Zahrada

8. června 2023 13:00

Lenka Valjentová

Sladké jahody a kyselá rebarbora. Senzační kombinace ovoce a zeleniny vynikne v koláči, sirupu i džemu

Výrazně nakyslá a osvěžující rebarbora skvěle ladí se sladkými a voňavými jahodami a spolu tvoří dokonalé spojení chutí. A nejen to – rebarbora a jahody společně podporují trávení, detoxikaci i sex. Na zahradě se sklízejí zhruba ve stejný čas, takže si kombinace atypické zeleniny a oblíbeného ovoce můžeme dosyta užít. Upečte si třeba jedinečný koláč nebo připravte pikantní džem a sirup.

Kyselá rebarbora

Rebarbora (reveň kadeřavá) je atypická zelenina s výrazně nakyslou chutí, jejíž mladé řapíky se připravují jako ovoce. Na zahradě patří k první úrodě, která se zpracovává nasladko. Rebarborová sezona trvá jen krátce, sklízí se jen v prvních týdnech růstu, zhruba do konce června, pak už obsahuje velké množství nežádoucí kyseliny šťavelové.

Rebarbora účinky

„Rebarbora obsahuje mnoho vitaminů A, B a K, z minerálních látek hořčík, vápník, draslík, železo a mangan, spoustu vlákniny a flavonoidy. Rebarbora patří mezi nízkokalorické potraviny, podporuje vylučování vody z těla a pomáhá tělu zbavit se rychleji toxinů, stará se o pevné kosti, posiluje celkovou vitalitu i tvorbu krve. Zlepšuje kvalitu vlasů a kůže a blahodárně působí na činnost střev. Je ceněným afrodiziakem, lidově se říká, že po řízné chuti rebarbory je řízný sex,“ doporučuje bylinkář Martin Kolár.

Sladké jahody

Sladké a voňavé jahody začínají venku na zahradě dozrávat obvykle v červnu. Jahody jsou skvělým zdrojem vitaminů C, A, B, E, z minerálních látek draslíku, zinku, fosforu, hořčíku, síry a vápníku. Navíc obsahují organické kyseliny, flavonoidy, hodně vlákniny a velké množství vody (až 90 %). Jahody mají minimální kalorickou hodnotu.

Jahody účinky

Jahody pomáhají posilovat imunitu, jsou účinné při chorobách z nachlazení, mají pozitivní účinky na hubnutí, protože odvodňují a povzbuzují trávení, mají detoxikační účinek, podporují metabolismus, mají pozitivní vliv při chudokrevnosti, revmatismu a dně, jsou dobré na posílení srdce, mají příznivý účinek na tvorbu testosteronu, pomáhají intenzivnějšímu pocitu milostného vzrušení,“ uvádí M. Kolár.

Rebarborový koláč s jahodami

Ingredience

  • 250 g celozrnné mouky
  • 250 g mletých nebo drcených mandlí
  • 250 g třinového cukru
  • 200 g změklého másla
  • 1 lžička citronové kůry
  • 1 lžička mleté skořice
  • asi 300 g jahod, očištěných a nakrájených na kousky
  • asi 400 g rebarbory, očištěné a nakrájené na kostky
  • tuk a mouka do formy

Příprava

Na těsto smícháme v míse mouku s mandlemi, skořicí, cukrem a citronovou kůrou. Přidáme máslo a ručně vypracujeme. Necháme chvíli v chladu odpočinout. Asi dvě třetiny těsta naneseme do vymazané a moukou vysypané koláčové formy (ø 26 cm) a rovnoměrně přitlačíme ke dnu. Jahody a rebarboru naneseme na těsto. Na povrch nadrobíme zbylé těsto. Vložíme do trouby předehřáté na 180 °C a pečeme zhruba 30 minut. Před podáváním můžeme koláč zlehka poprášit moučkovým nebo skořicovým cukrem.

Sirup z jahod a rebarbory

Ingredience

  • 500 g očištěné a na kousky nakrájené rebarbory
  • 500 g očištěných jahod
  • 1 kg cukru
  • 1 litr vody

Příprava

Rebarboru smícháme 1 lžící cukru, zalijeme 200 ml vody a asi 30 minut za občasného promíchání povaříme. Pak přidáme jahody a vaříme dalších asi 10 minut. Necháme vychladnout a pak rozmixujeme ponorným mixérem. Dáme na 24 hodin do ledničky. Vychlazenou směs jahod a rebarbory necháme prokapat přes síto. Zbylou vodu se zbylým cukrem svaříme (asi 20 minut). Do horkého sirupu přilijeme prokapanou směs a přivedeme k varu, asi 2 minuty povaříme a sejmeme. Přelijeme do lahví vypláchnutých vroucí vodou a uzavřeme víčkem. Sirup skladujeme v chladu a temnu.

Osvěžující domácí limonáda

Do sklenice nalijeme sirup podle chuti (asi 50 cl) a zalijeme jemně perlivou vodou (200 ml) a přidáme led. Ozdobíme třeba jahodou, plátkem citronu a snítkou máty, fantazii se meze nekladou. Dospělí mohou vodu nahradit sektem.

Pikantní jahodový džem s rebarborou

Ingredience

  • 2,5 kg zralých očištěných jahod
  • 1 kg rebarbory pokrájené na půlcentimetrové kostičky
  • 700 g cukru, nejlépe třtinového
  • 30 g ovocného pektinu (citrusový přírodní pektin na zavařování),
  • 1 lžička kyseliny citronové

Příprava

Ovoce vložíme do pětilitrového hrnce a pomalu zahříváme, přivedeme k varu, pomalu při mírné teplotě džem asi 45 minut vaříme. Pak přidáme asi 500 g cukru promíchaného s ovocným pektinem a za stálého míchání ho necháme ve směsi rozpustit. Povaříme dalších 3 až 5 minut. Přidáme zbylý cukr a kyselinu citronovou – ta zabraňuje množení bakterií a kvasinek v džemu, také podporuje houstnutí a udrží červenou barvu jahod. Džem rozdělíme do sterilních sklenic s hermeticky uzavíratelným víčkem, otočíme dnem vzhůru a necháme vychladnout. Uchováváme v chladném a tmavém místě, ideální teplota je do 18° C.

Zdroje: bylinkář Martin Kolár. cs.wikipedia.org, fresh.iprima.cz


Přečtěte si také