reklama

Sukulenty zalévejte, až když poprosí o vodu. Jak to poznáte?

zidkovm
13. ledna 2020
Nechte se inspirovat sukulenty - rostlinami, které jsou krásné, barevné a nenáročné. Řekneme vám, jak je pěstovat, proč je pro ně světlo důležitější než voda a hlavně kdy je zalévat! Projděte si našeho průvodce pěstováním sukulentů, který se hodí začátečníkům stejně jako zkušeným pěstitelům těchhle pouštních krásek.
reklama

Krátce o sukulentech

Kdy mají sukulenty sezónu?

Když už všechny rostliny už dávno spí svůj zimní spánek,sukulenty a kaktusy stále žijí svým aktivním životem. Pro ně sezona nikdy nekončí. A můžeme je skutečně obdivovat. Jsou krásné i bez květů.

Kde rostou sukulenty

Tradiční domovinou nejznámějších sukulentů jsou americké pouště, například růžicovité echeverie, veletlustolistá pachphyta, mnoho séd, dnes již všudypřítomné agáve a mnoho dalších rostlin, které se suchu přizpůsobily hromaděním vody ve svých tkáních. Podstatné je, že vamerických pouštích obvykle prší vlétě, často formou přívalových dešťů a bouřek. Proto kytky zamerických pouští, včetně kaktusů, potřebují občasnou zálivku vlétě a vzimě sucho.

Ovšem „pupkem světa sukulenářského“ je jižní Afrika. Zdejší pouště mají velice stabilní polopouštní klima již více než 70 miliónu let. Největší čeledi jsou kosmatcovité, ale bohaté na sukulenty jsou i čeledi krasulovitých, pryšcovitých, také rody haworthia, gasteria, senécio, aloe a mnoho dalších obsahují také sukulentní druhy.

Sukulentní rostliny jsou typickými obyvateli polopouští a pouští kolem obratníku, takže milují subtropické a tropické klima. Proto základem úspěšného pěstování těchto rostlin je napodobení jejich domácího klimatu.

Tři výhody sukulentů

  1. Vyhovuje jim teplé a suché prostředí moderních bytů, panelové byty svelkými okny jsou pro sukulenty jako dělané.
  2. Jsou nenáročné na čas, snesou, ba přímo potřebují občasné opomenutí zálivky. Největším nepřítelem sukulentů je pečlivá babička skonvičkou.
  3. Jsou malé, nevystěhují vás zbytu. Mají velice různé a bizarní tvary. Snadno znich lze sesázet nevšední bytovou skalku či zahrádku.

Jak pěstovat sukulenty

Světlo je důležitější než voda

Sukulenty kupodivu nepotřebují kživotu tolik vodu, jako světlo. Ve své domovině mají sluníčka 12 hodin denně po většinu roku. Tolik světla jim u nás dát nemůžeme. Vkaždém případě je pěstujte buď vdobře větraném skleníku, nebo těsně na okně.

Letnění sukulentů

Moc jim prospívá letnění. Zajímavostí je, že vafrických pěstírnách nestavějí pro sukulenty skleníky, ale něco, co by se dalo nazvat „temníky“. Na sloupcích je poloprůsvitná střecha a boky jsou zcela volné, aby mohl pouštní větřík sukulenty ochlazovat.

Jak zalévat sukulenty

  1. Léto: Zalévejte jen maličko a to vždy večer
  2. Podzim: Od nástupu chladnějších dnů od poloviny srpna můžete zase zalévat víc a to až do nástupu „dušičkového počasí“.
  3. Zima: Nezalévejte! Ne proto, že je zima, ale proto, že je zoufale málo světla. Nikdy však nezalévejte, dokud mají sukulenty mokrou hlínu vkvětináči.

Jak sukulenty prosí o vodu?

Lepší je zalévat sukulenty až když si o vodu řeknou. A jak prosí tyto rostliny o vodu? Svrasklými a svěšenými listy, tím, že sukulent vysává své spodní listy a ty se scvrkávají a opadávají.

Kdy sukulenty přesadit

Obvykle stačí přesazovat jednou za rok až tři roky. Přesazujte, až když je květináček zjevně vyplněn kořeny. Vždy se snažte sázet do co nejmenších nádob, jen o málo větších, než ty původní. Přesazování je často spojováno sjarem. U sukulentů to tak není. Mohou se přesazovat kdykoliv, paradoxně děje se tak nejvíce vzimě. Snad proto, že vzemi svého původu vtuto roční domu rostou nejvíce.

Sukulenty nehnojte

A ještě jedno upozornění – sukulenty není potřeba hnojit. Nepotřebují to, jejich hmota je většinou tvořena vodou (až 98 %). Takže to málo organických látek, které za rok rostlinka vyprodukuje, si najde anorganické látky vzemině, ve které roste.

Sukulentní krajinky

Zmalých a bizarních sukulentů lze sesázet působivé krajinky či malé zahrádky. Vhodné jsou ploché a hlavně nepravidelné misky zlibovolného materiálu, nejlépe zkamene nebo modelované keramiky. Do společné misky lze sesazovat jen kytky se stejnými nároky na zálivku. Výjimkou jsou misky rozdělené do několika oddílů, potom můžeme do osluněného a mělkého oddílu vsadit rostlinky smenší potřebou vody (tzv. tvrdé), a do hlubšího vyšší sukulenty (tzv. měkčí).

Sukulenty můžete sesázet do porézního kamene a vytvořit tak pokojovou skalku. Je to parádní kousek vbytě. Kromě kamene je můžete vysadit i dubového dřeva.

Nejdůležitější rada na závěr

Obvykle se lidé pídí po přesném latinském názvu svých rostlin. Ale jsou-li u kytek cedulky či ne, je sukulentům jedno. Ovšem není jim jedno, jak je pěstujete. Vše, co potřebujete vědět, je, kde vaše sukulenty rostou, jaké tam panuje podnebí, zejména kdy tam prší a toto podnebí všem rostlinkám co nejlépe napodobit. To je vkostce celá věda o pěstování sukulentů.

Text: Marta Pawlicová

Další články o sukulentech:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
Štítky: zálivkaterasarostlinyskleníkkvětinysukulentbalkónpéče o sukulentykaktusovitéaloeagáve
reklama