reklama

Šípky plodových růží jsou plné vitaminu C. Připravíte z nich čaj, šťávu, sirup i marmeládu

Simona Sedláčková
29. září 2020
Růže svraskalá a růže dužnoplodá, tedy plodové růže, jsou stejně krásné jako všechny ostatní okrasné růže, ale na podzim vás překvapí obrovskými šípky, které využijete v kuchyni. Samozřejmě si z nich můžete vytvořit i nádherné podzimní dekorace.
reklama

Oblíbené červené šípky vnaprosté většině sbíráme vpřírodě zkeřů šípkové růže (Rosa canina). Jsou krásné i zdravé, to se o nich všeobecně ví, ale na zahradách můžeme pěstovat i plodové růže, znichž nejznámější jsou růže svraskalá a růže dužnoplodá. Obě se pěstují tradičně v zemích jižní Evropy, kde znich připravují vynikající sirupy a marmelády, ale vaří se znich i různé omáčky.

Pro vysoký obsah vitaminu C se tyto šípky využívají i vléčitelství. Ve 100 gramech čerstvých plodů ho bývá až 1 250 miligramů, což je skutečně obrovské množství. Šípky plodových růží dále obsahují provitamin A, vitaminy B a K, pektiny, třísloviny a minerály a samozřejmě i cukry.

Čaj, připravený ztěchto šípků zlepšuje imunitu a pročišťuje organismus. Přispívá ke správné funkci metabolismu, srdce i cév a funguje i proti nespavosti. Šípky dužnoplodých růží můžete využít všude tam, kde v receptu najdete šípky obyčejné růže šípkové.

Šípky plodových růží jsou skutečně obrovské a na podzimních dekoracích jim to moc sluší.

Růže svraskalá (Rosa rugosa)

Pochází zvýchodní Asie, odkud byla vpolovině 19. století dovezena do Evropy. Vjižních evropských státech se dokonce natolik rozšířila do volné přírody, že je tam považována za invazivní rostlinu. Vnašich podmínkách se ve volnépřírodě vyskytuje pouze příležitostně a za problematickou rostlinu se tedy nepovažuje. Na zahradě se však růže svraskalá ráda množí rozrůstáním kořenů a musí se pravidelně ve svém šíření omezovat.

Růže svraskalá tvoří keře, které dorůstají do výšky asi 2 metry. Nevyžaduje žádnou speciální půdu, dobře roste i vpůdě písčité a málo úrodné. Je odolná vůči mrazu i suchu, dobře snáší přímé sluneční paprsky i umístění vpolostínu. Kvete od června až do zámrazu, nádhernými květy vbarvě nejčastěji ostře růžové, někdy i červené nebo bílé.

Šípky růže svraskalé jsou až 4 centimetry velké, kulovité, oranžově červené a na keři dozrávají postupně.

Růže dužnoplodá (Rosa villosa, syn. Rosa pomifera)

Můžete ji znát i pod jmény růže měkká nebo jablíčková růže. Pochází zjižní Evropy, Kavkazu, Turecka a Íránu. Ráda a často se šíří ze zahrad do volné přírody, ale u nás je její výskyt poměrně malý.

Dorůstá do výšky 1,5 až 2,5 metru a vytváří keře sobloukovitě sehnutými pruty. Květy jsou vnaprosté většině růžové, samosprašné, vykvétají včervnu a červenci a často je navštěvují včely. Tmavočervené šípky, s malýmy ostny i zcela hladké, bývají velké asi 3 centimetry a po dozrání, nejčastěji vzáří, rychle měknou.

Růže dužnoplodá je odolná vůči mrazu. Nejlépe se jí daří na slunném stanovišti ve vápnité a přiměřeně vlhké půdě. Je naprosto nenáročná.

Pokud nemáte po ruce šípky plodových růží, využijte pro své tvoření i šípky obyčejné šípkové růže. I ty vypadají nádherně!

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama