Zahrada

8. září 2020 14:00

Simona Sedláčková

Tvárnice z betonu vám usnadní práci při stavbě lavičky, květinové zdi i ohniště

Betonové tvárnice jsou relativně levné a můžete je využít na nejrůznější zahradní stavby, a dokonce i dekorace. Inspirujte se šikovnými nápady a využijte je nejen na podezdívky plotů, ale vytvořte z nich lavičky, květináče, police i vyvýšené záhony.

Práci sbetonovými tvárnicemi zvládne i naprostý laik. Jsou bezúdržbové, pevné, ale především už na první pohled připomínají kostky ze stavebnice. Tak si snimi pojďme chvilku hrát!

Lavička zbetonu a dřeva

Rychlost, sjakou postavíte lavičku zbetonových tvárnic a dřevěných hranolů, je přímo ohromující. Nejvíc času zabere barevný nátěr, pokud se pro něj rozhodnete. Lavičku zbetonu a dřeva doplňte pohodlnými sedáky, získáte báječné místo pro svůj odpočinek.

Květinové stěny

Zbetonových tvárnic se dají postavit malé i velké stěny, to je jasné, ale pokud si sbetonovými kostkami trochu více pohrajete, použijete různé velikosti a tvary, jednu více zasunete, druhou naopak předsunete před stěnu… mohou vzniknout šikovné kapsy na pěstování květin.

Máte chuť a odvahu na divoce barevné variace květinové stěny? Tak směle do toho, fantazii se meze nekladou.

Pracovní stůl na zahradu

Šikovné stoly a plochy pro přesazování květin se hodí každému zahrádkáři a postavené budou raz dva.

Bezpečné ohniště

Léto láká skoro každého ke grilování a opékání pod širým nebem. Sestavit jednoduché ohniště zbetonových tvárnic je nejen rychlé, ale i bezpečné. Beton oheň udrží pěkně na místě.

Police na květiny

Také už vám množství květin vkvětináčích začíná trochu přerůstat přes hlavu? Vyrobte si jednoduché police zbetonových tvárnic a prken. Těžké tvárnice zajistí dobrou stabilitu.

Vyvýšený záhon

Na vyvýšených záhonech můžete pěstovat květiny i zeleninu a nejlépe obojí dohromady. Jejich stavba je sice i dost pracnější než pouhá kultivace kousku půdy, ale výsledek stojí za to.

Na dno položte chovatelské pletivo smalými oky, abyste zabránili škůdcům dostat se kvaší zelenině či květinám. Na pletivo vyskládejte obyčejný papírový karton a na něj položte silné větve. Pak nasypte tři vrstvy, každá by měla zabrat jednu třetinu výšky. Nejprve dřevěnou štěpku, pakkomposta můžete přidat i zbytky zeleniny a ovoce, slámu, listí a trávu. Nakonec přidejte substrát svyšším obsahem kokosových vláken.

Beton můžete využít docela zajímavým a netradičním způsobem, doma i na zahradě:


Přečtěte si také