Bílení kmenů je prastará technika, jak ochránit stromy před mrazy

Počasí nám sice zatím dopřává docela vysoké teploty, ale podzim může vtrhnout do zahrady rychlostí blesku a pak budeme mít plné ruce práce s přípravou na zimu. Proto si včas připravte vše, co budete potřebovat na bílení kmenů stromů.

Proč natírat kmeny stromů na bílo

Bílý nátěr kmenů i spodních větví má za úkol ochránit strom před velkými teplotními rozdíly vobdobí mrazů, kdy zároveň svítí slunce. Děje se tak sice nejčastěji vjarním období, ale mrazivé dny svysokým slunečním svitem vás mohou překvapit po celou zimu. Během takového počasí dochází kpříliš velkým změnám teploty během jediného dne. Vnoci je mráz a denní slunce vystřelí teploty vysoko nad nulu. Na takové teplotní rozdíly není kůra stromu připravena a dojde kpotrhání pletiva. Snadno pak vkůře vzniknou mrazové trhliny, kterými může vniknout infekce, kterou strom nezvládne a odumře.

Kmeny a větve natřené na bílo lépe odrážejí sluneční záření a teplota vkůře tolik nekolísá. Bílý nátěr se provádí nejčastěji na ovocných stromech, zejména na čerstvě vysazených stromcích shladkou kůrou, jako jsou jabloně, meruňky, švestky, třešně nebo hrušně. Ale ochranu ocení i mladé javory nebo buky. Mladé stromy potřebují ochranu kůry po dobu nejméně 5–7 let, ale nic nezkazíte, pokud nátěr stromům dopřejete i později.

Proč se používá zrovna bílá barva?

Protože bílá odráží sluneční paprsky nejlépe, a především proto, že se knátěru kmenů odjakživa používá především hašené vápno, které má bílou barvu.

Vytvořte si vápenné mléko

Nejčastěji se pro nátěr kmenů využívá vápenné mléko, které připravíte zčerstvě hašeného vápna a vody. Můžete přidat i trochu oleje a hlíny. Hlína zlepší přilnavost nátěru a olej jeho elasticitu. Vytvořte směs shustotou smetany.

Vhobbymarketech a zahradnických potřebách však můžete zakoupit hotový přípravek na nátěr dřevin, tzv. biologicky odbouratelnou barvu na ochranu stromů a keřů.

Nátěr se provádí vždy za suchého počasí, nejlépe při mírně zatažené obloze a především vbezmrazých dnech. Nátěr, zejména mladých stromků, by se měl opakovat nejméně dvakrát ročně.

Již brzy se bude měnit letní čas na zimní... Kdy se bude měnit čas v následujících letech, se dozvíte zde.

I stromy potřebují pravidelnou péči, nejen květiny:

Sdílejte článek

Přečtěte si také