Bydlení

Aktualizováno 4. ledna 2022 11:08

Markéta Zídková

Kočka leze dírou, pes oknem. Dvířka pro čtyřnohé miláčky

Dírou nebo oknem už své mazlíčky dávno vypouštět nemusíte. Na trhu jsou k dispozici vychytávky, které vám přinesou pohodlí a vašim psům a kočkám potřebnou volnost.

Pokud nechcete svým mazlíkům otročit, tedy neustále otvírat a zavírat dveře, případně je nechávat pootevřené a v zimě mrznout, zauvažujte o jiném řešení. Tím jsou dvířka pro psy nebo kočky.

Kočka má svou hlavu a nenechá si od nás líbit žádný diktát, to je známá věc. Pokud si umane, že se dostane z domu, tak nemáte šanci. Počká si, než se dveře pootevřou a mezitím si pomáhá drápky, takže vchodové dveře dostávají zabrat. Dvířka se ale hodí i pro kočky chované v bytě, těm umožníte, aby se kdykoliv protáhly na prosklený balkon nebo do místnosti, kde mají toaletu.

Větší dvířka jsou zase výborná pro psy, se kterými žijete v domě se zahradou. Díky nim se váš čtyřnohý miláček může přesouvat dle libosti a bez vaší asistence. Na trhu jsou dvířka i pro velká plemena, ta největší jsou určena psům do 100 kilogramů.

Jak dvířka vybírat

  • Ideální výška umístění dvířek pro psy i kočky závisí na výšce jejich nohou.
  • Dvířka vybíráme hlavně podle velikosti zvířete – otvor by měl být o pár centimetrů větší, než je jeho hrudník. Chcete-li si být naprosto jisti, že rozměr odpovídá, vyřízněte do kartonu obdélník podle hodnot uvedených na vyhlédnutém produktu a ověřte si, že se jím pes nebo kočka protáhnou.
  • Dalším kritériem při výběru je materiál, do kterého chcete dvířka namontovat. Většinou se hodí jak do dřevěných, tak do plastových dveří, kombinovat je můžete i s cihlou nebo kovem. Některá dvířka se dají montovat také do skla. Pro jistotu si tedy ověřte i tento údaj.
  • Jednotlivá dvířka pro psy a kočky se liší také systémem zamykání. Ta nejjednodušší můžete nastavit do dvou poloh – zavřeno nebo otevřeno.
  • Kočkám, které vypouštíte například na chalupě a před odjezdem domů chcete mít jistotu, že už se po svém návratu nevytratí znovu ven, pořiďte dvířka s možností nastavení do polohy „jen dovnitř“. Tato dvířka současně nabízejí i možnost „jen ven“. Pozor na fikanější kočičky, ty si samozřejmě dokážou poradit a dostat se z domu i přes toto zajištění.
  • Další variantou jsou dvířka s magnetickým klíčem, která se otevřou pouze vaší kočce. Výhodou této možnosti je, že se vám do domu nedostane žádný vetřelec, nevýhodou je obojek, se kterým kočka musí do terénu vyrazit.
  • Pokud dvířka nezvládnete namontovat sami, pozvěte si na tuto práci raději odborníka. S rozmyslem vyberte místo, kam dvířka nainstalujete, a mějte na paměti, že ideální výška umístění pro psy i kočky závisí na výšce jejich nohou.
  • Když jsou dvířka na místě, seznamte s nimi vaše mazlíčky. Těm váhavějším je zpočátku nechte otevřené, ale většina z nich velice rychle pochopí, že dvířka jsou tu pro ně. A pro vás samozřejmě také.

(bras)

Sdílejte článek

Přečtěte si také