Slunéčko sedmitečné je skvělý pomocník v zahradě. Ochrání květiny i zeleninu
Beruška, sluníčko nebo berunka. Ať už slunéčko sedmitečné pojmenujete jakkoliv, v každém případě se jedná o broučka krásného a velmi užitečného. Dokáže likvidovat mšice skoro lépe a především ohleduplněji k životnímu prostředí než chemický postřik.
Slunéčko sedmitečné je možná nejznámější ze všech brouků. Určitě přinejmenším u nás, kde tyto broučky proslavila slečna Beruška, přítelkyně Ferdy mravence, v dětské knížce Ondřeje Sekory.
Slunéčko sedmitečné (Coccinella septempunctata) Zdroj: iStock
Je to původní evropský druh, který byl uměle vysazen i v Americe, aby tam bojoval se mšicemi. Když si uvědomíme, že z Ameriky k nám zase dorazila mandelinka bramborová, i když ne úmyslně, nebyla ta výměna pro nás úplně výhodná.
Přes Ameriku se k nám dostalo i slunéčko východní. Brouk příbuzný naší berušce má více teček a původně měl chránit úrodu v Americe a západní a jižní Evropě před škůdci. Ovšem jeho apetit dokáže i škodit, protože slunéčko východní žere i larvy ostatního hmyzu, a dokonce okusuje ovoce. Nespleťte si ho proto se slunéčkem sedmitečným! Jakmile potkáte berušku, která bude mít na krovkách více teček, může se jednat o slunéčko východní, kterému se lidově říká asijská beruška. Na druhou stranu se může jednat i o naše domácí slunéčko velké.
Slunéčko sedmitečné (Coccinella septempunctata)
Slunéčko sedmitečné je asi 10–11 mm dlouhý brouček, který má červené krovky a na nich po třech tečkách na každé straně a jednu tečku společnou pro obě krovky. Celkem sedm, a proto se jmenuje sedmitečné.
Pro slunéčka jsou mšice pochoutka
Slunéčko sedmitečné žije všude, kde se vyskytují mšice a červci. Živí se jimi jak larvy slunéčka, tak dospělí jedinci. Jedna larva slunéčka dokáže zlikvidovat během svého vývoje až 600 mšic. Proto jsou tito broučci v zahradách velmi vítaní. Pokud objevíte na rostlinách mšice, ale zároveň i berušky, vyčkejte pár dní s chemickým, ale i přírodním postřikem. Možná budete mít štěstí a broučci s mšicemi zatočí i bez chemie.
Proč slunéčka nesezobnou ptáci
Slunéčko sedmitečné má vyvinutý účinný obranný mechanismus proti predátorům, především ptákům. Pokud je s ním manipulováno, brouček vypustí oranžovou tekutinu, která nepříjemně páchne a je i jedovatá. Stejně jedovaté umějí být i larvy a kukly slunéček.
Krásná slunéčka mají i méně krásná stadia vývoje
- Slunéčka se množí tak, že samička na jaře naklade vajíčka, většinou na spodní stranu listu.
- Asi za týden se z vajíček vylíhnou šedočerné larvy.
- Ty se za měsíc až dva zakuklí a opět po týdnu se vylíhnou dospělá slunéčka sedmitečná.
- Čerstvě vylíhnutá slunéčka mají krovky jasně červené a starší jedinci tmavě hnědočervené.
Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Slun%C3%A9%C4%8Dko_sedmite%C4%8Dn%C3%A9; http://oko.yin.cz/96/slunecko-sedmitecne/