Naše slunéčko velké si snadno spletete s invazivním druhem. V české přírodě likviduje mšice

Naše domácí slunéčko sedmitečné pozná každý a většina i slunéčko východní. Ale věděli jste, že u nás můžete potkat i slunéčko, které má také větší počet teček jako invazivní slunéčko východní, a přesto patří mezi naše domácí broučky? Najdete ho vždy kolem jehličnatých stromů.

Slunéčko velké (Anatis acellata)

Na světě žije asi 4 tisíce druhů slunéček, ale v Evropě jenom asi 100 druhů. Většina jich totiž obývá tropické a subtropické oblasti. Naše největší slunéčko, slunéčko velké, dorůstá do velikosti až okolo 1 cm. Poznáte ho hlavně podle dvaceti černých teček ve světlých polích na žlutočervených krovkách. Rozmístění teček má mnoho variant, ale štít je vždy žlutočerný.

Naši oblíbenou berušku, slunéčko sedmitečné, rozeznáte od invazivního slunéčka východního snadno:

Kde nejčastěji najdete slunéčko velké

Slunéčko velké se většinou vyskytuje v jehličnatých lesích, nejčastěji borových, nebo v parcích a zahradách, ale vždy v blízkosti jehličnatých stromů. Jeho výskyt je rovnoměrně rozložen od nížin po vysoké hory a četnost výskytu závisí především na nabídce potravy.

Slunéčka velká se živí mšicemi, které loví na jehličí stromů. Časně z jara kladou samičky na jehličí vajíčka a larvy a stejně jako jejich rodiče se živí dravě a loví mšice a červce, larvy motýlů i pilatek. Slunéčka velká jsou v boji se škůdci velmi výkonná, za svůj život dokážou spořádat až 800 mšic.

Zdroj: https://www.biolib.cz/cz/taxon/id10867/; https://prima-receptar.cz/slunecka-roztomile-berusky-nebo-nelitostni-dravci/


Přečtěte si také