reklama

Slunéčko sedmitečné je skvělý pomocník v zahradě. Ochrání květiny i zeleninu

Simona Sedláčková
1. června 2020
Beruška, sluníčko nebo berunka. Ať už slunéčko sedmitečné pojmenujete jakkoliv, v každém případě se jedná o broučka krásného a velmi užitečného. Dokáže likvidovat mšice skoro lépe a především ohleduplněji k životnímu prostředí než chemický postřik.
reklama

Slunéčko sedmitečné je možná nejznámější ze všech brouků. Určitě přinejmenším u nás, kde tyto broučky proslavila slečna Beruška, přítelkyně Ferdy mravence, vdětské knížce Ondřeje Sekory.

Je to původní evropský druh, který byl uměle vysazen i vAmerice, aby tam bojoval se mšicemi. Když si uvědomíme, že zAmeriky knám zase dorazila mandelinka bramborová, i když ne úmyslně, nebyla ta výměna pro nás úplně výhodná.

Přes Ameriku se k nám dostalo i slunéčko východní. Brouk příbuzný naší berušce má více teček a původně měl chránit úrodu v Americe a západní a jižní Evropě před škůdci. Ovšem jeho apetit dokáže i škodit, protože slunéčko východní žere i larvy ostatního hmyzu a dokonce okusuje ovoce. Nespleťte si ho proto se slunéčkem sedmitečným!

Slunéčko sedmitečné (Coccinella septempunctata)

Slunéčko sedmitečné je asi 10–11 mm dlouhý brouček, který má červené krovky a na nich po třech tečkách na každé straně a jednu tečku společnou pro obě krovky. Celkem sedm, a proto se jmenuje sedmitečné. Jakmile potkáte berušku, která bude mít na krovkách teček více, bude se jednat o slunéčko východní (Harmonia axyridis), kterému se lidově říká asijská beruška. Toto páchnoucí a kousavé slunéčko knám bylo uměle zavlečeno.

Pro slunéčka jsou mšice pochoutka

Slunéčko sedmitečné žije všude, kde se vyskytují mšice a červci. Živí se jimi jak larvy slunéčka, tak dospělí jedinci. Jedna larva slunéčka dokáže zlikvidovat během svého vývoje až 600 mšic. Proto jsou tito broučci v zahradách velmi vítaní. Pokud objevíte na rostlinách mšice, ale zároveň i berušky, vyčkejte pár dní schemickým, ale i přírodnímpostřikem. Možná budete mít štěstí a broučci smšicemi zatočí sami.

Proč slunéčkanesezobnou ptáci

Slunéčko sedmitečné má vyvinutý účinný obranný mechanismus proti predátorům, především ptákům. Pokud je sním manipulováno, brouček vypustí oranžovou tekutinu, která nepříjemně páchne a je i jedovatá. Stejně jedovaté umějí být i larvy a kukly slunéček.

Krásná slunéčka mají i méně krásná stadia vývoje

Slunéčka se množí tak, že samička na jaře naklade vajíčka, většinou na spodní stranu listu.

Asi za týden se zvajíček vylíhnou šedočerné larvy.

Ty se za měsíc až dva zakuklí a opět po týdnu se vylíhnou dospělá slunéčka sedmitečná. Čerstvě vylíhnutá slunéčka mají krovky jasně červené a starší jedinci tmavě hnědočervené.

Na zahradě slunéčkům v boji se škůdci pomáhají i některé rostliny. Víte, které to jsou?

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama