simona Sedláčková , Vydáno: 03.08.2020
Rákosníček není jen postavička z Večerníčku, ale i krásný brouček z naší přírody
Autor: istockphoto.com Rákosníček není jen postavička z Večerníčku, ale i krásný brouček z naší přírody
Až budete své děti lákat k výletu do přírody, klidně jim můžete slíbit, že na břehu potoka nebo rybníka uvidí rákosníčka. Ano, je to rákosníček s malým „r“ na začátku slova, ale to už upřesňovat nemusíte. Jedná se totiž o maličkého broučka s nádherně vybarvenými krovkami.

reklama

Posadíte-li se na břeh potoka nebo rybníka, můžete pozorovat malé broučky s kovově lesklými krovkami, kteří v paprscích slunce přímo září. Někteří mají krovky spíše do zelena, jiní do fialova či do červenozlaté barvy. Jedná se o rákosníčky (lat. Donacia), broučky, kteří žijí na vodních rostlinách. V naší přírodě se vyskytují docela hojně, tak se za nimi k vodě určitě někdy vypravte, ale musíte se pohybovat opatrně a pomalu. Velmi dobře totiž létají a jakmile zaznamenají váš pohyb, okamžitě odlétnou. A zpozorovat vás dokážou už na vzdálenost několika metrů.

Donacia aquatica
Autor: istockphoto.com Donacia aquatica

Přestože rákosníčci patří do čeledi brouků mandelinkovitých, což by mohlo evokovat příbuznost s mandelinkou, sice stejně krásným, ale velmi škodlivým broukem, rákosníčci nijak škodliví nejsou. A stavbou těla připomínají spíše mnohem známějšího broučka, tesaříka. Rákosníčci jsou nádhernou ozdobou naší přírody, i když jejich skutečnou krásu možná objevíte až pod lupou, protože jsou velcí jen 6–12 mm.

V naší přírodě žije několik druhů rákosníčků a většina z nich váže svůj život na určitý druh rostlin. Pokud mu tuto rostlinu člověk necitlivým zásahem zlikviduje, zmizí s ní i tento brouček.

Donacia aquatica

Hojný druh rákosníčka, který žije na ostřicích, přesličce poříční a na zevaru jednoduchém (zevar je vytrvalá bažinná a vodní rostlina, která roste v ČR běžně od nížin až po nižší horské polohy). V nížinách se vyskytuje v květnu, na horách až do července.

Donacia aquatica
Autor: istockphoto.com Donacia aquatica

Donacia bicolora

Nachází se na vodách tekoucích i stojatých, nejčastěji na zevaru jednoduchém a zevaru vzpřímeném. Nejčetnější je od května do srpna.

Donacia bicolora
Autor: istockphoto.com Donacia bicolora

Donacia crassipes

Vyskytuje se na stojatých i tekoucích vodách od dubna až do října. Žije na stulíku žlutém či malém a na leknínech.

Donacia crassipes
Autor: istockphoto.com Donacia crassipes

Donacia marginata

Relativně hojný druh rákosníčka, velmi snadno se šíří. Najdete ho na stojatých vodách rybníků a tůní i v porostech kolem pomalu tekoucích vod. Jeho živnou rostlinou je zevar vzpřímený a potkat ho můžete od dubna až do konce listopadu.

Donacia marginata
Autor: istockphoto.com Donacia marginata

Donacia simplex

Od začátku dubna do července ho můžete vidět na zevaru vzpřímeném, ale i na orobincích a výjimečně i na šmelu okoličnatém. Patří ale mezi vzácnější rákosníčky.

Donacia simplex
Autor: istockphoto.com Donacia simplex

V naší přírodě žije hodně krásných broučků, někteří jsou užiteční a druzí spíše škodí:

ruměnice pospolná

Ploštice odpuzují komáry a rostlinám neškodí. Ze zahrady je nevyhánějte

Listokaz zahradní

Jak chránit květiny před listokazem zahradním? Krásný brouk dokáže pěkně uškodit

Článek je zařazen v: Rákosníček , brouk , brouček , mandelinkovití , Donacia aquatica , Donacia bicolora , Donacia crassipes , Donacia marginata , Donacia simplex , u vody

reklama

Přečtěte si také