Zahrada

17. března 2017 10:24

Jana Brass

Skvělý nápad, jak si ve městě vytvořit zahradu. Její autoři dali plány na stavbu k dispozici zdarma (návod níže)

Je to přímo dokonalý pavilon k zahradničení „zevnitř“. Jeho dánští strůjci k němu rovnou vytvořili i návod a povzbuzují kohokoli, ať si jej postaví taky. Architekty podpořila IKEA.

Dánská designérská dílna Space10 s podporou švédského nábytkového řetězce dala k dispozici návod ke stavbě pavilonu Growroom. Jedná se o umělecky ztvárněnou konstrukci určenou k zahradničení ve městě. Je to cosi jako „interiérová“ zahrada.

Vyřeže je stroj. Ani montáž pak už není náročná. Foto: Niklas Vindelev

Pavilon je konstruovaný tak, aby skýtal optimální světlo a závlahu bylinkám a zelenině pěstovaným na jeho oválných žebrech. Zároveň také nabídne klidné útočiště komukoli, kdo do něj vstoupí.

Autoři této inovativní konstrukce, architekti Mads-Ulrik Husum a Sine Lindholmová, vypracovali podrobný návod, jak si tento pavilon sestávající jen ze šroubů a překližky může postavit každý. Je volně ke stažení na stránkách jejich dílny. Za nápadem je totiž i něco „zelené“ ideologie. Jak architekti sami dodávají, z jejich pohledu jde o pěstitelský pavilon, který naznačuje, jak by se obyvatelé měst mohli nezávisle svépomocí živit. Celý návod krok za krokem najdete zde.

Pavilon vzbudil velký ohlas na umělecké přehlídce Chart Art Fair, kde o něj mnozí návštěvníci projevili zájem. Chtěli jej buď koupit anebo si ho alespoň zamluvit pro další výstavy.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také