Teepee a stany z živých rostlin oceníte v létě, ale myslet na ně musíte mnohem dřív

Na slunečné a horké léto se všichni těšíme, ale pokud parné dny pak trvají příliš dlouho, všem se nám začne stýskat po chládku. Jednou z možností, jak si připravit kousek stínu, jsou teepee z živých rostlin. S jejich realizací však nesmíte otálet!

Letničky jsou nejrychlejší

Nejrychlejší a nejjednodušší možností jsou teepee, porostlá nejrůznějšími letničkami. Ideální volbou mohou být například fazole, které rostou opravdu rychle a mají poměrně velké a bohaté listy. Poskytnou tak dostatek stínu i pro dětské hry.

Další volbou může být i hrachor vonný, jen musíte počítat stím, že jeho omamně vonící květy budou přitahovat i velké množství včel, které by mohly být pro děti i nebezpečné. Popínavých letniček, ze kterých můžete vybírat, je samozřejmě hodně, například lichořeřišnice nebo povíjnice nachová či svlačec.

Letničkové teepeepostavíte jednoduše, vztyčením dlouhých prutů nebo bambusových tyčí, které koupíte vkaždém hobbymarketu. Konce tyčí, zabodnutých do země, ksobě svažte pevným provázkem nebo můžete využít i plastovou svorku, kterou opět najdete vnabídce hobbymarketů.

Jednoduché teepee můžete dětem postavit dokonce i na terase, nebo na vydlážděné části zahrady. Letničky mohou růst i zkvětináčů postavených ke každé jednotlivé tyči.

Pro mírný stín můžete využít i mohutného vzrůstu oblíbených slunečnic. Hradba ze slunečnic vypadá krásně

O stín se postarají i trvalky

Pokud se vám nechce každým rokem na jaře vysévat letničky, vybudujte pevnější dřevěnou nebo kovovou konstrukci a vysaďte kní popínavé trvalky. Snad nejkrásnější budou určitě růženebo klematis, ale skvěle budou vypadat obě květiny dohromady.

Teepeezvrbových prutů

Skrýš ve vrbovém teepee budou děti určitě milovat. Na stavbu podobného teepee však musíte myslet ještě mnohem dříve než na teepeeletničkové. Stavby zvrbových prutů se realizují nejlépe na přelomu října a listopadu, aby měly pruty dostatek času správně se do jara ujmout.

Správně založená stavba vrbového teepeepak vydrží desítky let, jen se o ni musíte dobře starat a každoročně ji zastřihovat a pravidelně zalévat.


Přečtěte si také