návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Šípky plodových růží jsou plné vitaminu C. Připravíte z nich čaj, šťávu, sirup i marmeládu

Simona Sedláčková , Vydáno: 29.09.2020
Růže svraskalá (Rosa rugosa)
Autor: istockphoto.com Růže svraskalá (Rosa rugosa)
Růže svraskalá a růže dužnoplodá, tedy plodové růže, jsou stejně krásné jako všechny ostatní okrasné růže, ale na podzim vás překvapí obrovskými šípky, které využijete v kuchyni. Samozřejmě si z nich můžete vytvořit i nádherné podzimní dekorace.

reklama

Oblíbené červené šípky v naprosté většině sbíráme v přírodě z keřů šípkové růže (Rosa canina). Jsou krásné i zdravé, to se o nich všeobecně ví, ale na zahradách můžeme pěstovat i plodové růže, z nichž nejznámější jsou růže svraskalá a růže dužnoplodá. Obě se pěstují tradičně v zemích jižní Evropy, kde z nich připravují vynikající sirupy a marmelády, ale vaří se z nich i různé omáčky.

Růže svraskalá (Rosa rugosa)
Autor: istockphoto.com Růže svraskalá (Rosa rugosa)

Pro vysoký obsah vitaminu C se tyto šípky využívají i v léčitelství. Ve 100 gramech čerstvých plodů ho bývá až 1 250 miligramů, což je skutečně obrovské množství. Šípky plodových růží dále obsahují provitamin A, vitaminy B a K, pektiny, třísloviny a minerály a samozřejmě i cukry.

Čaj, připravený z těchto šípků zlepšuje imunitu a pročišťuje organismus. Přispívá ke správné funkci metabolismu, srdce i cév a funguje i proti nespavosti. Šípky dužnoplodých růží můžete využít všude tam, kde v receptu najdete šípky obyčejné růže šípkové.

Sběr a konzumace šípků není úplně triviální záležitostí, musíte se poprat s trny a chloupky ukrytými pod dužinou

Jděte k šípku! Aneb jak si udělat pořádné zásoby vitamínu C na zimu

Odborníci je řadí k super potravinám. Přitom jsou všude a zadarmo

Kudy teče, tam léčí. Recept na jednoduchý šípkový likér

Šípky plodových růží jsou skutečně obrovské a na podzimních dekoracích jim to moc sluší.

Podzimní dekorace z šípků
Autor: istockphoto.com Podzimní dekorace z šípků

Růže svraskalá (Rosa rugosa)

Pochází z východní Asie, odkud byla v polovině 19. století dovezena do Evropy. V jižních evropských státech se dokonce natolik rozšířila do volné přírody, že je tam považována za invazivní rostlinu. V našich podmínkách se ve volné přírodě vyskytuje pouze příležitostně a za problematickou rostlinu se tedy nepovažuje. Na zahradě se však růže svraskalá ráda množí rozrůstáním kořenů a musí se pravidelně ve svém šíření omezovat.

Růže svraskalá (Rosa rugosa)
Autor: istockphoto.com Růže svraskalá (Rosa rugosa)

Růže svraskalá tvoří keře, které dorůstají do výšky asi 2 metry. Nevyžaduje žádnou speciální půdu, dobře roste i v půdě písčité a málo úrodné. Je odolná vůči mrazu i suchu, dobře snáší přímé sluneční paprsky i umístění v polostínu. Kvete od června až do zámrazu, nádhernými květy v barvě nejčastěji ostře růžové, někdy i červené nebo bílé.

Růže svraskalá (Rosa rugosa)
Autor: istockphoto.com Růže svraskalá (Rosa rugosa)

Šípky růže svraskalé jsou až 4 centimetry velké, kulovité, oranžově červené a na keři dozrávají postupně.

Šípky růže svraskalé
Autor: istockphoto.com Šípky růže svraskalé

Růže dužnoplodá (Rosa villosa, syn. Rosa pomifera)

Můžete ji znát i pod jmény růže měkká nebo jablíčková růže. Pochází z jižní Evropy, Kavkazu, Turecka a Íránu. Ráda a často se šíří ze zahrad do volné přírody, ale u nás je její výskyt poměrně malý.

Růže dužnoplodá (Rosa villosa, syn. Rosa pomifera)
Autor: istockphoto.com Růže dužnoplodá (Rosa villosa, syn. Rosa pomifera)

Dorůstá do výšky 1,5 až 2,5 metru a vytváří keře s obloukovitě sehnutými pruty. Květy jsou v naprosté většině růžové, samosprašné, vykvétají v červnu a červenci a často je navštěvují včely. Tmavočervené šípky, s malýmy ostny i zcela hladké, bývají velké asi 3 centimetry a po dozrání, nejčastěji v září, rychle měknou.

Šípky růže dužnoplodé
Autor: istockphoto.com Šípky růže dužnoplodé

Růže dužnoplodá je odolná vůči mrazu. Nejlépe se jí daří na slunném stanovišti ve vápnité a přiměřeně vlhké půdě. Je naprosto nenáročná.

Pokud nemáte po ruce šípky plodových růží, využijte pro své tvoření i šípky obyčejné šípkové růže. I ty vypadají nádherně!

Proutěný věneček se šípky

Proutěný věneček se šípky: Jednoduchou podzimní dekoraci vyrobíte raz dva

Květináčky jako báječná a rychlá dekorace

Květináčky jako báječná a rychlá dekorace: Naplňte je barevnými listy i podzimními plody

reklama

Článek je zařazen v: plodové růže , šípková růže , Rosa canina , růže svraskalá , Rosa rugosa , růže dužnoplodá , Rosa villosa , Rosa pomifera , velké šípky , jedle

reklama

Přečtěte si také