Bílení kmenů je prastará technika, jak ochránit stromy před mrazy. Proč se používá bílá barva?

Počasí nám sice zatím ještě dopřává docela vysoké teploty, ale zima může vtrhnout do zahrady rychlostí blesku a pak budeme mít plné ruce práce. Proto se včas dejme do bílení kmenů stromů. Proč a jak natírat kmeny stromů na bílo?

Proč natírat kmeny stromů na bílo

Bílý nátěr kmenů i spodních větví má za úkol ochránit strom před velkými teplotními rozdíly v období mrazů, kdy zároveň svítí slunce. Děje se tak sice nejčastěji v jarním období, ale mrazivé dny s vysokým slunečním svitem vás mohou překvapit po celou zimu. Během takového počasí dochází k příliš velkým změnám teploty během jediného dne. V noci je mráz a denní slunce vystřelí teploty vysoko nad nulu. Na takové teplotní rozdíly není kůra stromu připravena a dojde k potrhání pletiva. Snadno pak v kůře vzniknou mrazové trhliny, kterými může vniknout infekce, kterou strom nezvládne a odumře. Kmeny a větve natřené na bílo lépe odrážejí sluneční záření a teplota v kůře tolik nekolísá.

PŘEČTĚTE SI TAKY: Připravte ovocné stromy na zimu. Jak je zastřihnout a ochránit před mrazem i zajíci

Jaké stromy bílit

Bílý nátěr se provádí nejčastěji na ovocných stromech, zejména na čerstvě vysazených stromcích s hladkou kůrou, jako jsou jabloně, meruňky, švestky, třešně nebo hrušně. Ale ochranu ocení i mladé javory nebo buky.

Mladé stromy potřebují ochranu kůry po dobu nejméně 5–7 let, ale nic nezkazíte, pokud nátěr stromům dopřejete i později.

Proč se používá zrovna bílá barva?

Protože bílá odráží sluneční paprsky nejlépe, a především proto, že se k nátěru kmenů odjakživa používá především hašené vápno, které má bílou barvu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Říjen je obdobím sázení stromů. Které druhy vybrat a kam stromy zasadit?

Vytvořte si vápenné mléko

Nejčastěji se pro nátěr kmenů využívá vápenné mléko, které připravíte z čerstvě hašeného vápna a vody. Můžete přidat i trochu oleje a hlíny. Hlína zlepší přilnavost nátěru a olej jeho elasticitu. Vytvořte směs s hustotou smetany.

V hobbymarketech a zahradnických potřebách však můžete zakoupit hotový přípravek na nátěr dřevin, tzv. biologicky odbouratelnou barvu na ochranu stromů a keřů.

Kdy stromy natírat

Bílý nátěr provádějte za suchého počasí, nejlépe při mírně zatažené obloze a především v bezmrazých dnech. Nátěr, zejména mladých stromků, by se měl opakovat nejméně dvakrát ročně.

Zdroje: autorský článek Simona Sedláčková, Moderní zahrada (Vladimír Mölzer)


Přečtěte si také