Kopečkový záhon či permakulturní kopec: Zužitkujte odpad ze zahrady a pěstujte na něm zeleninu
Podzim je ideální období pro výstavbu tzv. kopečkového neboli hrůbkového záhonu, kterému se často říká i permakulturní kopec. Na jeho přípravu budete potřebovat jenom materiál, který jinak končí na kompostu, ale často ho ze zahrady i pracně odvážíte do kontejnerů na bioodpad, nebo dokonce pálíte.
V dnešní době jsou velmi oblíbené a moderní vyvýšené záhony, ale jejich pořízení bývá hodně nákladné. Ať už si je vybudujete ze dřeva sami, nebo koupíte hotové v hobby marketech či u truhláře, bude vás to stát dost peněz. Na druhou stranu je pěstování zeleniny i květin v nich velmi výhodné.
Výhody kopečkového záhonu
Mnohem levnější bude vybudování kopečkového nebo také hrůbkového záhonu, o kterém už jste možná slyšeli i jako o permakulturním kopci. Tento druh záhonu je vhodný i pro menší zahrady, neboť na docela malém prostoru získáte vyklenutím větší plochu pro osázení než u plochých záhonů. Rozměry základny přitom zůstávají stejné.
Velký význam má i promyšlená skladba záhonu, protože při tlení použitého materiálu vzniká teplo jako v kompostu a rostliny také dostanou všechny důležité živiny, a to pouze v přirozené formě.
Kopečkový záhon založte na podzim
Vlastně je docela jedno, jestli se pro jeho vybudování rozhodnete na podzim nebo na jaře, ale na konci zahradní sezony máte většinou k dispozici spoustu materiálu, který budete na stavbu potřebovat. Přes zimu také dojde v hotovém záhonu k rozkladu a vše bude včas připraveno pro jarní výsadbu.
Materiál, který budete potřebovat na výstavbu
- drny trávy
- větve z prořezu keřů a stromů
- posekanou trávu
- shrabané listí
- drobnou štěpku
- kompost nebo hnůj
- zahradnický substrát
- (drátěné pletivo, pokud vám na zahradě řádí hryzec či další škodná)
Rozměr a orientace kopečkového záhonu
Při rozmýšlení rozměru budoucího záhonu si musíte uvědomit, že plocha záhonu nesmí být příliš malá, aby půda rychle nevysychala, a jeho výška nesmí být příliš velká, aby půda nesjížděla dolů.
Většinou se doporučuje vybudovat záhon o rozměru asi 3 x 1,5 m, aby byl záhon funkční a dobře na něho člověk dosáhl. Delší strany záhonu by měly směřovat od východu na západ, aby záhon měl v průběhu dne co nejvíce slunečního záření.
Jak budete postupovat při přípravě záhonu
- Pokud budete záhon zakládat na původním trávníku, pak nejprve trávu posečte a odstraňte drny trávy asi do hloubky 20–30 cm.
- Na dno záhonu můžete, ale nemusíte, položit drátěné pletivo. Doporučuje se zejména v místech, kde jsou přemnoženi hryzci.
- Na pletivo vyskládejte klidně i silnější kusy větví a kmenů z letošního i staršího prořezu stromů a keřů.
- Větve pak proložte drny trávy, kterou jste předtím z místa odstranili. Drny se snažte otáčet zelenou částí dolů.
- Na drny nasypejte i posekanou trávu, shrabané listí nebo jemnější štěpku. Mohou to být i piliny, které vám zůstaly po řezání dřeva na zimu.
- Pak můžete přidat další vrstvu větví, ale již drobnějších, aby budoucí záhon získal potřebnou výšku, a znovu zasypejte trávou a listím.
- Nyní vznikající kopec pokryjte 20–30 cm silnou vrstvou polovyzrálého kompostu nebo hnoje.
- Nakonec záhon zasypejte asi 20 cm silnou vrstvou kvalitního zahradního substrátu, bohatého na humus a na vrcholu záhonu vytvořte zavlažovací žlábek. Ten je velmi důležitý, protože kopečkový záhon vysychá rychleji než záhon klasický, plochý. Je tedy potřeba, aby se voda při zavlažování vždy dostala dovnitř záhonu a nestékala po jeho šikmých stěnách.
Na hotový záhon vysejte zelené hnojení!
Posledním krokem je výsev zeleného hnojiva, aby půda byla co nejlépe připravena na jarní výsadbu.
Kopečkový záhon vám bude sloužit asi 5–6 let, poté bude půda vyčerpaná a bude potřeba založit záhon nový.
Zdroj: https://priroda-zahrada.cz/clanky/zahrada/zalozeni-vysokeho-zahonu/; https://weiki.bio/zalozte-si-vyvyseny-zahon/