Zahrada

26. července 2023 08:00

Simona Sedláčková

Jak zvítězit nad mandelinkou bramborovou, obávaným škůdcem brambor

Mandelinka bramborová patří mezi broučí krasavice. Pyšní se pruhovanými krovkami, které by jí mnozí brouci mohli jenom závidět. Bohužel je to pro naši zahradu, především pro bramborové pole či záhon krása nebezpečná. Během krátké doby zvládnou jejich larvy zlikvidovat bramborovou nať a nezralé brambory se nemohou dál vyvíjet.

Mandelinka bramborová (Leptinotarsa decemlineata)

Snadno rozpoznatelná mandelinka bramborová, zvaná také americký brouk, pochází ze Severní Ameriky, tedy z pravlasti brambor. Do Evropy byla dovezena společně s bramborami, ovšem k jejímu masivnímu výskytu u nás došlo až po druhé světové válce. Je to asi 12 mm dlouhý a 8 mm široký brouček, bíložluté až bílooranžové barvy s deseti černými pruhy.

Mandelinka je nebezpečný škůdce především brambor, ale i ostatních lilkovitých rostlin, jako je rajče, paprika či lilek. Mandelinky kladou vajíčka, ze kterých se vylíhnou cihlově zbarvené larvy, které se nepřetržitě živí listím. Po 21 dnech spadnou do půdy, zahrabou se a po 14 dnech se vyvinou v dospělce. Větší množství mandelinek tak může doslova spást celé pole brambor.

Jak bojovat s mandelinkou bramborovou

  • Důležité je střídání plodin. Nepěstujte brambory na stále stejném místě, larvy přezimují v půdě.
  • Záhony či políčka zakrývejte bílou netkanou textilií, brouci se k bramborám nedostanou.
  • Mezi brambory vysejte kopr nebo měsíček lékařský, mandelinky je nesnášejí a tyto rostliny pak fungují jako rostlinolékaři.
  • Stejně tak trvalky, jako je šalvěj, křen nebo řebříček, je spolehlivě odpudí.
  • Ještě před výsadbou brambor můžete pole posypat draselnou solí. Zlikvidujete tak larvy, které přezimovaly v půdě.

Nejúčinnější metodou, když už máte brambory napadené, ale také nejpracnější, je v podmínkách soukromé zahrady ruční sběr brouků, vajíček i larev a jejich následné spaření horkou vodou nebo utopení ve slané vodě.

Další možností je postřik z ořechových listů. Nechte vyluhovat asi 1 kg ořechových listů a nezralých ořechů ve vodě a pak svýluhem postříkejte bramborový záhon. Podobně, ale trochu slaběji, účinkuje i výluh ze slunečnice.

Přírodním bojovníkem proti mandelinkám je slunéčko sedmitečné, které si pochutnává na jejich vajíčkách. Vysaďte proto rostliny, které slunéčka milují, jako je měsíček lékařský nebo řebříček.

Zdroj: skudci.com; agromanual.cz


Přečtěte si také