Říjen je obdobím sázení stromů. Které druhy vybrat a kam stromy zasadit?
Umíte si představit zahradu bez stromů? Raději si ji ani nepředstavovat… Holá plocha bez přirozeného stínu nesvědčí ostatním rostlinám, zvířatům a už vůbec ne nám, lidem. A to už vůbec nemluvíme o hledisku estetickém. Jaké stromy vybrat, kdy a jak je vysadit?
Asi v polovině října nastává období vhodné pro podzimní výsadbu stromů. Proto nyní, začátkem října, musíme pečlivě rozvážit, jaké stromy a kam na svou zahradu vysadíme.
Jak najít to správné místo
Základní předpoklad při hledání toho správného stanoviště pro nový strom je znalost jeho nároků na světlo a vláhu, případně citlivost na větrné podmínky. Dále musíte myslet na umístění stromu vzhledem k domu. Strom umístěný blízko u stěn domu by mohl kořeny zasáhnout do základů stavby a tím ji narušit. Zároveň by mohlo dojít i ke špatnému vývinu koruny stromu. Nejmenší vzdálenost od stavby by měla být polovinou průměru koruny dospělého stromu.
Příprava půdy pro výsadbu stromů
Na vybraném místě nejprve odstraňte travní drny a vykopejte jámu, která by měla mít nejméně dvakrát větší průměr, než má kořenový bal nového stromu. Dno jámy ještě zkypřete rycími vidlemi a odloženou zeminu z výkopu promíchejte s kompostem nebo hrabankou. Přímo ke kořenům nikdy nedávejte čerstvý hnůj nebo vyšší dávku průmyslového hnojiva. Mohlo by dojít k poškození – popálení, jemných kořínků vysazované dřeviny.
Jak připravit stromek na výsadbu
Při výběru mladého stromu vždy překontrolujte, jestli je kůra dřeviny čerstvá a jestli není seschlá. Nikdy nekupujte prostokořenné dřeviny, přechovávané v suchém a vytápěném prostoru. Takové se vám téměř s jistotou neujmou. Prostokořenné stromky by měly být založené v půdě nebo alespoň překryté vlhkým hadrem a uchovávané v chladu. Stromky před výsadbou namočte na 24 hodin do vody.
Stromky prodávané v půdě, v kontejnerech, můžete bez problémů vysazovat po celou sezonu, snad s výjimkou velmi slunečných a suchých dnů.
Jak hluboko a jak stromky sázet?
Mladé stromky sázíme tak hluboko, jak hluboko rostly ve školce, přičemž místo štěpování má být 10 až 15 cm nad úrovní půdy.
Prostokořennou dřevinu vložte rovnou do jámy, ale ještě předtím nově zastřihněte kořeny (nejlépe ještě před ponořením do vody). Dřevinu pěstovanou v kontejneru z nádoby vyndejte, opatrně narušte kořenový bal, a pak teprve vložte do jámy. Vysazené stromky zasypejte zeminou, kterou je potřeba důkladně přišlápnout a přitlačit, a vytvořit tak závlahovou mísu, aby voda neodtékala od nově vysazeného stromku pryč. V prvních dnech po výsadbě stromky vydatně zalévejte.
Nezapomeňte ani na opěrný kůl. Ten musí po zatlučení do země dosahovat nejméně k nejspodnějším větvím mladého stromku.
Které stromy do zahrady vybrat?
Pokud máte větší zahradu, kde najdou své místo i stromy ovocné, pak jsou v našich končinách asi nejoblíbenější třešně a jabloně. Ale především v městských zahradách najdou uplatnění hlavně stromy okrasné. V žádné zahradě by neměla chybět alespoň jedna vrba, která vykvétá velmi brzy na jaře, a je tak první potravou pro včely.
Další velmi působivou jarní dřevinou je magnolie, která patří k nejkrásnějším kvetoucím stromům. A zapomínat nesmíme ani na japonské třešně, známé spíše pod názvem sakury. Jejich nádherné růžové květy zdobí zahrady už od dubna a později se k nim přidají i okrasné jabloně.
Pokud patříte k milovníkům méně tradičních stromů, pak zvolte například nenáročnou katalpu trubačovitou nebo naopak trochu náladovou pavlovnii.
Zdroj: https://bydleni.magazinplus.cz/1052-podzimni-vysadba-stromu-ma-sve-vyhody-hodi-se-ale-jen-pro-nektere-druhy.html; https://www.garten.cz/a/cz/5714-podzimn%C3%AD-s%C3%A1zen%C3%AD-strom%C5%AF/