reklama

Říjen je obdobím sázení stromů. Které druhy vybrat a kam stromy zasadit?

Simona Sedláčková
2. října 2020
Umíte si představit zahradu bez stromů? Raději si ji ani nepředstavovat… Holá plocha bez přirozeného stínu nesvědčí ostatním rostlinám, zvířatům a už vůbec ne nám, lidem. A to už vůbec nemluvíme o hledisku estetickém. Jaké stromy vybrat, kdy a jak je vysadit?
reklama

Asi vpolovině října nastává období vhodné pro podzimní výsadbu stromů. Proto nyní, začátkem října, musíme pečlivě rozvážit, jaké stromy a kam na svou zahradu vysadíme.

Jak najít to správné místo

Základní předpoklad při hledání toho správného stanoviště pro nový strom je znalost jeho nároků na světlo a vláhu, případně citlivost na větrné podmínky. Dále musíte myslet na umístění stromu vzhledem kdomu. Strom umístěný blízko u stěn domu by mohl kořeny zasáhnout do základů stavby a tím ji narušit. Zároveň by mohlo dojít i ke špatnému vývinu koruny stromu. Nejmenší vzdálenost od stavby by měla být polovinou průměru koruny dospělého stromu.

Příprava půdy pro výsadbu stromů

Na vybraném místě nejprve odstraňte travní drny a vykopejte jámu, která by měla mít nejméně dvakrát větší průměr, než má kořenový bal nového stromu. Dno jámy ještě zkypřete rycími vidlemi a odloženou zeminu zvýkopu promíchejte skompostem nebo hrabankou. Přímo ke kořenům nikdy nedávejte čerstvý hnůj nebo vyšší dávku průmyslového hnojiva. Mohlo by dojít kpoškození – popálení, jemných kořínků vysazované dřeviny.

Jak připravit stromek na výsadbu

Při výběru mladého stromu vždy překontrolujte, jestli je kůra dřeviny čerstvá a jestli není seschlá. Nikdy nekupujte prostokořenné dřeviny, přechovávané vsuchém a vytápěném prostoru. Takové se vám téměř sjistotou neujmou. Prostokořenné stromky by měly být založené vpůdě nebo alespoň překryté vlhkým hadrem a uchovávané vchladu. Stromky před výsadbou namočte na 24 hodin do vody.

Stromky prodávané vpůdě, vkontejnerech, můžete bez problémů vysazovat po celou sezonu, snad svýjimkou velmi slunečných a suchých dnů.

Jak hluboko a jak stromky sázet?

Mladé stromky sázímetak hluboko, jak hluboko rostly ve školce, přičemž místo štěpování má být 10 až 15 cm nad úrovní půdy.

Prostokořennou dřevinu vložte rovnou do jámy, ale ještě předtím nově zastřihněte kořeny (nejlépe ještě před ponořením do vody). Dřevinu pěstovanou vkontejneru znádoby vyndejte, opatrně narušte kořenový bal, a pak teprve vložte do jámy. Vysazené stromky zasypejte zeminou, kterou je potřeba důkladně přišlápnout a přitlačit, a vytvořit tak závlahovou mísu, aby voda neodtékala od nově vysazeného stromku pryč. Vprvních dnech po výsadbě stromky vydatně zalévejte.

Nezapomeňte ani na opěrný kůl. Ten musí po zatlučení do země dosahovat nejméně knejspodnějším větvím mladého stromku.

Které stromy do zahrady vybrat?

Pokud máte větší zahradu, kde najdou své místo i stromy ovocné, pak jsou vnašich končinách asi nejoblíbenější třešně a jabloně. Ale především vměstských zahradách najdou uplatnění hlavně stromy okrasné. Vžádné zahradě by neměla chybět alespoň jedna vrba, která vykvétá velmi brzy na jaře, a je tak první potravou pro včely.

Další velmi působivou jarní dřevinou je magnolie, která patří knejkrásnějším kvetoucím stromům. A zapomínat nesmíme ani na japonské třešně, známé spíše pod názvem sakury. Jejich nádherné růžové květy zdobí zahrady už od dubna a později se knim přidají i okrasné jabloně.

Pokud patříte kmilovníkům méně tradičních stromů, pak zvolte například nenáročnou katalpu trubačovitou nebo naopak trochu náladovou pavlovnii.

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama