4. srpna 2016 06:01
Markéta ZídkováTIP na výlet: Vlčihorská zahrada, místo, kde se vrátíte do přírody
Na okraji Národního parku České Švýcarsko ve Vlčí Hoře u Krásné Lípy najdete Vlčihorskou zahradu, jednu z mála veřejných botanických zahrad založených od počátku na principech permakultury.
S nápadem vytvořit botanickou zahradu přišel Zbyněk Šedivý, zakladatel společnosti Nobilis Tilia, která vyrábí českou certifikovanou přírodní a BIO kosmetiku. „Záměrem bylo vytvořit zahradu, která by se dala využívat k výukovým účelům. Na živých rostlinách se totiž mnohem lépe vysvětlují principy přirozeného prostředí, aromaterapie, fytoterapie a přírodních léčebných metod obecně,“ říká Karolína Němčanská z Návštěvnického centra Nobilis Tilia.
Přírodní Vlčihorská zahrada - Obrázek 4 Zdroj: Vlčihorská zahrada
Prostor pro odpočinek duše
Pojem permakulturní zahrada zahrnuje především filozofii trvalé udržitelnosti zahrady a klade velký důraz na změnu přístupu k půdě a jejímu obdělávání obecně. „Preferuje se zde mulčování před neustálým rytím a zaléváním, čímž se šetří půdní život i neobnovitelný zdroj, dále se dbá na druhovou pestrost, protože každá rostlina umí něco jiného. Každý prvek tu má více funkcí, například kámen či dřevěný špalík není jen ozdoba, ale i úkryt pro hmyz nebo vlhkost či teplo zachycující objekt,“ upozorňuje Karolína. Je to zkrátka prostor pro odpočinek duše, protože v permakulturní zahradě je bonusem pozorování přírodních a přirozených procesů zblízka.
Přírodní Vlčihorská zahrada - Obrázek 2 Zdroj: Vlčihorská zahrada
S herbářem v ruce nebo s výkladem
Návštěvníci se tu setkají s léčivými, siličnatými, užitkovými a z přírody mizejícími bylinami a uvidí i staré odrůdy ovocných stromů i keřů. „Máme zde i chodníček pro masáž chodidel odvážných návštěvníků, rybník k pozorování žab a vážek, obdivuhodné včely a další zajímavosti. Náš herbář obsahuje více než stovku rostlin a každá z nich je něčím výjimečná,“ konstatuje Karolína. Na procházku zahradou se můžete vydat sami, jen s tištěným herbářem k zapůjčení v rukou, nebo je možné absolvovat komentovanou prohlídku, na kterou je ale třeba objednat se předem.
Přírodní Vlčihorská zahrada - Obrázek 6 Zdroj: Vlčihorská zahrada
Každý hledá to své
A co tu návštěvníci nejvíc obdivují? „Někdo hledá rostliny pro motýly, někdo chce obohatit svůj jídelníček nebo najít inspiraci pro svůj bylinkový záhonek, jiný se chce prostě jen na chvíli ztratit před světem. Obvykle návštěvníky zaujme, kolik roste v přírodě jedlých bylin, které často považují za plevel,“ říká Irena Čiháková, která se v zahradě stará i o doprovodný program. Častými návštěvníky zahrady jsou také děti, ty ale zaměřují pozornost jinam než dospělí. Většinou sledují velké množství hmyzu, zejména motýly, domeček pro skřítky, breberkovníky a lákadlem je pro ně i to, že se mohou vyzout z bot a běhat po zahradě bosky. Rády si třeba zkoušejí, jak je do nohy tlačí šiška či kamínek.
Výtvarná činnost i zavařování
Vlčihorští také pořádají pro své návštěvníky nejrůznější akce. Tradiční jsou červnové Svatojánské slavnosti bylin, teď v srpnu se chystá „Papírorytecká sobota“ s výtvarnicí Markétou Kotkovou a v závěru léta, konkrétně v sobotu 24. září, se tu bude již tradičně zpracovávat, co zahrada dala – vyrábět se bude kvašená zelenina, jablečný ocet nebo netradiční pesto. Tyto akce se konají v Čajovém klubu Vlčihorské zahrady, což je místo, kde si po prohlídce můžete v klidu odpočinout, načerpat inspiraci a uvolnit se u šálku bylinného čaje.
Text: -anř- Foto: Vlčihorská zahrada, z.s.
Mohlo by vás zajímat: