Zahrada

12. října 2020 14:00

Simona Sedláčková

Originální věnce, stromečky nebo závěsy vyrobíte z šípků planých i zahradních růží

Podzim hýří všemi barvami, ale barva šípků planých růží patří k těm nejkrásnějším. Na druhou stranu jen málokdo ponechává odkvetlé růže na zahradě přejít do fáze šípků, což je pochopitelné, protože odstřihnutím odkvetlých květů podporujeme další kvetení. Ale pokud jste někdy na některý květ zapomněli, možná jste byli překvapení, jak krásné šípky zahradní růže vytvoří.

Šípky jsou nádherné a dokážou překvapit velikostí, a dokonce i barvou. Věděli jste, že růže bedrníkolistá vytváří netradiční šípky včerné barvě a růže svraskalá zase vytváří šípky přímo obří?

Když si knim přidáte i šípky, které teď na podzim najdete na všech možných příbuzných růží, například na hlohu, který také patří do čeledě růžovitých, získáte nádhernou sbírku materiálu pro tvoření podzimních dekorací.

Tak se vydejte do přírody i na zahradu a připravte si dostatek šípků. Ztěch nejznámějších, zšípkové růže, si připravte báječný a zdravý čaj, a pak se dejte do tvoření.

Uvijte si věnce

Na podobný věnec budete potřebovat skutečně hodně materiálu. Proto klidně kombinujte všechny druhy šípků i dalších červených plodů, které se vám podaří získat.

Základem věnce je slaměný korpus, který můžete, ale nemusíte obalit čerstvým mechem a na nějž budete navazovat malé pugétky šípků vázacím drátkem.

Šípky ale samozřejmě můžete využít i jenom jako doplněk kostatnímu materiálu, a vytvořit tak bohaté i skromnější podzimní věnce, na kterých budou červené šípky krásně zářit.

Závěsy zšípků plodových růží

Máte na zahradě růži svraskalou? Je nádherná nejen vdobě květu, ale i na podzim, kdy se na ní objeví velké šípky.

Kostru dekorace vytvořte zohebných drátů a na ni navažte silnější nitě snavlečenými šípky. Mezi jednotlivými šípky raději vždy vytvořte uzel, aby se při sesychání nesvezly po niti na jednu hromadu.

Šípkový stromek

Budete potřebovat kužel zpolystyrenu nebo zšedé hmoty pro aranžování suchých rostlin. Celý kužel obalte dekoračním mechem, jednotlivé šípky napíchněte na obyčejná párátka, a pak je zapichujte po celé ploše kuželu. Podobná dekorace by se hodila i na Vánoce, ale to už budou šípky příliš měkké nebo úplně zaschlé.

Šípky využijte i pro své zdraví. Uvařte si šípkový čaj, připravte likér i sirup. Poradíme vám, jak na to:


Přečtěte si také