návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Na co si dát pozor u slunéčka východního? Bratranec naší berušky pomáhá i škodí

Simona Sedláčková , Vydáno: 28.06.2021
V naší zemi se poprvé objevilo až kolem roku 2006, ale během poměrně krátké doby se tu začalo invazivně šířit. Je užitečné tím, že dokáže zlikvidovat velké množství škodlivých mšic. Bohužel však jeho velké žravosti často padnou za oběť i vajíčka a larvy jiných druhů hmyzu, včetně našeho slunéčka sedmitečného.

reklama

Slunéčko východní (Harmonia axyridis, syn. Coccinella axyridis)

Slunéčko východní pochází z východní Asie, odkud se dostalo do Ameriky, aby tam pomohlo s bojem proti červcům, kteří napadají citrusy. V boji se škůdci se osvědčilo, takže ho zemědělci využili i na ochranu dalších plodin. Netrvalo dlouho a slunéčko východní přeplulo oceán, aby pomohlo i na polích a farmách v západní a jižní Evropě.

V České republice se objevilo prvně v roce 2006 a velmi rychle se u nás začalo invazivně šířit. V současné době už byl jeho výskyt zaznamenán skoro v celé západní, jižní, střední i východní Evropě.

Slunéčko východní
Autor: iStock Slunéčko východní

Kolik teček má na krovkách slunéčko východní

Slunéčko východní se vyznačuje velkou variabilitou vybarvení krovek, je známo okolo 200 barevných forem. Základní zbarvení krovek je červené. Nejrozšířenější je forma se světle červenými krovkami a 19 černými tečkami. Sytost a velikost černých teček se liší podle teploty, při jaké se daný jedinec líhl. Při vysoké teplotě vznikají krovky dokonce i čistě bez teček, naopak chladné dny při líhnutí způsobují tečky výrazně černé a ve větším počtu.

Mšice balkon

Jak zlikvidovat mšice na balkoně přírodní cestou? Pomůže kombinace prostředků a důslednost

Slunéčko sedmitečné

Slunéčko sedmitečné je skvělý pomocník v zahradě. Ochrání květiny i zeleninu

Proč je slunéčko východní užitečné i škodlivé zároveň?

Užitečnost slunéčka východního je zároveň i jeho velkým nebezpečím. Je prostě moc žravé. Dokáže spořádat obrovské množství mšic, ale zároveň se nezastaví ani před larvami a kuklami hmyzu užitečného, a dokonce ani před potomky vlastními.

Další problém způsobuje slunéčko východní tím, že v případě nedostatku potravy okusuje jablka, hrušky nebo i vinnou révu. Do plodů se tak dostává hořký, páchnoucí, a dokonce jedovatý alkaloid, který slunéčka produkují. Ovoce zůstává znehodnoceno a například vinná réva už se dále nemůže využít na výrobu vína. Stačí, aby se objevila 4 slunéčka v 1 kg hroznů.

Slunéčko východní
Autor: iStock Slunéčko východní

Nepříjemná je i další vlastnost slunéčka východního, jeho podzimní snaha nastěhovat se do našich domovů nebo i jeho schopnost bolestivě kousnout člověka. Nehledě na vypouštění oranžové tekutiny, hemolymfy, která vytváří nepříjemné, trvanlivé skvrny a člověk na ni může být i alergický.

Po sečtení všech pozitivních a negativních vlastností je slunéčko východní hodnoceno spíše jako škodlivé, neboť negativa výrazně převažují.

Slunéčko východní
Autor: iStock Slunéčko východní

Hmyzí říše je mnohem zajímavější, než si většinou myslíme:

Pestřenky, lidově nazývané vosičky

Pestřenky, lidově nazývané vosičky, hubí mšice a vám neublíží

Drvodělka, obří včela samotářka, je neškodná a užitečná

Drvodělka, obří včela samotářka, je neškodná a užitečná. Vaší zahradě prospěje

Včely potřebujeme především jako opylovače

Včely potřebujeme jako opylovače rostlin. Med je jen vedlejší produkt

Škvor obecný (Forficula auricularia)

Škvor obecný je užitečný hmyz, který likviduje mšice. Podívejte se na 3 zajímavosti o škvorech

reklama

Článek je zařazen v: slunéčko východní , Harmonia axyridis , Coccinella axyridis , Slunéčko sedmitečné (Coccinella septempunctata) , škodlivé , užitečné

reklama

Přečtěte si také