Malá zahrada? Pěstujte rostliny vertikálně! Zkuste závěsné kapsy i pyramidy z květináčů

Obdivujete zahrady, milujete květiny a rádi byste si vypěstovali vlastní zeleninu, jen prostor pro zahradničení nikde? Pokud patříte mezi skutečné zahradní nadšence, poradíme vám, jak využít i sebemenšího kousku místa na balkoně, na zdi i u vchodových dveří.

Vertikální zahrada: truhlíky zavěšené i na zdi

Snad nejjednodušším řešením jsou různé druhy truhlíků nad sebou. Můžete je přímo přišroubovat na stěnu balkonu nebo zavěsit na řetězy či silná lana. U truhlíků nesmíte zapomenout na drenážní vrstvu zkamínků, štěrku nebo drcených cihel na dno, protože voda nemá kam odtékat.

Vertikální zahrada: věž z květináčů

Různě veliké květináče si přímo říkají o sestavení do pyramidy. Největší květináč naplňte substrátem, a pak už jenom stavte další květináče a postupně je vyplňujte zeminou. Pro větší stabilitu můžete středem květináčů, odtokovou dírkou, zapíchnout silnější drát. Máte raději volnější tvary? Sestavte šikmou věž. Tady už se bez opěrného silného drátu neobejdete. První květináč by měl být dostatečně velký a stabilní, tedy i těžký, aby udržel rovnováhu nakloněných květináčů ve vyšších patrech.

Vertikální zahrada: závěsné kapsy

Můžete je zavěsit na zeď balkonu, naplnit vhodným substrátem, většinou pro balkonové květiny a začít sázet. Kapsy se mohou vyrábět zplastu, netkané textilie, a dokonce i ze silné plsti. U dvou posledně jmenovaných musíte počítat sobčasným únikem vody.

Vertikální zahrada: poschoďové truhlíky

Něco jako žebřík, který však má místo jednotlivých příček truhlíky. Můžete ho opřít o stěnu na balkoně či u domu. Vpodobných patrových systémech se výborně pěstují nejen převislé balkonové květiny, ale i například jahody.

Vertikální zahrada: oblíbené palety

Vposledních letech patří dřevěné palety snad knejvyhledávanějšímu materiálu na výrobu zahradních dekorací, truhlíků i laviček, nebo dokonce na stavbu celých pergol. To vše už ale zabere trochu více času. Jednoduchou stěnu na pěstování květin, jahod i zeleniny vyrobíte rychle. Použijte výstelku znetkané textilie nebo igelitu a naplňte ji zahradnickým substrátem.

Vertikální zahrada: stěny zPET lahví

Pokud se chystáte na celou stěnu ztruhlíků, pak si připravte celkem slušnou sumu, na jejich pořízení. Ale jeden chytrý nápad stačí a finanční náklady se sníží téměř až knule. Nastřádejte si dostatečné množství plastových lahví, vyřízněte vnich otvory, zavěste na háčky či upevněte na lanka. Vytvořit truhlík zPET lahve není žádná věda! Zajímavou alternativou jsou i sloupy, vzniklé zasunováním jednotlivých PET lahví do sebe. Stačí vždy odříznout horní část lahve, ve spodní části vyvrtat otvory, Na dno lahve vložit drenážní materiál, na něj zahradnický substrát a postupně zasunovat jednu lahev do druhé.

Vertikální zahrada: kořeny dolů nebo nahoru

Rajčata jsou pro balkonové pěstování přímo skvělá. Zaberou jenom místo pro květináč, ale vystoupají až do stropu. Ale jde to i obráceně! Zavěste plastový kbelík ke stropu, rajče zasaďte do vyvrtané díry a nechte růst volně dolů. Místo na podlaze můžete využít pro další rostliny.


Přečtěte si také